Ukrajinský Donbas bojuje; miliardář Achmetov vyčkává

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 6. 2014 18:11
Zatímco ještě nedávno se mělo za to, že pro ukončení střetů by stačil Achmetovův pokyn, nyní analytici spekulují, že ztratil vliv a bojuje o „holý život“.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Ukrajinským Donbasem stále zmítají nepokoje. Miliardář Rinat Achmetov, který byl donedávna považován za neoficiálního vládce tohoto průmyslového regionu, však oblast již před prezidentskými volbami opustil a jeho pozice je nejasná.

Zatímco ještě nedávno se mělo za to, že pro ukončení střetů by stačil jeho pokyn, nyní analytici spekulují, že ztratil vliv a bojuje o „holý život“. Český prezident Miloš Zeman přitom nedávno prohlásil, že by právě tento muž měl spolu s novou hlavou státu jednat v Doněcku o míru na Ukrajině.

Dohoda, nikoli diktát

„Ve skutečnosti už prohrál. Ať už tato krize dopadne jakkoli a kontrolu nad Donbasem převezme kdokoli, on (Achmetov) už prohrál. Se stranou, která zvítězí, se bude muset dohodnout, nikoli diktovat a klást si podmínky,“ říká kyjevský politolog Volodymyr Fesenko.

Podle něj se Achmetovovi nevyplatila „taktika neutrality“ a hledá nový způsob ochrany svých zájmů. Údajně za ním stojí i prapor Vostok (východ), který podporuje separatisty, uvedl. Měl by proto vystoupit „z podzemí“ a aktivně přesvědčovat, že mu jde o Donbas v rámci Ukrajiny, citovala experta agentura Ukrinform.

Podle údajů časopisu Forbes je Achmetov stále nejbohatší Ukrajinec, i když za poslední rok zchudl o čtyři miliardy dolarů. Hodnota jeho majetku se odhaduje na 11,2 miliardy dolarů (čerstvě zvolený prezident Petro Porošenko je až na šestém místě s 1,3 miliardy dolarů).

Před několika týdny se Achmetov otevřeně postavil proti militantním vůdcům, kteří se snaží ovládnout region. „Kdo jsou tito lidé? Kde se vzali? Co dělali včera? Nevytvořili jediné pracovní místo… Je to skupina darebáků, kteří terorizují Donbas,“ promluvil emotivně v příspěvku, který vystavil na webu své společnosti System Capital Management (SCM). „Mnozí se mě ptají, co dělat? Bojovat, bojovat a ještě jednou bojovat!“ doporučil. Sám se mezitím stáhl do Kyjeva a podle mluvčí se nemohl ani zúčastnit voleb. Ukrajinská média tvrdí, že požádal o státní ochranu.

„Nevzal v potaz specifiku doby“

Oligarcha by si patrně stěží přál, aby se jeho oblast stala jakousi enklávou, jako například moldavské Podněstří. Oslabit jej přitom mohou případné sankce Západu, ale také nemilost Moskvy, která se separatisty přinejmenším sympatizuje. Podle listu Doněckije vesti tudíž se vzbouřenci v Doněcku jedná a snaží se najít kompromis. Vicepremiér takzvané Doněcké republiky Alexandr Borodaj se již nechal slyšet, že nemíní znárodňovat miliardářův majetek. „Nejsme žádní komunisté. Respektujeme soukromé vlastnictví,“ uvedl. Předtím ale ozbrojenci vyplenili oligarchovu rezidenci a žádali, aby jim platil daně.

Server Ukrajinska pravda napsal, že Achmetov, který dosud ustál všechny politické změny, zřejmě „nevzal v potaz specifiku doby“. Upozornil, že šance na „rehabilitaci“ navzdory své pověsti má. Musel by však přiznat, že ozbrojenci v Doněcku hrají podle „moskevského scénáře“. Pokud ovšem nedokáže nastolit „transparentní pravidla hry“, pak by mohl o svůj byznys přijít. Jeho majetek se přitom zjevně nedostane „havířům, zemědělcům a učitelům“. Zuby si totiž prý brousí draví oligarchové, kteří včas naskočili do revolučního vlaku.

Chudý chlapec na zámku

Přestože 47letý Achmetov snadno proplouval všemi režimy, držel se vždy spíš v pozadí. Narodil se do rodiny havíře, který pocházel z ruského Tatarstánu. „Jsem z chudé rodiny. Vždy jsem bojoval s chudobou… Spali jsme na podlaze či na rozkládacím lůžku. Neměli jsme v domě toaletu ani umyvadlo,“ řekl v rozhovoru pro list Ukrajinska pravda.

V Doněcku si pak sice vystavěl zámek, avšak nabízel jej k využití také pro reprezentativní státní účely.

Achmetovovy zájmy v parlamentu prosazovala Strana regionů, kterou financoval a která vynesla k moci i exprezidenta Viktora Janukovyče. Tomu prý dokonce nafackoval, když prohrál prezidentské volby. V letech 2006 až 2012 byl poslancem ukrajinského parlamentu, i když na schůze prakticky nechodil. Média čas od času upozorňovala na kriminální pozadí jeho byznysu, avšak jeho advokátům se vždy podařilo nařčení vyvrátit. Ovládal uhelné doly, hutnické závody, média či fotbalový klub Šachtar. Tvrdil, že zaměstnává asi 300 000 lidí – nejen v Donbasu, ale také na západě Ukrajiny, kde mu patří energetické podniky.

Byl však trnem v oku nejen chudým spoluobčanům. Z pozice nejbohatšího Ukrajince se ho již před pádem minulého režimu pokoušel vytlačit syn ukrajinského exprezidenta Oleksandr Janukovyč. Údajně v tom pokračuje i nyní – nejen tím, že zásobuje doněcké ozbrojence, ale rozjel i soudní spory s několika Achmetovovými firmami.

„Separatismus bude otřásat Donbasem, dokud se Achmetov neocitne v bezpečí,“ předpovídá Taras Čornovil, syn někdejšího disidenta a bývalý člen Strany regionů.

Pomohla by Tymošenková?

Podle serveru LIGABiznesinform by východiskem pro podnikatele mohlo být spojení s Julijí Tymošenkovou, jež se vzpamatovává z porážky ve volbách. Achmetov, kterému se jeho politický projekt Strana regionů rozpadá, by prý mohl podpořit stranu expremiérky Baťkivščyna (Vlast), jež se údajně také drolí. Novou politickou sílu by pak mohl využít k politickému ovládnutí neklidného regionu, pokud ovšem zpacifikuje ozbrojence.

Český prezident Miloš Zeman by uvítal, kdyby Achmetov hledal východisko z krize s Porošenkem. V nedávném rozhovoru pro ČT24 řekl, že se s ukrajinským oligarchou zná, i když ho mylně nazýval „Rašidem“. „Měl jsem s ním asi před třemi měsíci velmi zajímavou několikahodinovou diskusi. Je to nejbohatší muž Ukrajiny, je to chytrý člověk,“ vzpomněl na dojem z pracovní cesty, kterou ovšem vykonal už loni v říjnu. Podle jeho názoru by bylo užitečné, kdyby se podnikatel a nový prezident „pokusili místo represí vůči civilnímu obyvatelstvu – což teď bohužel Ukrajina dělá – najít nějakou rozumnou dohodu“.

Při komentování vývoje na Ukrajině se prezident Zeman zmínil také o kontroverzním ukrajinském hrdinovi, kterého označil za „masového vraha“. Příznačně se přitom spletl, když mluvil o „Ostapu Banderovi“, ačkoli zřejmě měl na mysli Stepana Banderu.

„Velký kombinátor“ Ostap Bender je přitom na Ukrajině i v Rusku velmi známá a populární literární postava. Proslulý hrdina románů Dvanáct křesel a Zlaté tele ruských satiriků Ilji Ilfa a Jevgenije Petrova si čtenáře získal zejména schopností nacházet řešení v každé situaci.

Alexandra Malachovská

 

Právě se děje

Další zprávy