Seriál o offshore: Proč tajíme majitele a nechceme být vidět

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2013 13:42
Zjistit, kdo je majitelem jedné z největších agentur vymáhajících v Česku dluhy je díky akciím skrytým za britskou firmu nemožné. Jednatel M.B.A. Finance, agentury vymáhající dluhy, Insideru vysvětluje, proč majitelé firmy chtějí zůstat v utajení.
Foto: Tomáš Kunc

Rozhovor – Zjistit, kdo je majitelem jedné z největších agentur vymáhajících v Česku dluhy je díky akciím skrytým za britskou firmu nemožné.

Vlastníka společnosti M.B.A. Finance, po čtyři roky formálně zastupoval muž, jehož Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zařadilo na seznam osmadvaceti nejvytíženějších „sham directors“ – nastrčených jednatelů, jejichž úkolem je krýt vlastníky a transakce.

Na informace, které přinesl deník Insider ve svém seriálu z minulého týdne, menšinoví majitelé firmy nereagovali a žádosti o rozhovor opakovaně odmítli. Za sebe nechali vystupovat jednatele firmy Kamila Kavku.

Ten zpočátku informace bagatelizoval s tím, že „není zásadní, jestli je majitelem Petr, nebo Pavel.“ Později však konstatoval, že jmenování nastrčeného jednatele „bylo nešťastné.“ Zároveň se české vedení firmy obrátilo na skrytého vlastníka s žádostí, aby svou identitu odtajnil. Ten to však odmítl.

„Dneska se nám to možná vymstí,“ říká nakonec v rozhovoru jednatel Kavka v reakci na naše zjištěné skutečnosti. „Bojujeme s tím tak, že vám dáváme informace, změnili jsme jednatele i sídlo a snažíme se to napravit.“

Dva měsíce po tomto rozhovoru minoritní vlastníci své podíly prodali většinovému majiteli – anonymní britské M.B.A. Empire.

 Jedna, dva, tři?

Insider: Vlastník firmy, kterou zastupujete, je v Británii skryt za akcie na doručitele. Víte, kdo je majitelem?

Kamil Kavka: Samozřejmě tuším, kdo je vlastník. Ale nemůžu to komentovat. Jsem zaměstnancem, vlastnickou strukturu není mou kompetencí komunikovat. Tuto strukturu si zvolil vlastník a my to můžeme pouze akceptovat. Našim klientům jde o jinou věc: abychom jejich pohledávky obsloužili v maximální kvalitě a zachovali jejich reputaci. To se snažíme plnit.

Insider: Můžete alespoň říci, zda je majitelem Čech, Brit, či člověk jiné národnosti?

K. K.: Je to osoba britské národnosti.

Insider: Jedna osoba?

K. K.: Ano.

Insider: Váš mluvčí nám ale původně sdělil, že to jsou tři osoby britské národnosti. Jak si tento rozpor vysvětlit?

K. K.: Omlouvám se, ale neměl správné informace.

Petr, nebo Pavel

Insider: Vašeho majoritního vlastníka od vzniku firmy až do loňského roku zastupoval coby jednatel Damian James Calderbank. Tento muž byl na základě analýzy ICIJ označen za nastrčeného jednatele, který má krýt skutečné majitele. Figuroval také ve skandálu na Slovensku, kde údajně kryl firmy slovenské SDKÚ. Proč jste si vybrali k reprezentování firmy právě tohoto muže?

K. K.: Nominování jednatele bylo a je věcí investora, není to záležitostí zaměstnanců M.B.A. Finance. Při zakládání společnosti M.B.A. Empire bylo využito služeb zprostředkovatele a právě on nominoval pana Calderbanka. Když se později ukázalo, jak disponovanou osobou pan Calderbank je, sáhl akcionář ke změně jednatele.

Insider: Nevadilo vedení firmy, že je jednatelem člověk s touto historií?

K. K.: Pro mě je důležitější to, zda firma dělá svoji práci správně, zda dělá pro dobré klienty. Jestli je vlastníkem Petr, nebo Pavel, pro mě není nic zásadního. A znovu opakuji, k založení společnosti včetně jednatele byl najat zprostředkovatel, jemuž vlastník důvěřoval.

Insider: Několikrát jsme se pokoušeli kontaktovat menšinové vlastníky firmy – pana Žovince a pana Petra – s žádostí o rozhovor, ale sekretářka a tiskový mluvčí vzkázali, že to není možné. Nereagovali ani na zanechané vzkazy. Proč se odmítají bavit?

K. K.: Jejich záměrem je nevystupovat veřejně. Expandují do jiných zemí, to je vytěžuje a nejsou ochotni vystupovat veřejně.

Imunní Češi, senzitivní Asie

(Další rozhovor proběhl s odstupem několika dní, kdy pan Kavka redakci kontaktoval a nabídl, že zašle prohlášení o tom, že firmu nevlastní žádný politik – pozn. red.)

 K. K.: Situace je pro nás složitá. Chcete psát o hypotetickém propojení s politiky, ale ta realita u nás taková není. Můžeme vám zaslat prohlášení, že firma není vlastněna politiky či nikým podobným.

 Insider: Můžete, ale na situaci to nic nemění – vlastníkem může být stále kdokoliv. Vlastnictví je skryté za anonymní akcie a já nemám šanci informace ve vašem prohlášení ověřit.

K. K.: Nejsme schopni vám sdělit jednu informaci, která je pro vás klíčová. Ale jinak vám rozprostřeme naše fungování, přijeďte se podívat do našeho call centra, nebo vás klidně vezmeme i do Ruska. Naším cílem je nebýt poškozen v souvislosti s byznysem, který rozprostíráme v Asii. Subjekty, pro které chceme pracovat, jsou o něco senzitivnější na kauzy tohoto typu. Český trh a lidi tady jsou už imunní a jsme schopni si to tady vysvětlit. Ale v zahraničí se na takovéto věci hledí víc. Proto chci udělat první poslední – kromě toho, že bude zveřejněn akcionář –, abych vás přesvědčil, že politici za naší firmou rozhodně nejsou. Kdyby naši potenciální klienti v Rusku nebo Číně měli podezření, že jsme vlastněni politiky, tak bychom neměli šanci.

Insider: Zkuste tedy prosím říci, jak by znělo vaše prohlášení v jedné větě.

K. K.: Napojení na politiky ani vyvádění peněz se u nás neděje. To je naše stanovisko.

Insider: Fakta jsou však taková: majoritní vlastník je skryt za akciemi na doručitele britské firmy, viditelní menšinoví vlastníci odmítají komunikovat, na všech britských adresách, které jsou uvedeny v obchodním rejstříku, není po vaší firmě ani stopy a až do loňského roku ji zastupoval pan Calderbank, který patří mezi tzv. „sham directors“… Jestli se obáváte reakce trhu v Asii, proč tedy neodkryjete karty a nejste zcela průhlední a transparentní?

K. K.: Pracujeme pro firmy u nás, v Rusku, v Číně, rozbíháme byznys v Indii, jsme seriózní firma. Jediný nedostatek je, že akcionář se rozhodl být anonymní. V Čechách se účastníme stovek výběrových řízení a nikdy to nebyl problém. (pozn. red.: V ČR se při výběrových řízeních v drtivé většině nepožaduje odkrytí vlastnictví, stejně jako to po M.B.A. Finance nepožadoval ČEZ, když firmě zadal zakázku na vymáhání pohledávek.)

Co se týká pana Calderbanka – ve chvíli, kdy ty kontroverze vyvstaly na povrch, vlastník sáhl ke změně jednatele. Jmenování prvního jednatele bylo nešťastné.

Insider: Ale on ve vaší mateřské firmě figuroval čtyři roky…

K. K.: Ty věci mají určitý doběh. Nemám přesné detaily, jen vím, že vlastník tento problém řešil, jakmile se to ukázalo problém být. A změnil jednatele, tím to považoval za vyřízené.

Insider: Na důvěryhodnosti nepřidává ani skutečnost, že ani na jedné ze dvou adres, které jste měli donedávna uvedeny v obchodním rejstříku, nejsou žádné cedulky se jménem vaší mateřské firmy.

K. K.: Může to souviset s nešťastným krokem, kdy si vlastník najal na založení firmy zprostředkovatelskou společnost, ty mají své jednatele a s nimi i adresy. Pokud zakládáte holding poprvé, tak jste neznalí a tohle neřešíte. Vlastník to ale již dal do pořádku, máme nového jednatele, máme nové sídlo.

Strach z úspěchu

Insider: Zkuste znovu vysvětlit, proč se většinový vlastník rozhodl skrýt, když minoritní vlastníci byli dohledatelní?

K. K.: Jsou známy případy Chodorkovský, Litviněnko a podobně, na nichž lze vidět, že v Rusku a dál na východ můžete mít problémy, pokud jste úspěšný a daří se vám. Byznys se tam prostě dělá jinak. Naše aktivity směřují převážně na Východ, tak toto jsou důvody, proč si vlastník nepřeje zveřejnit identitu. Nám by samozřejmě pomohlo, kdybychom to mohli zveřejnit, musíme ale respektovat přání vlastníka.

Insider: Znamená to, že jste v době, kdy jste již věděl, že připravujeme článek o vaší firmě, požádali většinového vlastníka, aby odkryl identitu?

K. K.: Ano, v návaznosti na naši komunikaci jsme ho požádali, zda nechce udělat výjimku. V tuto chvíli ale nemáme kladnou odpověď. Nelze ale vyloučit, že do budoucna k tomu sáhne. Opakuji, my jsme anonymního vlastníka za problém nepovažovali.

Insider: K expanzi na Východ jste se chystali už v době, kdy současný vlastník vstupoval do firmy?

K. K.: V té době jsme už měli naznačen směr. Když se v Británii zakládala tato firma, najal se na to zprostředkovatel a s ním jsme „nafasovali“ zmíněného pana Calderbanka. Byla to neznalost vlastníka, měl domyslet, že si má jméno jednatele prověřit. Ale v tu chvíli jsme se všichni zabývali hlavně tím, abychom postavili byznys a společnost rostla. Vnímali jsme to jako administrativní záležitosti, které nejsou důležité pro to, zda budeme v Rusku úspěšní. Dneska nás toto podcenění možná dohání. Bojujeme s tím tak, že vám dáváme korektní informace, změnili jsme jednatele i sídlo a snažíme se to napravit.

Insider: Znamená to, že se většinový vlastník o sebe bojí v souvislosti s rozjezdem byznysu na Východě? Dva další vlastníci – pan Petr a pan Žovinec, kteří se k firmě až do letošního července otevřeně hlásili –, ti neměli obavy?

K. K.: Jejich podíl není nutně v dalších zemích v tomto rozložení. Detaily vlastnického rozložení ale nyní úplně nedisponuji. Každopádně jsou to lidé, kteří za MBA Finance stojí od jejího vzniku.

Insider: Nesdílí tedy obavy většinového vlastníka?

K. K.: Nedokážu za ně odpovídat. Ale většinový vlastník má takovouto obavu. Je to pro něj takticky vhodnější, když zůstane v anonymitě a nemusí čelit nežádoucímu tlaku.

Vymáhání pro ČEZ

Insider: Vymáhali jste pohledávky tří dopravních podniků, nyní minimálně lukrativní zakázku na vymáhání pohledávek od polostátní firmy ČEZ. Jak má mít veřejnost kontrolu nad tím, kdo bude nakonec z těchto veřejných peněz profitovat?

K. K.: Z hlediska objemu zakázek, které M.B.A. Finance realizuje, je podíl této zakázky jen 1,46 %. Pokud ČEZ hovoří o desítkách milionů korun, tak tím určitě nemyslí částku konečné fakturace, nýbrž objem svěřených pohledávek.

Insider: Kolik procent tedy máte ze zmíněné zakázky pro ČEZ?

K. K.: Nejsme úplně otevření ve zveřejňování čísel. Ale typologie zakázek dopravního podniku a ČEZ je jiná. Zatímco u DP se pokuta 1000 korun často dramaticky navýšila o náklady právního zastoupení, náklady exekuce a o soudní poplatek a dosahovala 15–20 tisíc, vymáhání nedoplatků energií pro ČEZ zdaleka takových částek nedosahuje.

Insider: Fakt ale je, že ty peníze ze zakázky pro ČEZ získáváte, a jak lidé mají vědět, komu připadnou?

K. K.: Nejsem si jistý, že to lidi zajímá. Ale je nemyslitelné, aby ve společnosti, která expanduje do Ruska, Číny, byl český politik. To by bylo neakceptovatelné.

Insider: Vzhledem k anonymitě vlastník ani oni, ani nikdo jiný si nemůže být jist, že majitelem firmy není právě politik…

K. K.: Na některá klíčová jednání v Rusku a Číně jsme schopni většinového vlastníka vzít.

Insider: To znamená, že jste už někdy odkryli identitu vlastníka – tedy nějakým doložitelným způsobem?

K. K.: Jsme připraveni to s klienty v určitých případech řešit.

Insider: Ale ještě jste to neudělali, je to tak?

K. K.: Tady v České republice ne.

Insider: Pro kolik firem v ČR vymáháte pohledávky?

K. K.: Rámcově pro 40 klientů, banky, mobilní operátoři, pojišťovny, leasingové společnosti. Dělal jsem si revizi klientů, kde je podíl státních peněz, a byly to v minulosti 3 dopravní podniky, ČEZ a jedna nemocnice, konkrétně ostravská nemocnice. Nevylučuji, že máme v databázi další státní nebo polostátní firmy, ale to figurují jako dlužníci.

Insider: Již dříve jste mi říkal, že ve chvíli, kdy vstoupil do M.B.A. Finance utajený investor, byla umožněna expanze na Východ. Podle údajů v britském obchodním rejstříku ale tato firma disponuje majetkem pouhých tisíc liber. Čekala bych, že bude násobně vyšší. Kde se ty peníze na tak rozsáhlou expanzi vzaly?

K. K.: Částečně je ta expanze hrazena ze zisku skupiny, částečně ze zdrojů, které jsou schopni zajistit vlastníci. Nemohu dát detailnější informace. Expanze ale záleží na více faktorech. Jedna věc jsou peníze, ale existují i jiné možnosti financování, jako je třeba půjčka akcionářů a investorů do jednotlivých projektů apod.; i společnost, která má majetek tisíc liber, může tedy zajistit financování v řádech např. desítek milionů liber – viz české společnosti mající základní jmění například 200 tisíc Kč, ale obraty ve stovkách milionů Kč. Dalším faktorem je know-how, úspěchy v jiných zemích apod. Také záleží na lidech, které do té země vyšlete, aby vám tam rozjeli pobočku. Neviděl bych to jenom přes peníze. Nemusí to být velká investice, nebudujeme továrny. Potřebujeme call centrum, pár zaměstnanců a můžeme začít.

Muž od premiéra

Insider: Jeden z původních minoritních vlastníků, pan Žovinec, podnikal s panem Veverkou, jenž je přítelem expremiéra Topolánka a jeho pravé ruky Marka Dalíka. Jak můžete před veřejností vyloučit, že nestojí i za touto firmou?

K. K.: Výsledky a úspěchy firmy by v praxi znemožnilo to, aby ji ovlivňoval nějaký politik. Nefungovalo by to, v Rusku, v Číně by to nešlo.

Insider: Pan Veverka nijak nefiguruje v této firmě, ani v pozadí?

K. K.: Toto jméno slyším poprvé.

Insider: Pan Žovinec s panem Veverkou vlastnili dříve firmu Goldex, která podle České televize dlužila několik milionů korun za pozemky restituentů. Je to paradox, že člověk, který spoluvlastní vymahačskou firmu, je sám velkým dlužníkem. Vzbuzuje to nedůvěru. Má stále tyto dluhy, nebo je již splatil?

K. K.: Nedokážu vám k tomu nic sdělit. Naši klienti tohle neřeší. My jim dokládáme reference, jaké procesy uplatňujeme a za jakou částku jsme to schopni realizovat.

Eliška Bártová

 

 

Právě se děje

Další zprávy