Strahovská megainvestice má teď jméno Národní olympijské centrum

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 1. 2014 13:27
Jak dostat peníze z veřejných zdrojů do strahovského areálu? Přibalte olympijské kruhy
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Národní stadion? Eh, času není nazbyt a tohle by mohla být ztracená varta, určitě by ještě někdo vykřikoval, že stát sype peníze Peltovi a zkorumpovaným fotbalistům… Tak to zkusme jinak. Budeme chtít z veřejného sektoru miliardy na totéž, ale pojmenujeme to Národní olympijské centrum.

Jak zjistil deník Insider, zhruba tenhle myšlenkový pochod proletěl hlavami kapitánů českého sportu, kteří pořád ještě nevzdali myšlenku megainvestice do strahovského areálu. Konkrétně do nyní zbědovaného Stadionu Evžena Rošického. A jak vysoká by ta investice měla být? Kvalifikovaný odhad deníku Insider zní: minimálně tři miliardy korun.

Nový třicetitisícový stadion by se měl prezentovat tak, že by sloužil fotbalistům i atletice a že by v jeho útrobách našly svůj nový domov kanceláře Českého olympijského výboru a České unie sportu (ex-ČSTV). S tím, že celý projekt by zastřešoval a finanční toky kontroloval Český olympijský výbor, který si přeci jen u veřejnosti udržuje výrazně vyšší kredibilitu než Fotbalová asociace ČR.

Jenže hodiny teď tikají proklatě rychle. Nejpozději 24. dubna musí totiž ležet na stole Michela Platiniho v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu oficiální rozpracovaná kandidatura Česka na spolupořádání fotbalového Eura 2020.

Platiniho asociace chce tenhle šampionát pořádat nestandardně ve 13 zemích. A právě heslem „Euro do Česka“ Miroslav Pelta, šéf českého fotbalu, svou vizi strahovské stavby moderního stadionu pro 30 000 lidí zaštiťuje.

Potíž je v tom, že oficiální kandidatura musí obsahovat nejen vizualizace stadionu, ale také model financování stavby a hlavně garance. Pokud možno vládní. Česko přitom po předčasných volbách funkční vládu stále nesestavilo. A čas běží…

Marcel Chládek (ČSSD), předpokládaný ministr školství, už se na Radiožurnálu nechal slyšet, že „do potřebného termínu ty garance nejspíš dát nestihneme.“

Ale Miroslav Pelta a jeho jmenovec Miroslav Jansta, šéf ČUS, to ještě rozhodně nevzdali. Pelta mluví o dvacetiprocentní šanci a o tom, že na UEFA zkusí vysondovat, jestli by nebyl možný nějaký ten časový odklad. „V tom bych byl velmi skeptický, přes 25. duben nejede vlak,“ vidí ovšem tuhle možnost jako nulovou Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Pro pořádání zápasů Eura se standardně počítá s alespoň padesátitisícovými arénami. Pro speciální, po celém kontinentu roztroušené Euro 2020 prosadila ovšem soutěžní komise UEFA, jejímž je Pelta členem, dvě výjimky pro menší stadiony s kapacitou 30 000 osob.

Jenže ani takový stadion v Česku není. Ještě před několika měsíci se reálně uvažovalo o třech variantách: 1) o přestavbě Strahova, 2) o přistavění patra v pražském Edenu nebo 3) o Zemském stadionu v Brně. „Teď se ale vše koncentruje na strahovskou variantu,“ říká Řepka.

Varianta Eden by byla technicky nejjednodušší a nejlevnější, ale do privátního projektu nelze nalít peníze z veřejného sektoru. Ani Brňané ještě svoji vizi přestavby Lužánek nebo budování sportovního komplexu na místě dnešního Výstaviště dosud nevzdali.

Ale přednost má strahovský komplex, kde koncem roku 2012 prodal Janstův ČUS (tehdy ještě pod názvem ČSTV) Peltově fotbalové asociaci své nemovitosti a pozemky a převedl na ni i zmiňovaný „Rošičák“. Tehdy se z jedné sportovní pokladny přesunulo do jiné 129 milionů korun. Teď tluče na státní (a městskou) kasu kvůli mnohem vyšší sumičce.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy