Tomáš Hrdlička: Petr Nečas je svým vlastním popravčím

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 6. 2013 14:28
Druhá část obsáhlého rozhovoru s pražským politikem Tomášem Hrdličkou. Říká v něm například: „Petr Nečas, který je dvacet let v ODS a byl nositelem tradice, posvětil Svobodův převrat na radnici. Tím začal rozbíjet systém i sám sobě. Najednou měl rebely. Ti neudělali nic jiného, než co tady posvětil. Ten Petr Nečas byl svým vlastním popravčím a Bohuslav Svoboda byl také svým vlastním popravčím.“
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor – Vlivný politik pražské ODS Tomáš Hrdlička míní, že mise Petra Nečase se minula účinkem a nakonec se obrátila proti samotné straně.

"Místo toho, aby byl Petr Nečas tím spojovatelem, se stal jedním z rozdělovatelů," uvedl Hrdlička v rozhovoru.

ODS udělala zásadní chybu, když se straníci začali dělit na čestné a nečestné, říká muž, jehož jméno stálo mezi těmi, kvůli nimž rozjela policie loni v lednu rozsáhlou akci, na jejímž konci je dnes pád Nečasovy vlády.

Tomáš Hrdlička ale ODS opustit nechce. Naopak. Hodlá znovu kandidovat a bojovat o veřejné funkce. "Ano, vážně přemýšlím, že se pokusím o svých názorech přesvědčit tím, že budu kandidovat," uvedl.

O tom, proč se dostal do zájmu policie a jak to vnímá, mluvil v Insideru už včera. Dnes přinášíme jeho názory právě na dění v dosud hlavní vládní straně.

Insider: Vaše sdružení na Praze 10 volalo po konci Petra Nečase letos na konci května. Jeho demise přišla v polovině dalšího měsíce. Jak si nyní ODS stojí?

Tomáš Hrdlička: Zásadní chyba se nestala teď, ta se stala tuším v roce 2010. Na kongresu ODS jsme přistoupili na hru na čestné a nečestné. Média rozjela to, že je Petr Nečas obroda ODS, že si zvolil partu těch čestných. Když si na to vzpomenete, na pódiu stál Petr Nečas, vedle sebe měl Alexandra Vondru nebo Pavla Drobila. A vedle byli ti poražení, kde jsem stál já, Martin Kuba, David Vodrážka. Poté přišel příběh ProMoPro s Alexandrem Vondrou, přišel příběh na Drobilově ministerstvu životního prostředí s panem Michálkem, Knetigem. To mělo být vztyčeným prstem. Od dobrého úmyslu k totální zkáze vede kolikrát velmi tenká nit.

Insider: V jakém postavení jste tehdy byl?

T. H.: Já jsem v červnu 2010 nebyl schopný obhájit některé své názory, nebyl jsem schopný přistoupit na některé obchody typu David Vodrážka je v pořádku, ale ten Martin Kuba je spojený s Pavlem Dlouhým, jak navrhl Alexandr Vondra. Já jsem tehdy říkal, Sašo, to bylo všechno perfektní, ale my jsme si s Martinem Kubou podali ruku a my to nechceme měnit. A už vůbec ne proto, že tu někdo vytvoří démonického Pavla Dlouhého, který šestnáct let kandiduje na Hluboké. Šestnáct let ho tam lidé v demokratických svobodných volbách volí a asi vědí proč.

… a Nečas neřekl ne

Insider: A jak to bylo v Praze?

T. H.: V rámci vnitrostranického boje, který byl nesmyslný, se někteří členové začali vymezovat, ale ne myšlenkově, ne názorově. Začali se vymezovat, ty jsou čestní, ty jsou nečestní. S těmi se bavíme, s těmi se nebavíme. To byl začátek konce. Místo toho, aby byl Petr Nečas tím spojovatelem, se stal jedním z rozdělovatelů.

Insider: Tím, že se postavil za bývalého primátora Bohuslava Svobodu?

T. H.: No ono to nebylo, že by se postavil na stranu primátora. Ten příběh je trochu jinak. Kdyby to byl výsledek klasické, stranické diskuse, hlasování, tak je to vše v pořádku. V noci sedm členů klubu z dvaceti podepsalo dohodu s TOP 09. To je absolutně v rozporu se vším. Kdybych dnes vzal partu šesti, sedmi statečných a udělali jsme to samé, jak by se na to média dívala?

Insider: Ve vašem v případě by to zřejmě nebylo pozitivní.

T. H.: Já vím, ale to je přesně o tom. Ten princip je stejný. Místo aby Petr Nečas, který je dvacet let v ODS a byl nositelem tradice, řekl "takhle ne", vlastně to posvětil. Tím ten systém začal rozbíjet i sám sobě. Najednou měl rebely. Ti neudělali nic jiného, než co tady posvětil. Ten Petr Nečas byl svým vlastním popravčím a Bohuslav Svoboda byl také svým vlastním popravčím.

Bém je vizionář

Insider: Šéfovi poslanců Marku Bendovi jste po zásahu policie poslal SMS. Koho jste myslel těmi zločinci?

T. H.: To byla ironie v tom duchu, že mě obviňovali z čehokoliv. Ale jistě jste si všiml, že před osmnácti měsíci někdo podal trestní oznámení, policie něco šetřila, odposlouchávala a já nejenže nejsem obviněný, v celém tom příběhu nevystupuji ani jako podezřelý. Mně vadí, když se objevují různé odposlechy, to je nejbrutálnější útok na svobodu člověka.

Insider: Proti exprimátorovi Svobodovi stojí třeba i Pavel Bém. Ten také patří do skupiny osob v ODS, o kterých mluvíte jako nečestných.

T. H.: Platí to samé. Já nebudu kývat Bémovi, když bude nejoblíbenějším politikem na světě, na druhou stranu na něj nebudu plivat. Jeden polský disident řekl jednu nádhernou větu, "nebyl jsem s vámi zbabělý, tak s vámi nemusím být statečný". Pavel Bém vykládal, že jsem byl za jeho pádem. Ale dnes ti, kteří na nás křičeli, co tomu Pavlovi zase děláme, říkají: „Kdo to je Bém? Toho neznáme.“ Já říkám „Toho znám.“

Čas teprve ukáže, že byl Pavel Bém vizionář. Čas ukáže, že v době krize nejen Pavel Bém, ale i primátor Baxa před 70 lety investoval. Já říkám, že přednosti a vizionářství Pavla Béma ukáže čas. Že mu úspěch i kvůli vám novinářům vlezl do hlavy a začal se chovat nesnesitelně, nebyla s ním řeč a choval se jako blázen, to jsem mu říkal.

Budu kandidovat

Insider: V současné době nemáte žádné funkce, chce někam kandidovat?

T. H.: Ano, po tomhle všem ano.

Insider: Nejste tedy znechucen současnou situací tak, že byste z ODS odešel?

T. H.: Jestli mám tu otázku chápat tak, že jsem tu práci považoval za zmar, tak to ano. To jsem považoval. Protože když Pavel Bém odstoupil dva dny po prohraných parlamentních volbách v Praze, všichni byli zalezlí a my jsme se o tom dlouho radili, Boris Šťastný to zvedl a za čtyři měsíce se nám povedlo získat primátora, většinu v radě, 17 starostů z 22 velkých městských částí.

Za nás mluvila práce, za nás mluvily výsledky. Když se mě tu teď zeptáte, že je ODS v opozici, v rozvratu, rada je obviněná policií, tak ano, mám pocit zmaru. A chápu, že pro některé by to znamenalo – kašlu na to. Pro mě to je přesně obráceně. Jsem smutný, ale právě proto do toho půjdu, protože je to pro mě zároveň výzva. Tečka.

Insider: Naposled jste ale nekandidoval, proč?

T. H.: Říkal jsem ok, je potřeba si dát odstup. Moc je návyková.

Jsem kmotr?

Insider: V poslední době jste neuvažoval o tom, že byste opustil ODS, když jste byl označován za stranického kmotra?

T. H.: Co je ta definice kmotra?

Insider: Vy to víte lépe než já.

T. H.: Počkejte. Je to někdo, co něco řídí zezadu, ale já přeci nikdy nic zezadu neřídil. Já jsem kandidoval, jsem dodnes člen regionální rady, to je nejvyšší vedení pražské ODS. Tak jaký jsem kmotr?

Insider: Pan Roman Jurečko je také členem regionální rady ODS v Plzeňském kraji.

T. H.: Pan Jurečko ale nekandiduje, není v zastupitelstvu. Já jsem kandidoval, musel jsem splňovat úplně jiná pravidla a podmínky. Kandidovat do zastupitelstva je úplně něco jiného než se někam drápat v rámci stranické struktury. To je hrozný rozdíl.

Radek Nohl

Foto: Ludvík Hradilek/Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy