Šéf policie hledá svůj tým, ve hře jsou dva hlavní adepti

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 4. 2014 16:03
Policejní prezident Tomáš Tuhý začal s výběrem nejbližších spolupracovníků, má volná místa svých náměstků.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Jen co Tomáš Tuhý usedl do křesla šéfa tuzemské policie a nahradil tak Petra Lessyho, oznámil, že začal s hledáním svých nejbližších spolupracovníků.

Dnes jsou volná na policejním prezidiu místa dvě. Kromě postu prvního náměstka, který doposud zastával právě Tuhý, se jedná i o náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Deník Insider zjistil z několika policejních zdrojů, že na obě místa existují dva hlavní adepti. Tuhý – jak je v případě personálních změn u policie běžné – odmítá jména komentovat.

Na pondělní tiskové konferenci, kde představil své priority, pouze uvedl, že dál počítá se třemi náměstky. Již dnes má náměstka pro ekonomiku, kterým byl před několika dny jmenován Petr Petřík.

Hledají se noví náměstci

Vedle něj nový šéf policie řekl, že chce ještě tento týden vyhlásit výběrové řízení na uvolněnou pozici svého prvního náměstka, který by měl nastoupit do 15. května.

Do června by pak měl být jmenován také druhý náměstek. Ten bude mít pod sebou mimo jiné dva klíčové celorepublikové útvary – protikorupční policii a protimafiánský útvar.

Kandidátem na tento post by se podle informací, které deník Insider získal ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, měl stát Zdeněk Laube, stávající ředitel Útvaru speciálních činností.

Druhým adeptem na post prvního náměstka policejního prezidenta je šéf pražské policie Martin Vondrášek. Ten nevyloučil, že bude o toto místo usilovat, teď to ale zatím komentovat nechce.

"Já bych se k tomu vyjádřil, až bude výběrové řízení vypsáno," řekl Insideru Vondrášek.

Zájemce se zatím nepřihlásil

Vondrášek byl před svým nástupem do čela pražské policie, kde nahradil bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka, dva a půl roku náměstkem pro uniformovanou policii pražské policejní správy.

Laube elitní policejní Útvar speciálních činností vede od konce roku 2009, předtím působil čtyři roky na stejném místě jako náměstek ředitele. Jeho jmenování do čela útvaru však vzbudilo kontroverze, protože před listopadem 1989 pracoval v StB, kde to dotáhl až na pozici vedoucího staršího referenta.

Prvního náměstka v současné době Tuhý nemá. Funkcí náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování je zatím pověřen Václav Kučera, který je zároveň šéfem středočeských policistů.

Na obou postech bude působit do doby, než bude jeho nástupce vybrán. Do výběrového řízení na náměstka policejního prezidenta se ale podle Kučery zatím nikdo nepřihlásil.

Radek Nohl, Karel Hrubeš

 

Právě se děje

Další zprávy