Top 5 dárců Miloše Zemana: Od přítele uhlobaronů ke štědrému hostinskému

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 3. 2013 14:24
Deník Insider začal ve včerejším vydání zodpovídat otázku, odkud se rekrutují finanční dary, které ve volbách v roce 2010 pomohly k restartu politické kariéry Miloše Zemana a které mu letos v lednu přispěly na cestě ke zvolení prezidentem. Dnes přidáváme pohled na pět největších dárců prezidentské kampaně.
Foto: Tomáš Kunc

Portréty – Deník Insider začal ve včerejším vydání zodpovídat otázku, odkud se rekrutují finanční dary, které ve volbách v roce 2010 pomohly k restartu politické kariéry Miloše Zemana a které mu letos v lednu přispěly na cestě ke zvolení prezidentem. Dnes přidáváme pohled na pět největších dárců prezidentské kampaně.

František Gajdoš (46) – 1 milion korun

Jeden z největších sponzorů Zemanovy prezidentské kampaně, František Gajdoš, patřil na konci devadesátých let k významným podnikatelům v energetickém byznysu. V letech 1998 až 2002 zasedal v dozorčí radě těžebního podniku OKD, který ovládali uhlobaroni Viktor Koláček a Petr Otava přes společnost Karbon Invest.

Do roku 2001 Gajdoš také vlastnil podíl v energetické společnosti Dalkia Commodities a. s. (tehdy Czech-Karbon s. r. o.), již odprodal právě Karbon Investu. V uhelném byznysu se také seznámil s vlivnými bratry Vladimírem a Karlem Baronovými. Ti patří mezi větší Zemanovy sponzory, v roce 2010 poslali na kampaň SPOZ celkem 700 tisíc korun.

V současné době Gajdoš působí jako exekutor a podniká jen minimálně. V březnu 2010 založil spolu s dalším významným mužem uhelného podnikání 90. let Zdeňkem Durčákem fotovoltaickou elektrárnu FVE Čeladná. Jednatelem společnosti je Vladimír Baron.

Hospodářské výsledky firmy za rok 2011 v obchodním rejstříku chybí, rok předtím ale měla společnost tržby 63 tisíc korun a její hospodářský výsledek před zdaněním se propadl na -2,8 milionu.

Gajdoš je zároveň činný v politice – v roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva obce Čeladná, kde bydlí. Kandidoval také v následujících volbách, post se mu ale obhájit nepodařilo. Podnikatel působí jako místopředseda SPOZ v Moravskoslezském kraji a vedl Zemanovu volební kampaň na Ostravsku.

Jiří Jestřáb (62) – 1 050 000

Brněnský advokát Jiří Jestřáb patří mezi největší Zemanovy sponzory – kromě uvedeného více než milionu korun věnoval roce 2010 SPOZ 230 tisíc. Hlavní Jestřábovou činností je vedení advokátní kanceláře, ve které působí s dalším Zemanovým sponzorem Richardem Tománkem. Kancelář se zabývá obchodním a občanským právem, specializuje se také na konkurzní právo.

Jestřáb sám je od roku 1998 například správcem konkurzní podstaty Velkomoravské banky. Kromě advokátní praxe právník také podniká. V devadesátých letech založil společně s podnikatelem Vladimírem Pavlíkem, taktéž Zemanovým sponzorem, společnost K.L.H. Holding. S vlivným byznysmenem se Jestřáb potkal v devadesátých letech také ve společnosti Real Spektrum.

K.L.H. Holding má anonymní akcie, avšak podle notářského zápisu v obchodním rejstříku je v roce 2011 všechny držel právě Jestřáb. Společnost se specializuje na pronájmy nemovitostí. V roce 2011 vykázala tržby kolem 1,4 milionu korun.

Další Jestřábova firma BARBER & BUDDHA, spol. s r. o., se zase specializuje na pronájem věcí movitých. V roce 2011 utržila zhruba stejnou částku jako K.L.H. Holding. Jestřáb vlastní polovinu firmy. Druhou polovinu drží společnost JR Enterprise, ve které působí Jestřáb jako jednatel a jejíž akcie v roce 2011 držel Tománek.

Jak o sobě uvádí Jestřáb na webu advokátní kanceláře, absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Několik let působil jako vedoucí Krajské státní arbitráže v Brně, poté pracoval jako soudce Krajského obchodního soudu tamtéž.

Richard Tománek (45) – 800 tisíc

Právník Richard Tománek, který Zemanovi věnoval 800 tisíc korun, je blízkým spolupracovníkem největšího Zemanova sponzora, advokáta Jiřího Jestřába. Společně působí v brněnské advokátní kanceláři a zároveň zasedají v řadě firem.

Tománek například zasedá v představenstvu společnosti K.L.H. Holding, jejíž akcie v roce 2011 držel Jestřáb. V minulosti také figuroval v dceřiných firmách společnosti – například ve firmě KLH Credit nebo KLH Realty. Právník sedí také v představenstvu společnosti JR Enterprise, která se zabývá návrhářskou a aranžérskou činností.

Společnost má anonymní akcie, podle účetní uzávěrky v obchodním rejstříku je ale v roce 2011 držel právě Tománek. V tomtéž roce měla firma tržby přesahující milion korun. Prostřednictvím JR Enteprise Tománek ovládá i poloviční podíl ve firmě BARBER & BUDDHA, spol. s r. o. Druhou polovinu vlastní jeho souputník z byznysu Jestřáb.

Stejně jako Jestřáb absolvoval Tománek právnickou fakultu brněnské Masarykovy univerzity, a poté pracoval jako konkurzní soudce Krajského obchodního soudu v Brně. Působí také jako správce konkurzní podstaty.

Jozef Čečotka (55) – 500 tisíc

Havířovský byznysmen Jozef Čečotka letos věnoval Zemanovi půl milionu korun, jeho firma Stavo Čestav pak dodala dalšího půl milionu. Čečotka podniká ve stavebnictví a průmyslové výrobě. Vlastní v tuto chvíli hned několik firem s nemalými obraty.

Zmíněná společnost Stavo Čestav se zabývá stavebnictvím, rekonstrukcemi i odstraňováním staveb. Čečotka v ní ovládá 97 % akcií. V roce 2011 společnost měla tržby více než 36 milionů korun. Jak zjistil server Lidovky.cz, firma v roce 1999 – tedy v době, kdy byl Zeman premiér – získala od státu dotaci. Ministerstvo průmyslu a obchodu, v jehož čele tehdy stál Miroslav Grégr z ČSSD, rozdělilo 350 milionů korun mezi zhruba 40 společností ve snaze podpořit pracovní místa. Část milionů putovala právě k Čečotkově firmě.

Čečotka je také výhradním vlastníkem firmy Čestav Holding a. s., která vyrábí kovové součástky pro automobilový průmysl a důlní provozy. Tržby firmy v roce 2011 byly 12,3 milionu. Poslední Čečotkovou firmou je ProCe Trade s. r. o., která v Havířově provozuje sportovní centrum s posilovnou, saunou, golfem a soláriem. V roce 2011 měla tržby přesahující 3 miliony korun.

Karel Klimoszek (48) – 450 tisíc

Podnikatel Karel Klimoszek přispěl Zemanovi nejvyšší částkou v hotovosti. Do banky přinesl 450 tisíc korun. Zjistit, jak se štědrému dárci daří v podnikání, je ale téměř nemožné. Firmy, ve kterých podnikatel působí či působil, o sobě totiž ve veřejných zdrojích, jako je například obchodní rejstřík, téměř nic neprozrazují.

Klimoszek je například jediným akcionářem firmy Finnoc Holding a. s., která se zabývá směnárenskou činností a platebními službami. Společnost byla založena v roce 2010, v obchodním rejstříku ale dosud není ani jedna účetní uzávěrka.

Podobné je to i se společností Marvel plus s. r. o., kde je Klimoszek od roku 2006 100% vlastníkem. Firma se zabývá hostinskou činností a podle údajů na internetu a zjištění médií provozuje restauraci Maják ve Frýdku Místku. Poslední účetní uzávěrka firmy však pochází z roku 2005, tehdy měla tržby 1,2 milionu korun. Velkou neznámou je také firma Trade Room Czech, kterou Klimoszek založil v prosinci minulého roku.

Jasněji je pouze v případě společnosti Solventa Max, ve které Klimoszek držel do května 2012 poloviční podíl. Také Solventa podniká v hostinském odvětví a v roce 2011 vykázala tržby 3,3 milionu korun. V této společnosti Klimoszek figuroval společně s dalším sponzorem SPOZ Jaroslavem Fedorkem. S ním navíc vlastní nemovitost na náměstí v severomoravské obci Klimkovice.

 

Právě se děje

Další zprávy