Sparta, Křetínského minus miliarda

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 1. 2014 15:08
Nejslavnější tuzemský fotbalový klub je už poosmé v řadě za současného majitele v červených číslech.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Miliarda. Padla magická hranice v hospodaření fotbalové Sparty. A jde o miliardu s minusovým znaménkem.

Sparta zveřejnila údaje o svém hospodaření, z nichž plyne, že v ročníku 2012/13 prodělala 190 milionů korun. Znamená to, že je celkem už poosmé v řadě v minusu.

Od sezony 2005/06 prodělal klub, který vlastní skupina J&T a Daniel Křetínský, postupně 47, 50, 156, 142, 229, 28, 237 a teď 190 milionů. V součtu tedy 1,079 miliardy korun.

Sparta zveřejnila na svém webu několik základních ekonomických údajů a zároveň poslala do obchodního rejstříku podrobnější výroční zprávu.

Deníku Insider se podařilo její část získat. Můžeme se tedy na hospodaření Sparty v sezoně 2012/13 podívat podrobněji.

Sparta se pyšní tím, že dosáhla rekordu v kolonce obchodní příjmy. Nepočítaje bonusy od UEFA za účast v Evropské lize a transferní bilanci, dostala se k příjmové položce 176,4 milionu korun.

Na dresech ještě v daném ročníku měla Sparta logo Fortuny, to se ruku v ruce se snížením sponzorského příspěvku této sázkové kanceláře vytratilo až před sezonou aktuální, tedy 2013/14.

Partnerem Areny byla nadále Generali Pojišťovna, pokračovala spolupráce s Nike. A prodlouženy byly kontrakty s Pražskou teplárenskou, První energetickou a EP Energy Trading. Což jsou firmy, které spadají do Křetínského obchodního impéria.

Na Letné si pochvalovali příjmy ze vstupného, ty vyrostly až na 51 milionů korun za sezonu. Podstatnou roli v tom hrála plná hlediště při zápasech Evropské ligy, včetně duelu s Chelsea. V této soutěži na vstupném Sparta vydělala 39,8 milionu korun.

A pro zajímavost… Na zápase s Chelsea prodala rekordní počet 1445 výtisků klubového bulletinu. Sledovanost YouTube kanálu Sparty mezisezonně stoupla téměř na dvojnásobek (1,55 milionu zhlédnutí).

Sparta zobchodovala i televizní práva na vysílání předkol Evropské ligy, za zápas s Admirou Wacker inkasovala 254 000 korun, za play off s Feyenoordem 1,425 milionu korun.

Vysílací a marketingová práva na zápasy ve skupině a ve vyřazovací části Evropské ligy jsou skrze UEFA distribuovány centrálně a zisk se následně přerozděluje na kluby. V této kolonce Sparta inkasovala 69,538 mil. korun.

A kde se vygenerovala ztráta?

Náklady společnosti na výdaje spojené s hráči a realizačním týmem vyčíslila výsledovka na 149,905 milionu korun.

Náklady na zaměstnance společnosti pak na 34,142 milionu.

Pak je tu položka nákladů na zajištění provozu: 134,308 milionu korun. A také náklady na zajištění financování 19 milionů.

Velkou položku 73,82 milionu korun tvoří náklady realizované s dceřinou společností ACS Properties, a.s. Ta vlastní stadion a pozemek, na kterém stojí. Sparta si tedy zjevně od své dceřinky účetně stadion pronajímá, a zmíněnou sumu tedy přeposílá sama sobě.

LUDĚK MÁDL

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Aktualizováno před 45 minutami

Nehoda po honičce v Praze si vyžádala šest zraněných včetně tří dětí

Při dopravní nehodě čtyř aut v Praze 4 - Michli se zranilo šest lidí. Dva z nich mají těžká zranění. Mezi lehce zraněnými byly i tři děti, uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Nehoda se stala v úterý chvíli po 19:00 na sjezdu z ulice 5. května do Vyskočilovy ve směru z centra. Podle mluvčího pražské policie Jana Rybanského narazilo auto, které policisté pronásledovali, do dvou osobních aut a autobusu. Mezi zraněnými je podle něj řidič a spolujezdkyně z pronásledovaného vozidla.

"Celkem jsme pečovali o šest zraněných osob, dvě z toho byly zraněny těžce, jedna uvedena do umělého spánku," uvedla Poštová. Mezi čtyřmi lehce zraněnými byly tři děti. Pacienti putovali po ošetření a zajištění do vinohradské nemocnice, nemocnice Motol, střešovické nemocnice a Thomayerovy nemocnice.

Podle mluvčího si policisté všimli v ulici 5. května vozidla, jehož registrační značky byly v pátrání. Rozhodli se proto vozidlo zastavit a řidiče zkontrolovat. Ten ale na světelné ani zvukové výzvy policie nereagoval a snažil se policistům ujet. "Nastala honička, řidič se snažil odbočit do ulice Vyskočilova, nicméně nezvládl řízení a postupně narazil do dvou dalších vozidel a také autobusu," popsal nehodu. Po srážce se zranili lidé v autech i řidič a spolujezdkyně z pronásledovaného vozidla.

Na místo letěl vrtulník záchranné služby. Sjezd do Vyskočilovy ulice je uzavřený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy