Unipetrol: podaří se Polákům ovládnout Česko?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 4. 2014 13:24
Pohyby v konkurenčním prostředí vyvolala finanční a ekonomická krize.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa – Unipetrolu se pod polským vedením postupem času začíná v České republice dařit. Na jeho zisku to zatím vidět nebylo a asi ani vidět nebude, pokud ponecháme stranou občasné jednorázové položky, které mohou výsledek pozvednout. Na mysli však nemáme ekonomická čísla, ale úspěch taktiky „kdo zůstane, ten vyhrává“. A tato strategie, ať již vědomá, nebo nevědomá, přinesla Unipetrolu minimálně dva prospěšné efekty: odchází konkurence a zlepšuje se legislativní prostředí.

Odchod konkurence

Pohyby v konkurenčním prostředí vyvolala finanční a ekonomická krize. Hráči na zdejším trhu si ve ztížených ekonomických podmínkách uvědomili omezenou velikost trhu a další úskalí, která český trh provázela, např. vyšší zdanění pohonných hmot (PHM), což je činilo v tuzemsku dražší než v okolních zemích.

Proto začala konsolidace nejdříve v maloobchodě. A probíhá doposud, o čemž svědčí aktuální zprávy o chystaném přesunu sítě čerpacích stanic (ČS) Agip do rukou maďarského koncernu MOL (viz graf u tohoto článku).

Na tomto pozadí se konsolidace přesunula do výroby, tedy do České rafinérské, neboť jsou to její rafinérie, které v Česku zpracovávají ropu (viz druhý graf v tomto vydání).

Odcházející konkurence, která zásobovala své ČS z tuzemských rafinérií, již nepotřebovala vliv v rafinériích, a Unipetrolu se tak podařilo navýšit svůj vlastnický podíl v České rafinérské na 65,555 %. Nyní se hovoří o tom, že i zbylá procenta budou na prodej a odejde italská ENI (prodává zmíněnou síť ČS Agip).

Zlepšuje se legislativní prostředí

Snaha o lepší plnění státního rozpočtu způsobuje důslednější boj státu proti šedému trhu. Jeho součástí je i nová povinnost finanční kauce, nutná pro provoz ČS (od listopadu 2013). Dalo by se očekávat, že nová překážka bude znamenat snížení počtu provozovatelů ČS a počtu ČS samotných, ale zatím tak tomu není (viz třetí graf v tomto vydání). Je to tím, že opatření státu směřují více do oblasti nelegálního dovozu a distribuce PHM, proti neplacení daně (DPH).

Výsledkem uvedeného vývoje je rostoucí význam a postavení Unipetrolu na tuzemském trhu. A nemusí to být konec. Opět se hovořilo o možném propojení České rafinérské a státních přepravců ropy a ropných produktů Mera a Čepra.

Česká vláda takovému spojení zatím není nakloněna, možná z finančních důvodů. Pokud ale pominou, mohou další kroky Unipetrolu a jeho mateřské firmy – polského koncernu PKN Orlen – směřovat tímto směrem. Český stát by např. získal podíl v českých rafinériích a naopak Unipetrol síť ČS EuroOil (Čepro).

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Další zprávy