Soud už sepisuje Sněmovně žádost o vydání Babišova poslance

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 11. 2013 14:39
Dříve než vůbec složí noví poslanci slib zákonodárce, dorazí do Sněmovny žádost soudu, aby byl jeden z nich vydán k trestnímu stíhání.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Dříve než vůbec složí noví poslanci slib zákonodárce, dorazí do Sněmovny žádost soudu, aby byl jeden z nich vydán k trestnímu stíhání.

Ano, je to tak, Bronislav Schwarz, poslanec zvolený za hnutí ANO, dostal od voličů vedle mandátu také imunitu, která úřadům ztíží řešení jeho případu.

Bývalý policista a dnes ředitel městských strážníků v Mostě je v něm obžalován, že v roce 2006 překročil při zásahu pravomoci veřejného činitele a že se dopustil omezování osobní a domovní svobody.

Bronislav Schwarz, který byl tehdy ve funkci vedoucího obvodního oddělení státní policie v Mostě, je souzen už od roku 2010. Zatím nepadlo pravomocné rozhodnutí a zvolením do Sněmovny bylo řízení přerušeno.

Insider zjistil, že Okresní soud v Mostě požádá Sněmovnu o Schwarzovo vydání do konce příštího týdne.

Nepřišel k soudu

Bronislav Schwarz se dostal do Sněmovny z druhého místa kandidátky ANO na Ústecku, dostal téměř čtyři tisíce preferenčních hlasů. Sled událostí, jak získal imunitu, zasluhuje blíže rozepsat.

Okresní soud v Mostě už Bronislava Schwarze jednou obžaloby zprostil. Státní zástupce Radek Bělor se ale odvolal, krajský soud rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání.

Rozhodovat se mělo 15. října, tedy necelé dva týdny před volbami, ale líčení se nekonalo, protože Bronislav Schwarz ani jeho advokát k soudu nedorazili. „Hlavní líčení ve věci obžalovaného p. Bronislava Schwarze bylo odročeno na žádost advokáta obžalovaného,“ čteme doslova v odpovědi předsedy mosteckého soudu Martina Beneše pro deník Insider.

Poslanec ANO Schwarz nyní naznačuje, že o odročení soudu nevěděl. „O tom já nic nevím. Nemocný jsem nebyl, k soudu jsem přijít mohl. Nestarám se o to, mám svého advokáta,“ tvrdí.

Obhájce Vojtěch Krejčíř to potvrzuje. „Líčení se odložilo kvůli mně, byl jsem vázán jinde. S klientem jsme domluveni, že nebude chodit k soudu beze mě,“ vysvětlil Krejčíř.

Podle žalobce se přitom 15. října očekával rozsudek. „Záleželo by na úvaze soudu, ale na řadě byly závěrečné řeči a já jsem s rozsudkem počítal,“ řekl Insideru žalobce Bělor.

Čistě časově to připomíná situaci šéfa hnutí Andreje Babiše, který se dva týdny před volbami nedostavil k soudu v Bratislavě, který rozhodoval v jeho sporu se slovenským Ústavem paměti národa, zda byl vědomým spolupracovníkem StB, či ne.

Cesta k imunitě

Poslanecká imunita ve starém případu Bronislavu Schwarzovi náleží, i když je souzen za činy, které se podle žalobců staly řadu let před tím, než byl poslancem zvolen. „Překážka trestního stíhání vznikne, když je osoba zvolena poslancem. Informace o zvolení je důvodem pro přerušení trestního stíhání, a to až do doby, než parlamentní komora vysloví souhlas,“ vysvětluje mluvčí mosteckého soudu Jitka Neterdová.

Stejnou tezi potvrzuje také někdejší šéf mandátního a imunitního výboru Sněmovny Jeroným Tejc z ČSSD. Koneckonců podobnou situaci řešila Sněmovna na konci loňského roku, kdy po známé rezignaci tří poslanců ODS získal mandát Roman Pekárek, v té době nepravomocně odsouzený za korupci. Nakonec byl poměrem 158 hlasů ze 161 přítomných poslanců vydán, odsouzen a trest vězení už si odpykává.

Bronislav Schwarz nad Pekárkovým případem odmítá, že by kandidoval účelově. „Rozhodně jsem nešel do voleb kvůli tomu, abych získal imunitu. Kolegům z poslaneckého klubu doporučím svoje vydání a sám pro ně budu hlasovat,“ řekl deníku Insider.

Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se o Schwarzově soudním procesu dozvěděl až díky otázce novinářů. „Musím se zeptat šéfa ústecké kandidátky,“ řekl Faltýnek s tím, že on sám by hlasoval pro Schwarzovo vydání.

Udělal bych to znovu

Sněmovna by se poprvé po volbách měla sejít 25. listopadu, ale je možné přepokládat, že bude přednostně řešit jiné věci než Schwarzovu imunitu. Zbývá tak ještě popsat, oč přesně ve Schwarzově případu šlo.

Podle žalobce tehdejší policejní velitel na konci ledna 2006 bez zákonného důvodu vnikl do jednoho mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Žaloba píše, že Schwarz nechal přítomné spoutat a bez povolení prohledal byt. Několik svědků vypovědělo, že je policisté donutili lehnout si na zem a mířili na ně zbraní.

Bronislav Schwarz u soudu řekl, že jednal na základě pokynu nadřízeného. Policisté podle něj do bytu vstoupili na pozvání a rozebranou varnu zahlédli v tašce, aniž by cokoli prohledávali. „Ten člověk, u kterého se našla varna, byl odsouzen. Stojím si za tím, co jsem udělal. Dnes bych nejednal jinak,“ uvedl Schwarz.

Upozornil také na to, že případ několikrát zkoumala Inspekce ministerstva vnitra a žádné pochybení neodhalila.

Lucie Kudláčková

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy