Šlo by to i bez sankcí, tvrdí polský ekonom

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 8. 2014 20:40
Většina politiků zde nemá základní ekonomické povědomí, takže nejsou schopni dopředu vidět následky toho, co dělají
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor – Ekonomické sankce, které minulý týden uvalilo Rusko na země Evropské unie, způsobí Polsku miliardové ztráty, v mnoha případech navíc zemi navždy zavřou cestu na ruský trh.

„Obchodní spojení, které bylo jednou přerušené, už bude těžké znovu navázat,“ varuje profesor Varšavské univerzity Andrzej Cieślik v rozhovoru pro deník Insider.

Ten také částečně vyvrací mýtus o hrdinných Polácích, kteří na rozdíl od Čechů „nefňukají“ a jdou sankcím hrdě naproti. Požádat Evropskou komisi o kompenzaci škod je podle něj například zcela namístě. „Problém do určité míry vytvořila Evropská unie a teď všichni musíme čelit následkům. Stížnosti a žádosti o pomoc jsou proto naprosto odůvodnitelné,“ tvrdí expert na mezinárodní ekonomiku.

Země, které vyvážely potraviny do Ruska, se nyní potýkají s neprodanými přebytky. Co s tímto zbožím bude dělat Polsko?

V případě některých potravin jednoduše vůbec neproběhne sklizeň, protože by prodejní cena byla příliš nízká na to, aby pokryla náklady na sbírání. Dobrým příkladem je zelí. Je relativně levné a můžete ho jednoduše použít jako přírodní hnojivo.

Předpokládám, že se ale budete snažit najít za Rusko i náhradu.

Okamžité přesměrování obchodních toků není možné. První destinací, kde se snažíme přebytky prodat, je polský trh, následují okolní země v EU a až na třetím místě jsou pak další trhy. Je dost nepravděpodobné, že bychom hned našli nové alternativní odběratele, to by mělo být možné až dlouhodobě.

Za kolik let přibližně, za pět?

Zase až tak dlouho ne, bude se jednat o rok nebo dva.

Kam byste tedy potom ovoce a zeleninu vyváželi?

Zvláště asijské trhy vypadají poměrně slibně. Polští politici mluví o obrovských zemích, jako jsou Čína nebo Indie. Z mého pohledu ale rychlá reorientace na tyto země není zrovna realistická. Spíše bych přemýšlel o vyšších exportech do bohatých států Blízkého východu, například do Saúdské Arábie.

Zmínil jste také okolní trhy v EU, kam se budete snažit vaše zboží prodávat přednostně. Měl jste na mysli vaše sousední země?

Litevský trh je pro nás příliš malý, navíc budou mít podobné problémy jako Polsko. Prvním cílem bude Německo, pak Česko a Slovensko.

Celkově to vyznívá, jako byste nepočítali s tím, že Rusko sankce výhledově opět zruší a obchod se vrátí do „starých kolejí“.

Vše se bude odvíjet od tamní politické situace, já ale nejsem moc optimistický. Věci už podle mě zašly příliš daleko a současné problémy nejsou otázkou měsíců, ale spíše let. V mnoha případech přijdeme o ruský trh navždy a polský zemědělský export bude natrvalo nahrazen zbožím z jiných zemí. Pokud sankce potrvají, ruští dovozci si budou muset najít jiné partnery. Obchodní spojení, které bylo jednou přerušené, už bude těžké znovu navázat, mimo jiné kvůli nákladům na tuto změnu.

Od vyhlášení sankcí zaznívají z celé Unie varování, že zákaz vstupu na ruský trh způsobí pokles cen potravin. Už jste zlevňování na polském trhu zaznamenal?

Ano, v případě některé zeleniny už ceny od minulého čtvrtka klesly. Sankce by měly snížit celkovou inflaci v Evropské unii, skutečné dopady ale závisí na tom, jakou pomoc poskytne zemím Evropská unie. A nemyslím si, že by byla nějak velká.

Podařilo se už vašim ekonomům vyčíslit škody, které sankce Polsku způsobí?

Zatím je velmi těžké předpokládat přesné procento, dá se ale čekat, že ztráty budou spíše velké. Teď se sankce vztahují jen na zemědělské vývozy, pokud ale přičteme náklady spojené s ekonomickým poklesem Polska a dalších evropských zemí, celkový dopad se nebude pohybovat v milionech, ale v miliardách eur. Budeme mít štěstí, pokud ztráty nepřesáhnou 100 miliard zlotých, to znamená zhruba 25 miliard eur.

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski prohlásil, že „sankce budou bolet, ale ve chvíli, kdy Rusko ohrožuje jinou zemi, jsou nevyhnutelné“. Je tento názor rozšířený i mezi polskými ekonomy?

To si zrovna nemyslím. Ti, kteří tvrdí, že to nešlo jinak, se zkrátka snaží být názorově konzistentní. Většina lidí, kteří to říkají, se navíc snaží jen věrohodně zdůvodnit své nezodpovědné chování tím, že používají podobně silná slova. Většina politiků zde nemá základní ekonomické povědomí, takže nejsou schopni dopředu vidět následky toho, co dělají.

Vývozci v Česku, v Bulharsku nebo na Kypru se už ozvali, že by bylo fér, kdyby jim Evropská komise přispěla na náhradu škod. Mělo by si o ni podle vás říct i Polsko?

Myslím, že tento přístup je správný. Problém do určité míry vytvořila Evropská unie a teď všichni musíme čelit následkům. Stížnosti a žádosti o pomoc jsou proto naprosto odůvodnitelné. Osobně doufám, že k nějaké kompenzaci dojde, ale pochybuji, že bude dostatečná na to, aby pokryla vzniklé náklady na výrobu, nemluvě o ztracených ziscích.

Tereza Holanová

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy