Rusové zvažují, že v dobývání vesmíru začnou spolupracovat s Číňany

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 6. 2014 17:26
Létat kolem Země a dostávat peníze za dopravu kosmonautů, to je málo pro velkou kosmickou mocnost, říká místopředseda ruské vlády zodpovědný za kosmonautiku Dmitrij Rogozin.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou vyrostlo do nebeských výšin. Takový titulek použil deník Moskovskij komsomolec ke zprávě o tom, že Moskva může ukončit spolupráci se Spojenými státy a Evropou při využívání Mezinárodní kosmické stanice. V současnosti k ní dopravují kosmonauty právě ruské lodi.

„Pořád jsem kladl otázku, jaký vědecký, vojenský nebo jakýkoli jiný přínos má pobyt našich tří kosmonautů na kosmické stanici. A nikdo mi nebyl schopen odpovědět,“ prohlásil na tiskové konferenci místopředseda ruské vlády zodpovědný za vojensko-průmyslový komplex, a tudíž také kosmonautiku, Dmitrij Rogozin.

„Pilotovaná kosmonautika tvoří třicet procent rozpočtu Roskosmosu, ale vyděláváme na ní jen velmi málo. Proto do roku 2020 v tom budeme pokračovat, ale do roku 2024 o tom máme pochyby. Z komerčního hlediska v tom nevidíme smysl. Možná kdyby nám nabídli jiné podmínky, tak o tom budeme přemýšlet,“ prohlásil Rogozin s tím, že Roskosmos se musí chovat pragmaticky.

Není ale jasné, co budou po roce 2020 dělat sami kosmonauti, jejichž povolání je již od dob Sovětského svazu považováno za mimořádně prestižní. Nadějí pro ně mohou být nově ohlášené ambiciózní projekty typu letu na Mars, které by měly být zahájeny okolo roku 2024. „Potřebujeme nějaký průlom. To, co dnes děláme, jsou technologie ze 70. a 80. let, maximálně z devadesátých. Létat kolem Země a dostávat peníze za dopravu kosmonautů, to je málo pro velkou kosmickou mocnost,“ cituje Rogozina agentura Interfax.

Místopředseda ruské vlády prohlásil, že Moskva by mohla začít blíže spolupracovat v kosmickém programu s Pekingem.

„Domluvili jsme se s čínskými kolegy, že na výstavě EXPO v Charbinu koncem června si sedneme a prodiskutujeme možnosti nových programů v oblasti pilotované kosmonautiky,“ řekl Dmitrij Rogozin.

Podle něj by mohlo jít o měsíční projekt, na kterém Číňané již několik let usilovně pracují. I Rusko oprášilo měsíční projekty, zastavené ještě počátkem osmdesátých let. V letech 2018 – 2019 by měl odstartovat aparát Luna-Glob 2 s přistávacím modulem Luna-27.

Experti ale o Rogozinových slovech pochybují. „Čínský vesmírný program se od počátku opíral o sovětskou koncepci, udělali velký pokrok, ale co se týče technologií, nám vlastně nemají co nabídnout,“ řekl deníku Nězavisimaja gazeta člen-korespondent Ruské akademie kosmonautiky Jurij Karaš. Podle něj ve vztazích se Západem v kosmické oblasti musí být splněny dvě podmínky: Rusko musí mít lepší a progresivnější technologie a současně nesmí být v mezivládních vztazích napětí. Dnes jsou podle Karaše obě podmínky narušeny.

Vesmírná oblast v posledních letech pomalu, ale jistě degraduje. Viditelnou částí ledovce jsou neustálé havárie nosných raket Proton. Podle Igora Komarova, generálního ředitele Spojené raketo-kosmické korporace, množství incidentů s Protony za posledních deset let vzrostlo dvakrát. V naprosté většině případů šlo o výrobní chyby, nedodržení technologie, což ukazuje na degradaci celého průmyslu. To bylo důvodem loňské čistky ve vedení Roskosmosu, kdy se také přišlo na mnohamiliardové podvody.

Ondřej Soukup

 

Právě se děje

Další zprávy