Spartě je trnem v oku komise Damkové. Její členy známe i z "Ivánka"

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
19. 9. 2012 14:17
Fotbalová Sparta dělá v českém fotbale dusno: zdokumentovala podle všeho zákulisní čachry s manipulacemi rozhodčích a chce po Peltově vedení svazu, aby to řešil. Proč to všechno?
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - Fotbalová Sparta dělá v českém fotbale dusno: zdokumentovala podle všeho zákulisní čachry s manipulacemi rozhodčích a chce po Peltově vedení svazu, aby to řešil.

Ve stejném okamžiku, kdy toto vydání Insideru mělo uzávěrku, šéf asociace Miroslav Pelta předstoupil před novináře a poprvé od propuknutí aféry informoval, jak bude dál postupovat. To hlavní - co je obsahem Křetínského tašky s výbušnými dokumenty - zatím neprozradil.

"Asociace má zájem vyšetřit, co se stalo. Sešel jsem se se šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem a dal jsem mu podnět, na základě kterého může policie zahájit svoje kroky,“ řekl Pelta.

Proč celá aféra vůbec vyplavala na povrch?

Není tajemství, že Křetínského Spartě se nelíbí komise rozhodčích, kterou konkurenční klub z Plzně prosadil loni v září, a to na úkor odvolané komise předchozí, kterou řídil proletensky vyladěný Luděk Macela.

Toho nahradila Dagmar Damková a obklopila se lidmi, kteří sice „ivánkovskou“ korupční aférou z roku 2004 prošli bez úhony, ale v odposleších se už objevili – jako epizodní postavy.

Samotná Dagmar Damková se stala nechtěnou „hrdinkou“ diskuse mezi sudím Václavem Zejdou a delegátem Janem Prášilem. Šlo o zápas Blšany-Synot (1:3), za který manažer hostí Jaroslav Hastík věnoval rozhodčím 120 000 korun. Zejda s Prášilem se radí, zda nějaký podíl dají i Damkové, která v utkání působila v roli druhé asistentky sudího. Shodnou se, že ji raději vynechají, aby věc nevyzradila svému životnímu partnerovi Romanu Berbrovi – a používají přitom ten nejvulgárnější slovník, jaký si lze vůbec představit. Ano, to jsou ty věty o švábovi a kopačce.

Takže Dagmar Damková z odposlechů vystupuje spíš jako oběť slovních výlevů dvou sprosťáků. S jinými už je to komplikovanější.

Místopředsedou v současné komisi Damkové je Miroslav Tulinger. I on si s Horníkem před lety volal, třeba před zápasem Žižkov-Brno (2:0). "Jak žiješ, příteli? Hele, v neděli jseš tady, no,“ sdělí mu Horník nominaci k utkání, kterou uměl zařídit u svého kamaráda „Milánka“ Brabce. „Jasně, já teďko nedělám už v těch Nuslích, dělám tadydle v Žitný,“ hlásí mu Tulinger. A oba se na druhý den sejdou v Demínce.

Na tom by jistě nebylo nic až tak špatného. Nicméně s druhým praporkem běhal tehdy v utkání Vladimír Pastyřík, sudí z Plzně, kterému Horník po telefonu nabídl za přízeň „třicetník“. S hlavním rozhodčím zápasu Jaroslavem Járou se pak Horník osobně sešel po jeho příletu z ciziny v restauraci McDonald's poblíž pražské Ruzyně.

Pastyřík, podobně jako Ivan Horník potrestaný následně soudem za korupci, měl zjevně tu smůlu, že s ním žižkovský manažer řešil „věc“ po telefonu. O čem se ale asi Horník bavil s Tulingerem v Demínce a s Járou nad hamburgery?

Zpět do současné komise rozhodčích. Tam najdeme i Miroslava Svobodu. Jeho jméno si vzal Horník do pusy, když uklidňoval rozhodčí „cinknutého“ zápasu Žižkov-Zlín Poledníka a Míku: „(Delegát) Míra Svoboda bude na naší vlně.“

Pak je tu Ladislav Dofek, který byl v „horníkovské“ aféře dokonce obviněn z korupce, poté ale státní zástupce akceptoval jeho stížnost a obvinění zrušil. Dofek dělal delegáta na utkání Blšany-Žižkov (1:0). „Láďo, máš to u mě, bůra ti dám,“ volal mu Horník. „To ti hovno pomůže,“ odvětil Dofek. „Ale no nepomůže, ale vztahy vole udržet.“ A Dofka z průšvihu vytáhla věta: „Ale to nech být, prosim tě.“ Úplatek tím odmítl, byť s tím Horník nesouhlasil: „Ne, to v žádným případě, já vůbec za vochotu, v pohodě, vole.“

O Tomáši Čuřínovi pak Horník mluvíval do telefonu v souvislosti s tím, že „už zabudovává ty mladý kluky“. Ve slavném rozhovoru se šéfem komise Brabcem pak spolu řeší, že „Čurdu“ si schovají k utkání do Jablonce.

Deník Insider si mimochodem dobře pamatuje, že v onom střetnutí zařízl „Čurda“ Peltův Jablonec na jeho vlastním stadionu jak podsvinče. A když pak na Brabcův stůl do Prahy přišla stížnost a s ní spojená videokazeta, „Milánek“ prohlásil, že ten záznam je technicky nekvalitní, s dovětkem: „Asi na to někdo vylil kafe nebo co.“

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy