Ukrajinci se učí zacházet se zbraněmi, jsou připraveni svou zemi bránit

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 3. 2014 14:19
Parlament by měl schválit legální držení zbraní a vytváření oddílů domobrany, žádají někteří
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí  – Po událostech na Krymu vzrostla mezi Ukrajinci obava, že se Rusové pokusí obsadit i další části země. Stále více jich projevuje zájem naučit se zacházet se zbraněmi, aby mohli Ukrajinu v případě potřeby bránit. Dokonce i lidé, kteří neprošli žádnou vojenskou přípravou, organizují školení a tréninky, při nichž se učí ovládat zbraně a střílet. Svolávají se přes internet, hlásí se do kurzů a vyjíždějí do neobydlených míst, kde pořádají školení na improvizovaných střelnicích.

Několik stovek příslušníků organizace Domobrana Majdanu zahájilo výcvik se svolením ministerstva vnitra na střelnici v obci Novi Petrivci poblíž Kyjeva. „Ve skupině jsou lidé s nejrůznějšími životními zkušenostmi. Mnozí neprošli vojenskou službou. Za podmínek agrese ze strany Ruska je příprava domobrany více než aktuální,“ citovala šéfa skupiny Oleha Michňuka agentura Interfax. Jde o lidi ve věku od 18 do 50 let. Při dvoutýdenním výcviku by se měli naučit střílet a pohybovat se na bojišti.

Vojenskou přípravu zahájila v minulých dnech také občanská organizace Ukrajinská rezervní armáda (URA). Na střelnici Kapitanivka poblíž Kyjeva chystá výcvik dobrovolníků. Organizátor URA Vladyslav Kyryčenko tvrdí, že za jeden týden se přihlásilo několik stovek lidí. „Válka na Krymu trvá již několik týdnů. Mohli jsme již vyškolit tisíce lidí. Vojenské náborové kanceláře nejsou schopny rychle zorganizovat mobilizaci. Léta se specializovaly hlavně na braní úplatků. Platit se muselo, ať člověk chtěl nebo nechtěl na vojnu,“ vysvětlil.

Schopnost střílet není podle organizátora hlavní. „Člověk musí dodržovat disciplínu a umět vykonávat rozkazy,“ řekl serveru gazeta.ru. Pro výcvik je podle něj nezbytná infrastruktura, včetně kasáren a jídelen. Organizace se proto dohodla se sportovním klubem Snajper (Ostřelovač), který působí v rámci Společnosti pro pomoc ukrajinské armádě (TSOU), jakési obdoby bývalého Svazarmu. „Rozhodli jsme se lidem nabídnout možnost připravit se na válku. Hlásí se nám dobrovolníci od 20 let. Nejstaršímu zájemci je 67. Mnozí byli v domobraně na Majdanu. Nyní je testujeme na fyzickou i morální odolnost,“ uvedl.

Mladí lidé se podle serveru gazeta.ua organizují do skupin a vyjíždějí na střelnice, které nabízejí možnost střelby z legálně držených osobních zbraní nebo z půjčených. V obci Kapitanivka poblíž Kyjeva si mohou zájemci pronajmout nabitý samopal za 240 hřiven. Domlouvají se také s majiteli legálně držených zbraní a cvičí na odlehlých místech.

Zatímco starší a střední generace ukrajinských mužů prošla vojenskou přípravou, mladí lidé mnohdy netuší, jak zbraň vypadá. Podle BBC měla před pěti lety ukrajinská armáda asi 200 000 příslušníků. Postupně však přecházela na smluvní podmínky a od letošního roku měla povinná vojenská služba skončit úplně. Nyní se ale lidé masově hlásí na službu a mezi mladými lidmi je prý i hodně žen. „Když nás přijdou zabíjet, půjdu i s holýma rukama,“ říká starší muž v dokumentárním snímku Doba hrdinů.

Ukrajinský parlament schválil minulý týden částečnou mobilizaci kvůli obsazení Krymu ruskými vojsky. Podle tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Andrije Parubije by měla trvat 45 dnů. Předpokládá se, že by se mělo přihlásit zhruba 20 000 lidí, kteří prošli vojenským výcvikem v armádě, a dalších 20 000 dobrovolníků do Národní gardy. Nová složka vzniká místo vojska, které bývalý režim nasazoval proti účastníkům protestů. Jejich síly však podle zástupců domobrany nestačí. Proto chtějí organizovat vlastní oddíly.

Na shromážděních domobranců jsou populární plakáty se zobrazením samopalu a nápisem “Ať je v každém domě“. Předák Evropské ukrajinské strany Mykola Katerynčuk tvrdí, že by lidé měli obranu země brát do svých rukou. Je přesvědčen, že ozbrojené síly nestačí na to, aby odolaly ruské agresi. Parlament by podle něj měl schválit legalizaci zbraní, které lidé vlastní, a zákonodárně umožnit vytváření oddílů domobrany jako pomocné síly armády. Ty by pak v případě ohrožení země mohly fasovat armádní zbraně a munici pro své složky.

Také poslanec za stranu Vlast a bývalý ministr obrany Anatolij Hrycenko volá po legalizaci zbraní. Již v době protestu na Majdanu vyzýval všechny muže, kteří vlastní zbraň, aby se dostavili do centra Kyjeva. Ve svém blogu na serveru Ukrajinska pravda napsal, že je chybná výzva nového vedení, aby lidé dobrovolně odevzdali střelné zbraně. „Místo toho by měli zbraně, které mají, zaregistrovat. Zároveň by se mělo oficiálně povolit jejich vlastnění,“ míní. To by podle něj pomohlo lidem ubránit se v podmínkách, kdy stát není schopen zajistit jejich bezpečnost, včetně vnější intervence.

Alexandra Malachovská

 

Právě se děje

Další zprávy