Strahovská megainvestice má teď jméno Národní olympijské centrum

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
21. 1. 2014 13:27
Jak dostat peníze z veřejných zdrojů do strahovského areálu? Přibalte olympijské kruhy
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Národní stadion? Eh, času není nazbyt a tohle by mohla být ztracená varta, určitě by ještě někdo vykřikoval, že stát sype peníze Peltovi a zkorumpovaným fotbalistům… Tak to zkusme jinak. Budeme chtít z veřejného sektoru miliardy na totéž, ale pojmenujeme to Národní olympijské centrum.

Jak zjistil deník Insider, zhruba tenhle myšlenkový pochod proletěl hlavami kapitánů českého sportu, kteří pořád ještě nevzdali myšlenku megainvestice do strahovského areálu. Konkrétně do nyní zbědovaného Stadionu Evžena Rošického. A jak vysoká by ta investice měla být? Kvalifikovaný odhad deníku Insider zní: minimálně tři miliardy korun.

Nový třicetitisícový stadion by se měl prezentovat tak, že by sloužil fotbalistům i atletice a že by v jeho útrobách našly svůj nový domov kanceláře Českého olympijského výboru a České unie sportu (ex-ČSTV). S tím, že celý projekt by zastřešoval a finanční toky kontroloval Český olympijský výbor, který si přeci jen u veřejnosti udržuje výrazně vyšší kredibilitu než Fotbalová asociace ČR.

Jenže hodiny teď tikají proklatě rychle. Nejpozději 24. dubna musí totiž ležet na stole Michela Platiniho v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu oficiální rozpracovaná kandidatura Česka na spolupořádání fotbalového Eura 2020.

Platiniho asociace chce tenhle šampionát pořádat nestandardně ve 13 zemích. A právě heslem „Euro do Česka“ Miroslav Pelta, šéf českého fotbalu, svou vizi strahovské stavby moderního stadionu pro 30 000 lidí zaštiťuje.

Potíž je v tom, že oficiální kandidatura musí obsahovat nejen vizualizace stadionu, ale také model financování stavby a hlavně garance. Pokud možno vládní. Česko přitom po předčasných volbách funkční vládu stále nesestavilo. A čas běží…

Marcel Chládek (ČSSD), předpokládaný ministr školství, už se na Radiožurnálu nechal slyšet, že „do potřebného termínu ty garance nejspíš dát nestihneme.“

Ale Miroslav Pelta a jeho jmenovec Miroslav Jansta, šéf ČUS, to ještě rozhodně nevzdali. Pelta mluví o dvacetiprocentní šanci a o tom, že na UEFA zkusí vysondovat, jestli by nebyl možný nějaký ten časový odklad. „V tom bych byl velmi skeptický, přes 25. duben nejede vlak,“ vidí ovšem tuhle možnost jako nulovou Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Pro pořádání zápasů Eura se standardně počítá s alespoň padesátitisícovými arénami. Pro speciální, po celém kontinentu roztroušené Euro 2020 prosadila ovšem soutěžní komise UEFA, jejímž je Pelta členem, dvě výjimky pro menší stadiony s kapacitou 30 000 osob.

Jenže ani takový stadion v Česku není. Ještě před několika měsíci se reálně uvažovalo o třech variantách: 1) o přestavbě Strahova, 2) o přistavění patra v pražském Edenu nebo 3) o Zemském stadionu v Brně. „Teď se ale vše koncentruje na strahovskou variantu,“ říká Řepka.

Varianta Eden by byla technicky nejjednodušší a nejlevnější, ale do privátního projektu nelze nalít peníze z veřejného sektoru. Ani Brňané ještě svoji vizi přestavby Lužánek nebo budování sportovního komplexu na místě dnešního Výstaviště dosud nevzdali.

Ale přednost má strahovský komplex, kde koncem roku 2012 prodal Janstův ČUS (tehdy ještě pod názvem ČSTV) Peltově fotbalové asociaci své nemovitosti a pozemky a převedl na ni i zmiňovaný „Rošičák“. Tehdy se z jedné sportovní pokladny přesunulo do jiné 129 milionů korun. Teď tluče na státní (a městskou) kasu kvůli mnohem vyšší sumičce.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy