Třikrát a dost. Za libereckým trápením je i kvóta na cizince

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 8. 2012 10:12
Chorvatů či Srbů může hrát v lize i celá jedenáctka, Bosňáků či Ukrajinců nikoli. Proč?
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Fotbalový mistr Slovan Liberec se trápí, nejsou totiž lidé. Evropskými poháry vytěžovaný tým sehnal před termínově nabitou sezonou posily jen v zahraničí, protože s ostatními českými kluby se na přestupech dohodnout nedokázal.

A v tom je ta potíž. Přišli hráči s občanstvím, s nímž kvůli svazem stanovené kvótě nemohou v jednotlivých zápasech nastoupit všichni najednou, i kdyby všechny Čechy v týmu zkosila epidemie.

Leckteří fanoušci Liberce se asi divili, proč nehraje "ten vysoký Afričan", když jejich tým dobýval za nepříznivého stavu branku Jihlavy – a útočník John Delarge z Konga nebyl ani na lavičce.

Liberec v zápase nasadil Ukrajince Ljulku s Morozenkem a jako střídajícího hráče pak Brazilce Souzu. Tím už se kvóta tří cizinců vyčerpala - pak už Delarge stejně jako další Ukrajinec Butenin hrát nemohli.

Zatímco Slováci Breznaník s Tóthem, Srbové Karišik a Bosančič nebo Chorvat Kelič mohou hrát bez omezení, u Ukrajinců či Afričanů musí kluboví funkcionáři hledět na pas. Proč?

V první a druhé lize mohou podle soutěžního řádu nastoupit hráči s evidovanou profesionální smlouvou, kteří jsou „občany členských států EU, Evropského hospodářského prostoru, jakož i občané států majících s Evropskou unií uzavřeny dohody o partnerství („přístupové dohody“) bez početního omezení a dále nejvýše 3 další hráči, kteří jsou odjinud.“

V rozpisu soutěží pro aktuální ročník jsou pro jistotu vyjmenovány země, jejichž občané se nezapočítávají do cizinecké kvóty. Tedy kromě 27 zemí EU ještě Island, Lichtenštejnsko a Norsko (Evropský hospodářský prostor). A pak Chorvatsko, Makedonie, Turecko, Srbsko a Černá Hora (dohody o partnerství s EU).

Kdo naopak je cizincem i podle řádu? Fotbalisté ze zemí bývalého SSSR, Afričané, Jihoameričané. A také hráči z Bosny a Hercegoviny, kteří sem proudí zejména zásluhou tamních kontaktů trenéra Plíška.

Tak třeba v Teplicích mají na soupisce hned tři Bosňáky: Ljevakoviče, Čajiče a Mahmutoviče. Před týdnem na Julisce nastoupili všichni tři jmenovaní a do hry přišel i Melunovič – ale ten má srbský pas, takže kvóta přečerpána nebyla.

V nedávné minulosti dělal v „cizinecké“ otázce pěknou paseku klub z Mostu, který sázel na soupisku plnou hráčů ze zahraničí, takže si s českou kvótou potřeboval nějak poradit. Podařilo se mu tehdy dokonce prosadit výklad, že Keňan Patrick Oboya je občanem země, která se do kvóty nepočítá.

"Přišli s precedentním rozsudkem soudní pře nějakého Oboyova krajana, jemuž soud přiznal, že i Keňa má uzavřenou nějakou dohodu s EU, a tak se za cizince ze zemí mimo EU nepočítal,“ vybavuje si Ivo Lubas, soutěžní ředitel Gambrinus ligy.

Takovým podivnostem, kdy se přístupové dohody zaměňovaly s jinými typy mezistátních smluv, už se však zamezilo. „Všechny země, jejichž občané se nepočítají do cizinecké kvóty, jsme vyjmenovali v Rozpisu soutěží, takže je to naprosto jasné a žádné zmatky vznikat nemohou,“ říká Lubas.

 

Právě se děje

Další zprávy