Soud v Bellinzoně běží a Češi platí miliony za právníky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 5. 2013 14:54
Soud kvůli divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti teprve začal, český stát už vynaložil jen na právníky 26 milionů korun.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Soud kvůli divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti teprve začal, český stát už vynaložil jen na právníky 26 milionů korun.

To je částka, kterou podle informací Insideru zaplatilo ke dnešku ministerstvo financí za služby renomované právní kanceláře, již najalo ve snaze nárokovat odškodné z částek obstavených nyní na švýcarských účtech. Švýcarské úřady obžalovaným zablokovaly asi 13,9 miliardy korun.

"Advokátní kanceláři PRK Partners bylo doposud zaplaceno zhruba 26 milionů korun," potvrdil Insideru mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Insider připomíná, že Česko nyní míří k podání civilní žaloby, a cenu za ni advokátka Hana Marvanová předpověděla před mnoha měsíci na 27 milionů.  "Česká republika bude muset zaplatit na soudním poplatku 20 milionů korun a na nákladech advokátní kanceláře přibližně 7 milionů korun. Jsou to náklady, které nemusela země vynaložit, kdyby se včas připojila k trestnímu řízení vedenému proti obviněným," řekla tehdy, když kritizovala liknavý postup českých úřadů k vyšetřování ve Švýcarsku.

Konečný účet za právní služby však nejspíš nad 26 milionů vzroste, protože ještě není uzavřen.

Právníci z PRK Partners v čele s Markem Procházkou, který je specialistou na právo ve Švýcarsku, zpracovali pro úřad ministra Miroslava Kalouska například detailní analýzu kauzy, podíleli se na přípravě civilní žaloby a jsou také nyní přímo u procesu v Bellinzoně.

Nejsou jediní, kdo se na obraně státu v kauze MUS podílí. Najata je také přední švýcarská advokátní kancelář Schellenberg Wittmer, která v minulosti zastupovala třeba světové společnosti jako Google, Phillip Morris nebo farmaceutickou společnost Novartis.

Kancelář PRK Partners pro ministerstvo financí v minulosti mimo jiné zpracovala i podrobnou analýzu této kauzy na zhruba 110 stran, kterou Kalouskův úřad připojil k trestnímu oznámení na exmanažery MUS.

"Jsou velmi dobří," říká o práci advokátů mluvčí ministerstva Jakob a je pravda, že své jméno mají advokáti z PRK Partners také za hranicemi České republiky. Opakovaně v posledních letech získali prestižní cenu Chambers Europe, kterou dostávají nejlepší evropští právníci.

Protože se český stát včas nepřipojil k trestnímu řízení vedenému švýcarskými úřady, mohou nyní jeho advokáti sledovat dění jenom ze zadních lavic soudní místnosti. Jejich poznámky, jak Insideru řekl šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda, však využijí později vyšetřovatelé v Česku.

Ani to ale nemění nic na kritice, že se české úřady dlouho stavěly k vyšetřování privatizace MUS ve Švýcarsku přinejmenším vyhýbavě, a to navzdory výzvám švýcarských úřadů. Ty rozplétaly složité vztahy kolem 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru či na britském ostrově Man, v nichž měli obžalovaní podíly. Mezi nimi podle žalobců proudily peníze spojené s privatizací MUS.

Práce Švýcarů trvala šest let, ale teprve na přelomu let 2011/2012 se přístup českého státu k případu změnil. Ani tak se ale Česku nepodařilo vstoupit do trestního řízení jako poškozená strana, kdy by si mohlo nárokovat obstavené peníze v rámci probíhajícího soudu.

Skupina bývalých manažerů MUS je totiž od loňského května stíhána i českou justicí. Jenže zatímco Švýcarsko postavilo Jiřího Diviše, Marka Čmejlu, Petra Krause, Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho před soud, Češi budou ještě minimálně tento rok kauzu vyšetřovat.

Radek Nohl, Tereza Šídlová

 

 

Právě se děje

Další zprávy