Ruští křižáci povstali: Za Bohorodičku a Putina

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 4. 2012 14:40
Nejvyšší církevní hodnostáři zahájili kampaň na obranu víry a čistoty ruské společnosti.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - „Pravoslaví, nebo smrt“ – hlásá tričko motorkáře, který do Moskvy přijel podpořit ruského patriarchu Kirilla v boji proti bezvěrcům. Konkrétně proti dívkám z punkové skupiny Pussy Riot.

Fakt, že si punkerky dovolily zahrát přímo v chrámu Krista Spasitele, trestá ruský soudní aparát nemilosrdně. Moskevský obvodní soud jim prodloužil vazbu o dva měsíce. Proces, původně ohlášený na dnešek, začne později, protože zatím nebylo uzavřeno vyšetřování.

Že rebelky v pletených maskách, vyznávající „feminismus, boj s policií a antiputinismus“, mohou skončit za mřížemi, asi překvapilo i je samotné. Až do osudného, několikaminutového koncertu v pravoslavném svatostánku jim totiž přálo štěstí.

Na střeše věznice si zazpívaly na podporu uvězněných opozičníků, koncertovaly v moskevském metru, okupovaly módní přehlídku.

První trest, pokutu 500 rublů, dostaly až v momentě, kdy si coby pódium pro nepříliš lichotivou píseň o budoucím prezidentovi Putinovi vybraly Rudé náměstí. Za punkovou modlitbu v chrámu Krista Spasitele jim teď hrozí až sedm let nepodmíněně.

Čím se zpěvačky provinily nejvíc, zatím není jasné. Varianty jsou tři: recidivou, songem „Bohorodičko, vyžeň Putina“, nebo vniknutím na kazatelnu, kam mají světské osoby - a ženy obzvlášť - zákaz vstupu.

Asi nejrozšířenější je v Rusku názor, že na uvěznění Pussy Riot má lví podíl vedení ruské pravoslavné církve.

Nejvyšší církevní hodnostáři každopádně využili šanci a zahájili kampaň na obranu víry a čistoty ruské společnosti.

Církev obvinila Pussy Riot, že vyvolala proticírkevní nálady srovnatelné s pronásledováním v dobách Sovětského svazu. Své věřící zároveň vyzvala, aby zavrhli agresivní liberální myšlení, jeden z „projevů proticírkevních sil“.

Pod heslem „Za patriarchu, za církev, za vlast!“ uspořádala okružní jízdu po Moskvě, které se účastnily stovky aut, doprovázeny motorkáři ze skupiny Noční vlci.

„Dnes nikdo nepopírá, že členky té skupiny spáchaly trestný čin. Ať soudní orgány vynesou své rozhodnutí a vyměří spravedlivý trest. Ale aby k tomu mohlo dojít, je nutné, aby skončil přímý a nepřímý tlak, který na vyšetřování vyvíjejí stoupenci i odpůrci Pussy Riot,“ řekl Insideru v Moskvě Andrej Melkov, expert na dějiny církve ruské Veřejné komory mládeže.

Pro pravoslavnou církev je skandál okolo Pussy Riot, který polarizuje současnou ruskou společnost, každopádně darem z nebes. Lehce jím může přebít množící se obvinění z lásky k mamonu a mocenských choutek, kterým se v ruském tisku nevyhnul ani sám patriarcha Kirill.

A co víc - může mobilizovat své ovečky ke křížové výpravě proti novým pohanům. Ať už jím je kdokoliv.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy