Strasti ČSSD na Ostravsku: mocný podnikatel a vyhozený primátor

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 6. 2014 18:31
Ostravský exprimátor Kajnar půjde na podzim do obecních voleb s vlastním hnutím Ostravské fórum. A má šanci uspět.
Foto: Tomáš Kunc

Kdo-Kde-S kým – Ostravský podnikatel Martin Dědic je od března ve vazbě, podle policie zmanipuloval veřejné zakázky za desítky milionů. Jeho kauza postupně požírá jednoho místního politika za druhým – z odposlechů vyplývá, že muž, který získal přezdívku ostravský Roman Janoušek, v podstatě řídil moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka, poslance Adama Rykalu či náměstkyni ostravského primátora Simonu Piperkovou.

Všichni jsou to čelní představitelé tamní ČSSD. A vzhledem k blížícím se komunálním volbám a k významu regionu pro celou partaj to znamená pro sociální demokraty vážný problém. Který ještě umocňuje fakt, že jedním z mála vlivných politiků, jehož úplatkářská kauza dosud nezasáhla, je oblíbený ostravský primátor Petr Kajnar. Ten, kterého ČSSD letos v únoru vyhodila ze svých řad.

„To máte jako s manželstvím. Když zjistíte, že vám byla manželka pět let nevěrná, že vás za zády podváděla, je to vaše chyba? Chyba byla, že jste si ji před těmi pěti lety vzal,“ rozčiluje se osmapadesátiletý Kajnar. Zrovna dostal dotaz, jestli to, že Dědic údajně rozhodoval o tendrech v městské nemocnici či dopravním podniku, není i jeho odpovědnost. A jestli by nebylo férovější, aby odstoupil, zvlášť když už se rozešel s ČSSD (ta vládne s ODS).

Odstoupit se mu zkrátka nechce. „Můžu vám odpřisáhnout, že se mnou si Dědic nevolal ani nepsal, nic takového se neobjeví,“ tvrdí signatář Charty 77, který stojí v čele Ostravy od podzimu 2006. To, že jeho zástupkyně Piperková si s Dědicem podle týdeníku Euro telefonovala či esemeskovala během necelého roku 1431krát, je prý důkaz mafiánských poměrů v ČSSD.

Jako ODS

Jde o to, že Kajnarovi se evidentně ulevilo, když dostal od spolustraníků padáka. Válčil s nimi už před loňskými volbami, tehdy stranu zažaloval, protože se nedostal na kandidátku. A teď se jí hodlá pomstít i s úroky – na podzim půjde do obecních voleb s vlastním hnutím Ostravské fórum. A má šanci uspět, jednak může těžit ze své popularity, jednak se mu daří získávat na svou stranu známé osobnosti, třeba bývalého rektora Ostravské univerzity Jiřího Močkoře nebo manželku exředitele ostravského studia ČT Věru Rackovou.

„Nikoho z ČSSD s sebou nechci, to bych si pokazil šance,“ dodává Kajnar, který zakládal v Ostravě Občanské fórum (zkratku OF má i jeho nový projekt) a členem ČSSD byl od roku 1997. Zvažuje navíc, že by se zkusil dostat jak na ostravský magistrát, tak na radnice městských částí a možná i do Senátu.

V pražském Lidovém domě, sociálnědemokratickém ústředí, jsou z jeho aktivit nervózní. Když nedávno zamířil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na návštěvu kraje, měl o situaci v tamní organizaci několikahodinové jednání.

A už dříve řešil Kajnarův rozkol s mladým, ambiciozním šéfem místní ČSSD Adamem Rykalou. Pro sociální demokracii byla Ostrava vždy jedním z klíčových regionů, úpadek tamní buňky navíc symbolizuje obtíže strany v celé zemi – podobně jako před ní ODS se potýká s klientelismem, zbytnělou strukturou či problematickými nábory černých duší.

Babišovi řekl NE

O tom, že Kajnar, svého času stínový ministr průmyslu, má před říjnovými volbami potenciál, svědčí i zájem asi nejlepšího politického skauta poslední doby – Andreje Babiše. „Byl jsem u něj v Sokolovně v Průhonicích. Na ničem jsme se nedohodli, půjdu radši sám za sebe,“ popisuje primátor schůzku, která proběhla už před několika měsíci.

A hned dodává, že doufá, že se hnutí ANO podaří získat na kandidátku kvalitní lidi. Proč? „Je možné, že s nimi po volbách budu spolupracovat, můžeme se potkat v radě města či v opozici. Tak ať nedopadnu jako teď s lidmi, které mně tam poslala ČSSD,“ říká prošedivělý absolvent brněnské techniky, který se před nástupem do politiky živil jako výzkumný pracovník a jako manažer v energetice.

Když to bylo v ČSSD tak špatné, proč z ní neodešel dávno? „Nechtěl jsem to vzdávat. A navíc, je pro mě výhodnější, když mě vyhodili, to od nich byla chyba.“

Luboš Kreč

 

Právě se děje

před 50 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy