Určí hodnotu české koruny nakonec Evropská centrální banka?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
7. 3. 2014 13:55
Faktorů, které působí na měnový kurz, je více, nicméně v současnosti nemálo odborníků spojuje možný vývoj kurzu české koruny na konci roku 2014 s kroky evropské (ECB) a naší (ČNB) centrální banky.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Faktorů, které působí na měnový kurz, je více, nicméně v současnosti nemálo odborníků spojuje možný vývoj kurzu české koruny na konci roku 2014 s kroky evropské (ECB) a naší (ČNB) centrální banky.

Zjednodušeně řečeno je podstatou tohoto pohledu otázka, která z centrálních bank vyhraje v souboji o oslabení měny, tedy eura, či české koruny.

Od Evropské centrální banky se opakovaně očekávalo, že sáhne po snížení zbylých desetin a setin procenta hlavní úrokové sazby a přidá i další opatření, kterými oslabí euro s cílem udělit další impuls v oblasti úvěrování a podpořit tím rozběh ekonomiky.

Vyčkávací taktika, kterou zvolila Evropská centrální banka jako výsledek čtvrtečního jednání o sazbách, byla pro trhy překvapením. ECB ponechala zatím podmínky beze změny a možná to naznačuje i její postup pro druhé čtvrtletí tohoto roku.

Přesto, zdá se, přetrvávají důvody pro to, aby koruna dospěla na konci roku k hranici 27 korun za euro a pokusila se ji možná i protnout:

-         Lze očekávat, že ECB dříve či později bude nucena k nějaké podpoře evropské ekonomiky přistoupit. Nedostatečná úvěrová aktivita a silnější euro by obecně nebyly příznivými faktory pro křehce oživující evropskou ekonomiku. Úrokový rozdíl mezi českými a eurovými sazbami by se „vymazal“ a jeden z faktorů, který měl odradit investory od české koruny a držet její kurz (vzhledem k euru) výše, by zmizel; česká koruna by mohla posilovat.

-         ČNB nemusí mít námitky proti posílení koruny na hranici 27 korun za euro a možná i drobně níže a nemusí ani v takovém případě sáhnout po devizových intervencích. Jednak proto, že sama ústy guvernéra ČNB Miroslava Singera již začátkem února připustila možnost opuštění cíle (udržet korunu nad 27 korunami za euro) někdy začátkem roku 2015, a jednak proto, že makroekonomická čísla mají zlepšující se tendenci. Rizika své původní prognózy, se kterou byly spojeny devizové intervence, vidí ČNB nyní v možnosti rychlejšího ekonomického růstu (což by snižovalo hrozby inflace).

Možná si tedy na konci roku budeme moci koupit eura za cenu o 40 haléřů nižší.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

před 1 minutou

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy