Ti, co porazili Feyenoord, září v Anglii, hrají divizi anebo už jen golf

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
23. 8. 2012 9:22
Feyenoord Rotterdam je soupeřem, s nímž si večer fotbalisté Sparty zahrají o postup do Evropské ligy. I účast v ní by nyní byla pro sparťany úspěchem. Na Letné ovšem pamatují i mnohem lepší časy, konkrétně dobu, kdy se nad Letnou rozléhala i znělka Champions League...
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Feyenoord  Rotterdam je soupeřem, s nímž si večer fotbalisté Sparty zahrají o postup do Evropské ligy. I účast v ní by nyní byla pro sparťany úspěchem. Na Letné ovšem pamatují i mnohem lepší časy, konkrétně dobu, kdy se nad Letnou rozléhala i znělka Champions League...

A právě Feyenoord byl před 11 lety jedním ze soupeřů, které Hřebíkova Sparta v této soutěži smetla ve své asi nejslavnější sezoně tohoto tisíciletí.

Čas oponou trhnul a osoby a obsazení se pochopitelně za ta léta dramaticky změnily. Ovšem až na výjimky. Tehdejší kouč Jaroslav Hřebík od zimy ve Spartě opět působí a čeká se, kdy z pozice generálního sportovního manažera (nebo nyní sportovního ředitele) znovu vyčaruje tým s velkou mezinárodní kvalitou.

Zatím se tedy čeká marně, i proto, že druhý z pamětníků obou slavných výher (4:0 a 2:0) nad Feyenoordem, tedy Jiří Jarošík, na jaře na pozici stopera často ztrácel glanc. A to navzdory parádní kariéře, kterou mu vyrýsovala právě vydařená sezona 2001/02. Pamatujete? Sparta v ní v osmifinálové skupině sehrála i památný zápas, v němž šlapala na paty Realu Madrid se Zidanem a spol.

Jarošíka ta sláva odvála do CSKA, Chelsea, Birminghamu, Celtiku, Samary a Zaragozy, než jej zase západní větry přinesly zpátky do Sparty. To nejspíš víte, ale uměli byste říct, co dnes dělají i všichni další chlapíci, co tehdy proti Feyenoordu nastoupili?

Ještě na jaře byste v prvním týmu Sparty našli jako aktivního hráče i Libora Sionka. Jenže smlouva vypršela, novou už od Hřebíka a spol. nedostal – a vypadá to, že teď už se bývalý reprezentant bude věnovat jen své golfové zálibě. To Martin Hašek Spartu neopustil, po propadáku v roli hlavního trenéra jej Sparta odšoupla k mládeži.

Nikdo dvakrát nemusí přemítat ani nad adresami někdejších benjamínků týmu, jenž rozsekal Feyenoord před 11 lety: Petr Čech chytá za Chelsea, Tomáš Hübschman tvrdí muziku v záloze Doněcka.

Velkou kariéru ještě neukončil ani Zdeněk Grygera. Někdejší obránce Ajaxu či Juventusu si po těžkém zranění kolena chce ještě někdy pořádně zahrát za Fulham.

To Vladimír Labant si anglickou ligu vyzkoušel ve West Hamu, ale po zranění, které mu ve Spartě nesmyslně způsobil vlastní spoluhráč Gabriel, už se na pozici jednoho z nejnadějnějších levých obránců Evropy nevrátil. Kariéru už ukončil, pomáhal u mládeže v Žilině.

Jeho slovenský krajan Rastislav Michalík měl podle expertů určitě na víc než na kariéru v Kayserisporu a Riedu… Teď už kope jen nižší soutěž za Čadcu a hlavně se věnuje svému hotýlku v Oščadnici u Žiliny.

Podobně rekordman v počtu zisků domácích ligových titulů Jiří Novotný už vkládá svoji energii hlavně do práce v agentuře Martina Říhy, která zastupuje například sparťana Ladislava Krejčího. A občas si to Novotný přezdívaný „Ferry“ ještě s kamarády „strčí“ ve Všenorech.

Lukáš Hartig s Markem Kinclem vydělali slušné peníze na „petrželovském“ angažmá v Zenitu Petrohrad. První z nich kopal ještě v minulé sezoně ligu za Bohemians 1905, teď už to „válí“ jen za Kolín. A Kincl trhá střelecké rekordy v divizních Jirnách.

I tehdejší náhradníci ještě fotbal hrají, ale už jen „dole“: Radim Holub střílí góly za třetiligovou Chrudim, zatímco Petr Papoušek a také Lukáš Zelenka, někdejší supertalent, kterého dle jeho mínění nikdy nikdo nepochopil, skončili v Prostějově - v klubu MSFL, který žene nahoru tamní sportovní byznysmen a lobbista Miroslav Černošek.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy