Sociální demokraté v Praze museli vrátit dar od Sekyry

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
10. 9. 2012 12:30
Místopředseda ČSSD pro ekonomiku Martin Starec Insideru řekl, že zjišťování původu darů pro stranu je novinkou, která bude platit pro všechny sponzorské dary. Se sponzoringem by mělo souhlasit vedení strany.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Sociální demokraté v Praze museli vrátit dar, který obdrželi na svůj letošní výroční ples.

Sponzorem jejich březnového bálu totiž byla i společnost Sekyra Group, jejíž zakladatel Luděk Sekyra například figuruje jako jedna z postav v záznamu odposlechů zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka.

Společnost Sekyra Group původně darovala pražským socialistům 50 tisíc korun, ale na nátlak Lidového domu musela organizace v hlavním městě nakonec po čtvrt roce peníze vrátit a pak kvůli doplacení výdajů nahradit Sekerův příspěvek penězi z vlastní krajské pokladny.

Zastupující předseda pražské ČSSD Jiří Bodenlos Insideru potvrdil, že do způsobu financování pražského sociálnědemokratického plesu se vložilo centrální stranické vedení - a pak dokonce usnesení stranického grémia doporučilo Praze, aby se peněz od Sekyry zbavila.

„Domnívali se, že bychom neměli přijímat dary od společností s nejasnou vlastnickou strukturou. To, co jsme předložili, jim nestačilo, tak jsme se k 30. červnu rozhodli, že se dál nebudeme přít a dar vrátíme," popisoval situaci kolem nechtěného sponzora Bodenlos.

Pikantní na případu je i to, že právě pražská sociální demokracie dávno před přijetím daru prosadila po volbách 2010 do koaliční smlouvy na pražské radnici i bod, který podnikání Sekyrovy firmy omezoval.

Podobně s verzí sociálních demokratů zní i oficiální postoj firmy Sekyra Group. Místopředseda představenstva zavrženého sponzora Leoš Anderle i se jen pozastavuje nad tím, že by vlastnická struktura jeho firmy byla nejasná. Je prý přeci veřejně známo, že společnost patří Luďku Sekyrovi a firma jen nestihla dodat „včas formality“.

Dodal, že společnost Sekyr Group je připravena opět na akci přispět, pokud ji ČSSD znovu o dar požádá.

„Domluvili jsme se na vrácení daru jako na nejrychlejším řešení s tím, že budeme-li osloveni, prostředky poskytneme v budoucnu při nějaké veřejně prospěšné nebo společenské akci, po splnění formálních náležitostí," uvedl Anderle.

Místopředseda ČSSD pro ekonomiku Martin Starec Insideru řekl, že zjišťování původu darů pro stranu je novinkou, která bude platit pro všechny sponzorské dary. Se sponzoringem by mělo souhlasit vedení strany.

"Spolu s auditory by mělo prověřit i to, zda se například nejedná o střet zájmů a podobně," uvedl strážce stranické poklady ČSSD.

Insider si v této souvislosti všiml, že ještě ve výroční zprávě o hospodaření ČSSD za rok 2011 (kterou už jako právoplatný předseda podepsal Bohuslav Sobotka) firmy s nejasnou strukturou nevadily.

I když je pravda, že firmy patří spíše mezi sporadické dárce ČSSD, ze zmíněné zprávy plyne, že například společnost Soreta group s vlastníkem schovaným za listinné akcie na majitele, darovala ČSSD loni 10 tisíc korun. Stejnou částku darovala socialistům i společnost Britterm, u které v obchodním rejstříku taktéž stojí "kmenové akcie na majitele v listinné podobě".

O řád více darovala ČSSD společnost Eltodo EG. V roce 1011 to bylo 100 tisíc korun. V té době firmu vlastnila společnost Eltodo a. s., která má v obchodním rejstříku oficiálně zapsáno, že je ovládaná listinnými akciemi na jméno. Podle výroční zprávy společnosti za rok 2011 jsou jejími hlavními akcionáři Libor Hájek, Zdena Molnárová a Pavel Přibyl, kteří celkově ovládají 79,5 procent společnosti. Jména ostatních akcionářů nelze z veřejných zdrojů dohledat.

 

Právě se děje

Další zprávy