Sparta a další české kluby poprvé oficiálně přiznaly, kolik platí fotbalistům

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
26. 11. 2012 15:44
Až dosud šlo o tajemství, české kluby si informace o platech hráčů střežily jak oko v hlavě. Tedy před médii. Jenže Insider zjistil, že kluby přeci jen promluvily - když jim to nařídil soud.
Foto: Tomáš Kunc

Sport Inside - Zajímá vás, kolik bere fotbalista David Beckham, hokejista Sidney Crosby nebo hvězda basketbalu Kobe Bryant? Žádný problém, vygooglujete to za pár vteřin.  V americkém profesionálním sportu je zveřejňování příjmů běžné, je to i součást marketingové hry, která sportovní show prodává.

Ale víte, kolik třeba ve fotbalové Spartě bere Leonard Kweuke? Že ne? Není divu. Až dosud to bylo tajemství, české kluby si informace o platech hráčů střežily jak oko v hlavě. Tedy před médii.

Jenže Insider zjistil, že kluby přeci jen promluvily - když jim to nařídil soud. Ten totiž v rámci insolvenčního řízení kolem fotbalisty Zbyňka Pospěcha udělal jakousi anketu mezi několika profesionálními kluby. V insolvenčním rejstříku se tak vůbec poprvé kluby oficiálně přiznaly k tomu, jak platí.

Každý si tam tak nyní může například přečíst, že ve Spartě Praha činí „průměrná výše platu útočníka základní sestavy (...) přibližně 150 000 korun“.

Martin Procházka, právník Sparty, napsal soudu 13. ledna letošního roku i to, že „výše celkového ročního platu hráče závisí na úspěšnosti týmu. V minulé sezoně se jednalo o částku zhruba ve výši 3 000 000 Kč včetně bonusů.“

A jak si v tomto ohledu vedou borci konkurenční Viktorie Plzeň? To se nedozvíme, protože Západočeši byli fikanější a ve své odpovědi soudu explicitně zdůraznili, že jde o obchodní tajemství. Údaj o platech je v rejstříku začerněn.

Proč vlastně soudce Martin Šulák z Krajského soudu Ostrava, pobočka v Olomouci, kluby oslovoval? Řešil insolvenční návrh spojený s povolením oddlužení Zbyňka Pospěcha, toho času útočníka pražské Slavie. Ten ve své žádosti uvedl, že jeho měsíční plat činí 20 000 korun, což se soudci nezdálo. Proto oslovoval ostatní kluby, aby získal měřítko.

Sama Slavia mu loni na podzim odpověděla, že hráč Pospěch má velmi problematickou minulost, zájem o jeho služby na fotbalovém trhu byl mizivý. Zkraje Pospěch dostal nadstandardní podmínky (100 000 korun měsíčně), ale poté, co nesplnil očekávání, mu byl plat upraven na 20 000 korun za měsíc.

S tím, že jiní útočníci, kteří k ligovým zápasům nastupují, berou jako OSVČ v průměru 40 500 korun.

Dalšími soudcem oslovenými kluby byly ještě Mladá Boleslav, Bohemians, Zlín nebo Baník Ostrava.

A co FK Mladá Boleslav? „Průměrný měsíční příjem útočníka, který nastupuje v základní sestavě, činí 45 000 korun,“ odepsala  z města automobilů Sylva Hottková, ředitelka pro obchod a marketing. „Celkový hrubý roční příjem včetně bonusů činí částku od jednoho milionu korun výše.“

Baník Ostrava odpověděl, že útočník, který hraje pravidelně ligu, si v průměru přijde na 50 000 korun.

Karel Kapr z Bohemians Praha napsal, že u nich berou útočníci základní sestavy v průměru 25 000 korun, ze Zlína odpověděli, že u nich 23 000 korun.

A jak to dopadlo s Pospěchem? Jeho insolvenční návrh sice soudce neakceptoval, zato vyhlásil na fotbalistův majetek konkurz.

Pospěch nyní obléká dres Dukly Praha a na podzim v něm nastřílel pět ligových gólů. Sní o angažmá v zahraničí, které by mu umožnilo se jeho dluhů definitivně zbavit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy