Ukrajinští oligarchové prosperují. Politickým zvratům navzdory

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 5. 2014 13:53
Mnozí žraloci se stále drží u moci, přestože jedním z hlavních požadavků Majdanu bylo heslo „Pryč s oligarchy“.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Téměř miliardu hřiven prý v dubnu získala ukrajinská státní pokladna díky zastavení pochybných obchodů, které měl provozovat jeden z nejúspěšnějších místních oligarchů Serhij Kurčenko. Úřadující ukrajinská vláda tvrdí, že energetický magnát způsobil zemi nevídané škody. Generální prokuratura po něm v březnu vyhlásila pátrání. Podle analytiků ovšem podobný styl razí většina oligarchů, kteří vládnou tamní ekonomice.

Kurčenko je podezřelý z rozkrádání státního majetku v obzvlášť velkém rozsahu. Podle úřadujícího prokurátora Oleha Machnického se uprchlý podnikatel měl podílet na činnosti skupiny, která způsobila státu škody přes 35 miliard hřiven plus 350 milionů dolarů (celkem přes 67 miliard korun). „Byl to jakýsi syndikát, který se specializoval na rozkrádání státního majetku, pozemků a podvodné finanční operace,“ řekl v rozhovoru pro BBC.

Právě Kurčenko měl prý spolu se synem svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče zajistit převoz odcizené hotovosti do Ruska.

Mladý charkovský podnikatel si rychle získal pověst „plynového barona“. V místním podnikatelském žebříčku se loni objevil ve „zlaté stovce“ nejbohatších Ukrajinců. S majetkem 2,4 miliardy dolarů předběhl dokonce jednoho z nejvlivnějších oligarchů Dmytra Firtaše, který byl nedávno na žádost americké FBI zatčen v Rakousku pro podezření z podplácení a propuštěn po složení rekordní kauce 125 milionů eur, tedy více než 3,4 miliardy korun.

Letos v březnu se Kurčenko ocitl na seznamu Ukrajinců, kterým Evropská unie zmrazila účty. Přestože je podezřelý z miliardových podvodů, odvolal se a společně s Janukovyčovým synem se hodlá s evropskými strukturami soudit. „Jsem poctivý ukrajinský podnikatel… Jsem připraven spolupracovat s vyšetřovateli z Evropské unie, abych dokázal, že jsem nevinný,“ uvedl na stránce své společnosti Vetek Group. Ukrajinská prokuratura má ovšem za to, že – mimo jiné – financoval tzv. titušky, rebely, kteří útočili v Kyjevě na demonstranty a kteří přiživují také současné nepokoje na jihovýchodě Ukrajiny.

Podle úřadujícího ministra vnitra Arsena Avakova Kurčenkovy společnosti dovezly na Ukrajinu v letech 2012 až 2013 ropné produkty v hodnotě 25 miliard hřiven, aniž za to platily dovozní clo. Orgány činné v trestním řízení obstavily majetek uprchlého oligarchy, včetně Oděské rafinérie, kterou kdysi odkoupil od ruského Lukoilu.

Podle ukrajinských médií Kurčenkovi patří energetické společnosti VETEK, GazUkraina, Oděská rafinérie a také mediální holding UMH, který vydával ukrajinskou mutaci časopisů Forbes nebo Vogue. Skupina VETEK měla pod kontrolou více než 20 procent trhu s ropnými produkty a asi třetinu plynového trhu.

Podnikatel přitom patřil ke skupině označované jako „mladí oligarchové“. Mezi ty patří hlavně synové vysokých státních činitelů, sám Serhij Kurčenko ale pocházel z chudých poměrů. Z majitele malého pivovaru se bleskově katapultoval do vrcholného byznysu, když se stal manažerem energetické společnosti s miliardovými výdělky.

Server obozrevatel.com tvrdí, že zatímco ukrajinská prokuratura po podnikateli pátrá, oligarcha si bezstarostně zařizuje nový domov v Itálii. Novináři například zjistili, že si nedávno pořídil zlaté nádobí ze série Vanity La Doree od firmy Versace. Nechal se také slyšet, že si nedá vzít ani fotbalový klub Metalist, který je prý jeho „týmem snů“. Koupil jej od dalšího movitého muže, charkovského podnikatele Oleksandra Jaroslavského. O Jaroslavském se spekulovalo, že se stane šéfem Charkovské oblasti. Podobně jako další oligarcha Ihor Kolomojskyj v Dněpropetrovské či Serhij Taruta v Doněcké oblasti.

Dobře informovaný server Ukrajinska pravda napsal, že „pod rouškou ruské agrese ukrajinští oligarchové přistoupili k přerozdělení státních zdrojů“. Týká se to prý například už zmiňovaného Ihora Kolomojského nebo poslance a ropného magnáta Ihora Jeremejeva. „Parlamentní frakce, jež jsou pod jejich kontrolou, vydírají vládu a odmítají podporu zákonů,“ tvrdí zpravodajský server s tím, že se „hraje o miliardu dolarů“.

„Rozdělují si trh s benzinem a dalšími ropnými produkty,“ píše se dále v článku. Oba muži údajně válčí o tzv. technickou ropu, která patří státnímu podniku UkrTransNafta a byla zakoupena za nízké ceny. Nyní by ji konkurenti chtěli výhodně prodat. Jeremejev přitom Kolomojského viní z korupce. Ten zase poslance nařkl z využívání státních výběrových řízení pro osobní obohacení.

„Máme tady první oligarchickou válku v rámci nového vedení. Bojují o ropu z ropovodů... Nebeská setnina (oběti únorových střetů v Kyjevě) se na to dívá a teskní,“ napsal na Facebooku novinář Serhij Leščenko.

Podle analytiků mnozí ukrajinští oligarchové přišli ke svému majetku podobně jako Kurčenko – tedy s požehnáním vládnoucího režimu. I když ukrajinská média, která většinou patří té či oné oligarchické skupině, se hemží tzv. fake news, shodují se na tom, že Kurčenko nebyl o moc větší „vyvrhel“ než ostatní magnáti. „Za krátkou dobu vytvořil říši, která byla srovnatelná s podnikatelskými kolosy Kolomojského, Achmetova a dalších oligarchů. Zároveň je to mladý a vzdělaný člověk, který si dokázal nashromáždit spoustu nepřátel,“ tvrdí. Do „nemilosti“ se prý mohl dostat právě kvůli přerozdělování trhu. Mnozí „žraloci“, se kterými byznys za bývalého režimu provozoval, se totiž stále drží u moci, přestože jedním z hlavních požadavků Majdanu bylo heslo „Pryč s oligarchy“.

Alexandra Malachovská

 

Právě se děje

Další zprávy