Spor mezi Zemanem a Schwarzenbergem se šíří do světa

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 4. 2013 14:05
Neshody mezi prezidentem a ministrem zahraničí zdržují ty velvyslance, kteří už agrément mají a mají odjet do ,svých‘ zemí.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Prezident Miloš Zeman dnes povečeří s Václavem Klausem a to, že s sebou vezmou i manželky, lze vnímat i tak, že Zeman nevzdává prosazování Livie Klausové na post velvyslankyně na Slovensku proti vůli ministra zahraničí.

Čas obou politiků na dohodu o velvyslancích však není podle zjištění Insideru „nekonečný“, jak se oba tváří.

Spor o ambasadory se už totiž přelil i do zahraničí. A to proto, že dřív než se balík vládou schválených velvyslanců zasekl na Hradě a než se začala jména z velké části vyjednávat nanovo, požádalo Česko u některých nově vybraných ambasadorů o tzv. agrément (potvrzení) v přijímací zemi.

„U těch velvyslanců, kteří byli podepsáni prezidentem Václavem Klausem, bylo už zažádáno o agrément a některá už také přišla zpátky,“ uvedl diplomatický zdroj pod podmínkou anonymity. Informaci pak Insideru potvrdily i další zdroje blízké diplomacii.

Mezi velvyslanci, kteří už mají požádáno o agrément, nebo ho dokonce už získali, jsou podle informací Insideru kariérní diplomaté Jakub Karfík či Jan Sechter, první z nich se má ujmout velvyslanectví v Polsku, druhý v Srbsku.

„Neshody mezi prezidentem a ministrem zahraničí zdržují ty velvyslance, kteří už agrément mají a mají odjet do ,svých‘ zemí. To už by byl problém, kdyby to ovlivňovalo vztahy s ostatními zeměmi,“ uvedl další důvěryhodný zdroj z diplomacie. Po schválení v přijímací zemi totiž následuje v proceduře další krok, k němuž je zapotřebí prezident, ten musí podepsat pověřovací listiny.

Už schválení velvyslanci jsou nyní takříkajíc „rukojmím“ ve sporu mezi Hradem a Černínem. Zeman by, jak známo, rád viděl Klausovou v Bratislavě a v Moskvě bývalého kosmonauta a komunistického europoslance Vladimíra Remka.

Mezi už schválenými velvyslanci má své favority zase Schwarzenberg. Mimo jiné mu na plánovaných pohybech v diplomacii visí i klíčové personální změny ve vedení úřadu – například do Vídně má jít současný politický ředitel ministerstva zahraničí Pavel Fischer a za něj má do Prahy z postu velvyslankyně ve Vídni při OSN přijít jeho blízká spolupracovnice z dřívějška Veronika Kuchyňová Šmigolová. Navrženo, ale zatím nepodepsáno Hradem je také vyslání bývalého šéfa US-DEU Petra Mareše do Kanady nebo mise bývalé velvyslankyně v Lucembursku Kateřina Lukešová ve Španělsku.

Diplomaté se shodují na tom, že odblokovat situaci nebude jednoduché, ani jedna ze stran se prý zatím nechystá k ústupku. Nicméně se v politickém zákulisí mluví o tom, že zájem o post v Moskvě ztrácí z osobních důvodů Vladimír Remek.

Tereza Šídlová

 

Právě se děje

Další zprávy