Schovají se také dodavatelé plynu za kurz koruny?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2014 15:22
Oslabený kurz koruny prodražuje nákupy elektřiny v eurech na energetickém trhu. To samé ovšem platí i o plynu.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa - Když ČEZ v úterý zahájil tradiční podzimní loveckou sezonu energetických společností na zákazníka a představil produkt ČEZ Garant s nižší cenou silové elektřiny, odhalil i argument, který patrně uslyšíme také od konkurence. Jde o oslabený kurz koruny, který prodražuje nákupy elektřiny v eurech na energetickém trhu a brání masivnějším slevám cenových tarifů. Přisvojí si podobný argument i plynaři?

Patrně ano. Čeští dodavatelé plynu rovněž nakupují na trhu v cizí měně – euru. Česká koruna letos vůči euru oslabila v průměru o šest až šest a půl procenta v porovnání s kurzem roku 2013. Plynaři z tohoto pohledu tedy v průběhu letošního roku museli nakupovat dráže a budou tak nakupovat i v roce příštím.

Tržní cena plynu šla však letos dolů. Z vývoje cen na energetických burzách lze odhadovat, že u nákupů s dodávkou o rok později (futures) tak bylo o osm až devět procent níže. Argument zdražení vstupů účinkem oslabení koruny a pokles tržních cen plynu by se tak mohly vzájemně pohltit a teoreticky by mělo ještě něco zbýt na drobné zlevnění konečné ceny plynu. Modelová kalkulace naznačuje prostor jednoho až jednoho a půl procenta (viz graf).

Z pohledu rodinného rozpočtu je plyn nemalou položkou. Plyn je u nás nejběžnějším typem vytápění, používá ho zhruba jedna třetina domácností. Ve spotřebním koši má vyhrazena tři procenta.

Přes konkurenci mnoha subjektů s licencí pro distribuci a dodávky plynu určuje konečnou cenu plynu pro domácnosti de facto jeden dodavatel, největší na českém trhu - RWE GasNet. Ovládá více jak čtyřpětinový podíl na trhu v segmentu domácností, viz druhý graf dále. I když mu drobní dodavatelé mohou šlapat na paty, neboť klesající tržní ceny plynu jsou pro takové menší a flexibilní obchodníky výhodou, bude to RWE, kdo řekne poslední slovo. A zde lze předpokládat, že více než zmíněné procento a půl nepovolí.

Doplňme pro představu, jak je segment domácností z pohledu dodavatelů zajímavý, že necelých dvaatřičtvrtě milionu českých domácností svou spotřebou plynu směle konkuruje segmentu velkoodběratelů. Během roku propálí zhruba 30 % veškerého plynu spotřebovaného v České republice, viz třetí graf dále.

Petr Hlinomaz

Poznámka ke grafu.: V průměrné měsíční ceně jsou zohledněny i stálé měsíční platby. Ceny jsou včetně DPH. Roční spotřeba v pásmu 25-30MWh je často považována za určitý reprezentativní vzorek segmentu domácností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy