U Klínovce roste nový Špindl, milionáři to vědí a nakupují apartmány

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 9. 2012 14:30
Do zdejšího lyžařského areálu tečou stamilionové investice z veřejných peněz a hned vedle stojí soukromý moderní komplex, v němž si vedle sebe nakoupili apartmány manažeři z těžební společnosti Czech Coal, manažeři energetického gigantu ČEZ, majitelé vlivných stavebních firem a k nim do počtu i přední regionální politik ČSSD.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Pod vrcholem krušnohorského Klínovce vyrůstá milionářská lokalita, která zanedlouho bude moci konkurovat Špindlerovu Mlýnu.

Do zdejšího lyžařského areálu tečou stamilionové investice z veřejných peněz a hned vedle stojí soukromý moderní komplex, v němž si vedle sebe nakoupili apartmány manažeři z těžební společnosti Czech Coal, manažeři energetického gigantu ČEZ, manažeři vlivných stavebních firem a k nim do počtu i přední regionální politik ČSSD.

Tento soukromý komplex v designu současné skandinávské architektury za 140 milionů byl dostaven loni na místě, kde chtěl původně Jiří Herzig, otec topmodelky Evy Herzigové, postavit větrnou elektrárnu.

Deník Insider nyní zjistil, že mezi lidmi, kteří si tu pořídili apartmány, jsou Petr Krupička, Pavel Chyla, Miroslav Dykas (všichni figurují v dceřiných firmách Czech Coal) nebo Martin Jašek (Dalkia, ČEZ Teplárenská a Elektrárna Počerady).

Kromě nich tu má rekreační azyl Petr Čejka ze stavební firmy Algon a jeho sousedem je šéf karlovarské ČSSD Jakub Pánik.

Právě Algon horský komplex postavil pro společnost Medium Group, která se chlubí tím, že mezi její projekty patří rezidenční domy v Dánsku, Německu a plážový přímořský resort  ve Vietnamu.

Nákup apartmánů, které jsou vzdáleny jen několik set metrů od klínoveckých sjezdovek (patří Skiareálu Klínovec s.r.o.) nebyl levný. Insider získal z katastru nemovitostí řadu smluv, z nichž plyne, že za byt o rozloze 37,9 metru čtverečních noví majitelé zaplatili až 2,4 milionu korun.

Přesto si vlastníci komplexu mohou rok od kolaudace mnout ruce. Téměř vše je již prodáno.

„Z první etapy je v tuto chvíli prodáno cca sedmdesát procent a věříme, že letošní zima přinese další prodeje, což by nám mělo umožnit dokončit i druhou, rozestavěnou etapu,“ řekl Insideru generální ředitel Medium Group Vladimír Kropáček.

Byty se tu začaly prodávat loni v létě a kolemjdoucí zaujmou na první pohled. Jsou obloženy tmavým dřevem, uvnitř moderně vybaveny a z velkých oken je vidět na vrcholky Krušných hor i samotný skiareál.

Stavbu si pochvalují i manažeři, kteří nemovitost vlastní. „Dlouhodobě jsme uvažovali o koupi menšího rekreačního objektu nebo bytu na horách, přičemž hlavními kritérii byla dostupnost, vhodná velikost a projektové řešení. Významnou roli hrála relativně dobrá vybavenost a přitom poměrně malá komercializace lokality v porovnání s jinými středisky,“ zdůvodňuje například Martin Jašek, proč si byt s rodinou koupil.

Developeři tvrdí, že kolem Klínovce vznikne do roku 2020 nejmodernější lyžařský areál v Česku.

Důkazem toho jsou velkolepé plány na přestavbu skiareálu za bezmála půl miliardy korun. Loni na podzim ROP Severozápad schválil, že právě do lyžařského areálu pod Klínovcem půjde bezmála 300 milionů jako dotace z Evropské unie. Kromě moderních lanovek je tu mimo jiné v plánu i několik kilometrů dlouhá nová sjezdovka. Vše pro společnost Skiareál Klínovec staví jičínská firma Kers.

To, že se celá lokalita výrazně mění, potvrzuje při rozhovoru s deníkem Insider i krajský zastupitel, šéf karlovarské sociální demokracie a jeden z vlastníků zdejších apartmánů Jakub Pánik.

„Strašně se tam změnilo k dobrému. Pro aktivní odpočinek s rodinou je to tam opravdu hezké a navíc máme v okolí své přátele z Chebu a Karlových Varů," uvedl Pánik.

Při dotazu, jaké přátele myslí, jmenuje jako prvního Petra Čejku. Ten je ředitelem divize už jmenované společnosti Algon.

Firma je zároveň častým příjemcem veřejných peněz. Jen od Karlovarského kraje a města Cheb, kde vládne sociální demokracie, dostala za poslední dva roky zakázky za bezmála 250 milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy