Sparta, Křetínského minus miliarda

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 1. 2014 15:08
Nejslavnější tuzemský fotbalový klub je už poosmé v řadě za současného majitele v červených číslech.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Miliarda. Padla magická hranice v hospodaření fotbalové Sparty. A jde o miliardu s minusovým znaménkem.

Sparta zveřejnila údaje o svém hospodaření, z nichž plyne, že v ročníku 2012/13 prodělala 190 milionů korun. Znamená to, že je celkem už poosmé v řadě v minusu.

Od sezony 2005/06 prodělal klub, který vlastní skupina J&T a Daniel Křetínský, postupně 47, 50, 156, 142, 229, 28, 237 a teď 190 milionů. V součtu tedy 1,079 miliardy korun.

Sparta zveřejnila na svém webu několik základních ekonomických údajů a zároveň poslala do obchodního rejstříku podrobnější výroční zprávu.

Deníku Insider se podařilo její část získat. Můžeme se tedy na hospodaření Sparty v sezoně 2012/13 podívat podrobněji.

Sparta se pyšní tím, že dosáhla rekordu v kolonce obchodní příjmy. Nepočítaje bonusy od UEFA za účast v Evropské lize a transferní bilanci, dostala se k příjmové položce 176,4 milionu korun.

Na dresech ještě v daném ročníku měla Sparta logo Fortuny, to se ruku v ruce se snížením sponzorského příspěvku této sázkové kanceláře vytratilo až před sezonou aktuální, tedy 2013/14.

Partnerem Areny byla nadále Generali Pojišťovna, pokračovala spolupráce s Nike. A prodlouženy byly kontrakty s Pražskou teplárenskou, První energetickou a EP Energy Trading. Což jsou firmy, které spadají do Křetínského obchodního impéria.

Na Letné si pochvalovali příjmy ze vstupného, ty vyrostly až na 51 milionů korun za sezonu. Podstatnou roli v tom hrála plná hlediště při zápasech Evropské ligy, včetně duelu s Chelsea. V této soutěži na vstupném Sparta vydělala 39,8 milionu korun.

A pro zajímavost… Na zápase s Chelsea prodala rekordní počet 1445 výtisků klubového bulletinu. Sledovanost YouTube kanálu Sparty mezisezonně stoupla téměř na dvojnásobek (1,55 milionu zhlédnutí).

Sparta zobchodovala i televizní práva na vysílání předkol Evropské ligy, za zápas s Admirou Wacker inkasovala 254 000 korun, za play off s Feyenoordem 1,425 milionu korun.

Vysílací a marketingová práva na zápasy ve skupině a ve vyřazovací části Evropské ligy jsou skrze UEFA distribuovány centrálně a zisk se následně přerozděluje na kluby. V této kolonce Sparta inkasovala 69,538 mil. korun.

A kde se vygenerovala ztráta?

Náklady společnosti na výdaje spojené s hráči a realizačním týmem vyčíslila výsledovka na 149,905 milionu korun.

Náklady na zaměstnance společnosti pak na 34,142 milionu.

Pak je tu položka nákladů na zajištění provozu: 134,308 milionu korun. A také náklady na zajištění financování 19 milionů.

Velkou položku 73,82 milionu korun tvoří náklady realizované s dceřinou společností ACS Properties, a.s. Ta vlastní stadion a pozemek, na kterém stojí. Sparta si tedy zjevně od své dceřinky účetně stadion pronajímá, a zmíněnou sumu tedy přeposílá sama sobě.

LUDĚK MÁDL

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy