Skóre týdne: Pelta – stát 0:2

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 3. 2014 16:37
Jsou týdny, co se člověku nepovedou. A Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, má jeden takový právě za sebou, dostal v něm totiž hned dvě ťafky, které opravdu zabolely.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport – Jsou týdny, co se člověku nepovedou. A Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, má jeden takový právě za sebou, dostal v něm totiž hned dvě ťafky, které opravdu zabolely.

Pelta je mistr improvizace, na nějaké sáhodlouhé vize a strategie ho příliš neužije. Nicméně myšlenka Národního stadionu je výjimkou, co tohle pravidlo potvrzuje.

Když se zmínka o přestavbě Rošického stadionu objevila ve společném memorandu FAČR a Prahy 6 z ledna 2012, Pelta mlžil a naznačoval, že je to vlastně jen trik na úřady, aby byly vůči fotbalu vstřícnější ve věci povolení potřebných ke stavbě nového sídla asociace. „Byli bychom za blázny, kdybychom teď po někom chtěli veřejné peníze na Národní stadion,“ říkal tehdy, vědom si předpokladu, že by asi bylo snazší vyhrát s Jabloncem Ligu mistrů než vymámit miliardy na stadion z ministra financí Miroslava Kalouska.

Jenže vítr se nad Strahovem točí a vlády se v čase mění. Tak to Pelta zkusil s přímou ofenzivou u premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). A pohořel.

Svůj improvizační talent zase Pelta zkusil rozvinout po fanouškovských nepokojích v utkání Baníku se Spartou: hned policii podsunul nápad, že by se měla neprodleně vrátit na stadiony. Levnější pořadatelskou službu by si totiž ligové kluby, včetně Peltova Jablonce, jistě nemohly přát.

Jenže zatímco u premiéra Sobotky si alespoň poslechl něco ve stylu „až si pořádně spočítáte, jak by se to monstrum mělo živit, a až vám ostatní sportovní svazy schválí, že peníze, které měly jít k nim, spolkne přestavba vašeho Strahova, tak zase přijďte, nazdar“, od ministra vnitra Milana Chovance a dočasného policejního prezidenta Tomáše Tuhého nedostal ani žádnou vzdálenou naději. Tady si totiž rovnou naběhl na vidle.

„Fotbalová asociace a kluby plní dohody s policií tak na 20 procent. Časy, kdy policisté na stadionech pomalu trhali lístky u pokladen, jsou opravdu dávno pryč,“ vzkázali mu, že jestli je tu někde nějaký problém, pak rozhodně na fotbalové straně hřiště, ne u policie.

Dvě tvrdé diplomatické prohry Miroslava Pelty v průběhu jediného týdne proto přiměly autora tohoto textu, aby přeskupil pořadí nejvlivnějších osob českého fotbalu, jež průběžně publikuje na webu Aktuálně.cz.

Pelta musel první příčku tohoto žebříčku opustit a přenechat ji miliardáři Danielu Křetínskému, jehož Sparta s náskokem v tabulce míří za ligovým titulem. A její šéf nedávno výrazně posílil i na mediálním poli, když si koupil českou pobočku vydavatelství Ringier-Axel Springer.

Vraťme se ale k Peltovi. Jeho útok na erární miliardy nepřišel zčistajasna, jen se klasicky zhmotnilo rčení, že s jídlem roste chuť.

Jednomu možná přijde paradoxní a druhému zase signifikantní, že historicky největší, ročně třísetmilionové přízně státní pokladny si český fotbal užívá právě teď. Ve chvíli, kdy ho řídí chlapík, který ví o fotbalové korupci přinejmenším tolik, co Ivan Horník. Jenže kapříkovou aféru přežil na rozdíl od Ivánka bez úhony, z jeho odposlechů zbyla totiž ve vyšetřovacím spisu jen populární poznámka o „cinklým jaru“.

A když na ni ještě i dnes přijde řeč, Pelta vše vysvětlí nadsázkou, případně přidá originální podobenství o ženách, jež se prý poté, co si v mládí užijí hodně sexu a promiskuity, stávají po svatbě nejlepšími matkami a manželkami.

Čili když v mládí kouzlíte s rozhodčími jako málokdo, jde nejspíš o ideální kvalifikaci pro pozici hlavy českého fotbalu.

Pelta se ani příliš nesnaží vypadat jako rytíř-spasitel na bílém koni, tak jako jeho předchůdce Ivan Hašek. Namísto brnění se spíš ještě nasouká do těsného brankářského trikotu, aby si v „píárové“ akci zachytal penalty proti mladým fotbalistům, co našli obálku s 45 000 korun a odevzdali ji šéfovi rakovnického klubu, jemuž patřila.

Šťourala napadne, k čemu asi ona obálka a její obsah mohly být určeny, klasický pivní štamgast se ale při pohledu na televizní zprávy pobaví především Peltovými přetékajícími špeky. A image lidového předsedy, co to s tím naším fotbalem myslí dobře, je zase o něco silnější.

Až nečekaně skvěle funguje i na vládní úředníky, kteří porcují finanční prostředky pro český sport. Zatímco za Ivana Haška inkasoval fotbal ze státní kasy 116 milionů korun ročně, Pelta dosáhne bez potíží na tři stovky milionů.

A když se na Českém olympijském výboru dělí dary od loterijních společností, Pelta si pro fotbal uloupne plných 31 procent. Což poté, kdy se k Sazce a Tipsportu přidala i Chance a rozdělovaná částka už činí 320 milionů korun, činí dalších 99,2 milionu korun pro fotbal.

Peltovo úzké spojenectví s lobbistou Miroslavem Janstou vytváří kouzlo, které skvěle zabíralo na Jana Kocourka, co peníze pro sport na ministerstvu školství rozděloval z pozice náměstka donedávna, stejně tak očarovalo i Marcela Chládka, který celý resort řídí teď.

Ale jak se ukázalo, nefunguje na všechny. Být premiérem Janstův koník Michal Hašek, už by se na Strahově nový stadion nejspíš i rozestavěl. Jenže premiérem je někdo jiný a paměť zjevně dosud neztratil.

Luděk Mádl

 

Právě se děje

Další zprávy