Stručný návod, jak ušetřit za zaměstnance (a oni budou šťastní)

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 10. 2012 14:53
Vědci porovnávali produktivitu lidí, kteří čtyři dny z pracovního týdne fungovali z domova, s těmi, kteří stejnou činnost vykonávali ve firemních kancelářích. Co zjistili?
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Chcete mít produktivnější a šťastnější zaměstnance? Nechte je pracovat z domova.

Tak lze číst výsledky čerstvě zveřejněné studie Stanfordovy univerzity, jejíž výzkumníci po dobu deseti měsíců měřili výkony zaměstnanců vytipované společnosti. Šlo o šanghajskou CTrip.com, která se specializuje na rezervace hotelů se slevou, vyhledávání nejvýhodnějších letenek, zájezdů a vůbec vyhledávání informací pro cestovatele.

Vědci porovnávali produktivitu lidí, kteří čtyři dny z pracovního týdne fungovali z domova, s těmi, kteří stejnou činnost vykonávali ve firemních kancelářích.

Výsledky je třeba brát s rezervou: Skutečně jde o data za jedinou firmu. Nicméně jsou jednoznačná.

Zaměstnanci, kteří pracovali z domova, byli produktivnější. Dokázali vyřídit víc hovorů a pracovali víc hodin. Především proto, že si dělali kratší přestávky. A nehleděli na "konec pracovní doby". Během sledovaných deseti měsíců také čerpali mnohem méně nemocenské než jejich protějšky v kanceláři. „Bytoví“ pracovníci nadto v dotaznících uvedli, že se cítí šťastnější a méně neklidní.

Ve studii se přímo píše, že je v podstatě v zájmu společnosti umožnit lidem práci z domova.

Přidanou hodnotou je, že tím firma ušetří za vybavení, místo, vodné-stočné atd. až 2000 dolarů/osobu/rok.

Server MediaJobsDaily nicméně upozornil, že s pocitem štěstí to nemuselo být až tak žhavé. Po skončení studie se totiž polovina z těch, kteří chtěli a mohli pracovat z domova, rozhodla vrátit do kanceláří. A to i za tu cenu, že si zvýší výdaje o cestovné. Důvod? Doma se cítili osaměle.

Celou studii si můžete přečíst zde: http://www.gsb.stanford.edu/news/research/striking-the-balance.html

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy