Tendr na Temelín se zpozdí, ČEZ to ani nezpochybňuje

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 11. 2012 14:48
Dosud nejtěžším případem v historii zdejšího antimonopolního úřadu byla takzvaná ekozakázka a personálu trvalo deset měsíců, než ji rozhodl. Nyní je na cestě do Brna ještě náročnější věc - tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín v řádu stovek miliard, když se zde proti svému vyřazení hodlá bránit francouzský gigant Areva.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Dosud nejtěžším případem v historii zdejšího antimonopolního úřadu byla takzvaná ekozakázka, v níž jednu z napadených věcí zkoumal personál i deset měsíců.

Nyní do Brna nejspíš míří ještě náročnější  věc - tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín v řádu stovek miliard, když se zde proti svému vyřazení hodlá bránit francouzský gigant Areva.

Podle mluvčího ÚOHS stížnost Francouzů ještě nedorazila, ale i tak Martin Švanda připouští, že „takto náročnou kauzu ještě úřad nejspíš nešetřil“. „Rozsahem dokumentace bude zcela unikátní,“ říká.

Jak dlouho potrvá případné rozhodování o Temelínu? „Vzhledem k odborné náročnosti a rozsahu správního řízení nelze v tuto dobu odhadovat možnou délku trvání správního řízení,“ zní odpověď mluvčího.

Ačkoli je vyhýbavá, naznačuje problém. ČEZ má nyní na celý výběr dodavatele lhůtu čtrnáct měsíců. A když jednodušší případ ekozakázky strávil u antimonopolních úředníků i celých pět sedmin této doby…?

„Podle mě je vyřazení Arevy začátkem konce tendru,“ řekl Insideru odborník na energetiku a analytik J&T Michal Šnobr. „Jsem přesvědčen, že Areva opravdu využije všechny své možnosti, jak se odvolat, možný je i požadavek na nějaké předběžné opatření. Pokud bude Areva takto postupovat, ČEZ nemůže s dalšími zájemci podnikat další kroky. Z tohoto pohledu je už dnes zřejmé, že termín konec roku 2013, kdy má být vítěz vybrán, je naprosto nereálné datum,“ dodal analytik, který ČEZ důvěřuje, že rozhodnutí o vyřazené Arevy bylo oprávněné.

Podle Šnobra mohou tyto spory vést až k vypsání nového tendru.

Co by bezpochyby tendr minimálně pozastavilo, by bylo předběžné opatření ze strany antimonopolního úřadu. Z Brna může v obecné rovině přijít dvojí stopka: buď na samotný průběh zadávacího řízení (kdy by se ČEZ ve výběru vítěze nemohl posunout ani o krok), nebo by mohlo výběrové řízení běžet, ale nesměla by být do konce řízení u ÚOHS podepsaná smlouva s případným vítězem.

Ostatní uchazeče o Temelín – japonsko-americký Westinghouse a ruské konsorcium MIR.1200 - možná změna harmonogramu neznervózňuje.

„Westinghouse nevidí důvod pro zpoždění nebo zastavení tendru kvůli tomu, že jeden ze zájemců zřejmě nesplňoval podmínky zakázky. Věříme, že zvažování zbývajících dvou nabídek bude pokračovat podle dříve oznámeného harmonogramu,“ sdělil Insideru viceprezident společnosti pro Evropu, Afriku a Asii Mike Kirst.

A ruské konsorcium se k této otázce ani nevyjádřilo.

ČEZ pozastavení tendru neplánuje. Pokud se ale Areva do Brna odvolá, zpoždění nevylučuje.

„ČEZ neuvažuje o pozastavení ani zrušení tendru. ČEZ podle zákona o veřejných zakázkách vypořádal námitky a nyní již Areva další kroky, přesně podle zákona, směřuje vůči ÚOHS, který jako jediný může eventuálně učinit předběžné opatření, což by mohlo mít za následek pozastavení tendru,“ sdělil Insideru mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Areva měla v tendru podcenit zákonné i obchodní podmínky. Podle vyjádření premiéra Petra Nečase se Francouzi odmítli zavázat ke konečné fixní ceně.

Francouzi ale s rozhodnutím nesouhlasí, kromě antimonopolního úřadu si hodlají stěžovat i v Bruselu. Výběrové řízení na dostavbu Temelína a to, zda odpovídá unijním směrnicím, by tak mohla zkoumat i Evropská komise.

 

Právě se děje

Další zprávy