Ruské námluvy v Davosu. Medveděv láká na akcie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 1. 2013 10:39
Pokud by tedy Medveděvova slova znamenala v případě ruského kapitálového trhu větší transparentnost a větší nabídku akcií, nebude časem přítomnost ruských akcií i v českých portfoliích vzácná.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa - Stačí vyťukat www.weforum.org a rázem se ocitnete ve švýcarském Davosu uprostřed dění tradičního Světového ekonomického fóra. Mezi více než dvěma tisíci účastníky, kteří přijeli diskutovat se zhruba padesáti osobnostmi světové politiky a ekonomiky.

I když se debaty mohou jevit jako akademické a příliš obecné, nezřídka nabídnou praktické impulsy. A protože jde o ekonomické a investiční fórum, jde o podněty určené hlavně investorům.

Již první jednací den fóra přinesl v tomto směru zajímavosti a dá se říci i překvapení. V rámci tématu "Scénáře pro Ruskou federaci" vystoupil v panelové diskusi ruský premiér Dmitrij Medveděv a mimo jiné nabídl v porovnání s minulostí větší plány na otevření ruského trhu včetně akciového.

Rusko uvažuje například o větší míře zpřístupnění státních firem na burze. To by prostřednictvím ocenění akcií mělo umožnit nejen lepší srovnání se zahraničními firmami v oboru, ale mělo by to učinit i o něco atraktivnější ruský akciový trh a přímo i nepřímo pomoci přivést do Ruska další investory nejrůznějšího zaměření.

„Pamětníci“ mohou trochu pochybovat a srovnávat premiérova slova s rokem 2011, kdy Medveděv přijel do Davosu se stejným cílem, a to lákat do Ruska zahraniční investice. Letošní situace se však přeci jen liší v tom, že potřeba reformovat podmínky v Rusku vzrostla.

Vedle ekonomicky stagnující Evropy a zadlužujících se Spojených států si Rusko zatím vede velmi dobře. Ruská nezaměstnanost se pohybuje kolem 5 %, Rusko patří k málo zadluženým zemím a ekonomický růst v letošním roce by snad mohl dosáhnout i 5 %. To nemusí trvat dlouho. Příznivé ceny ropy a plynu na trzích, které pomáhají ruské ekonomice, nemusejí vydržet věčně. Sílící střední vrstva volá po změnách ve státní správě. Roste potřeba zastavit rozevírající se nůžky mezi různými regiony v zemi.

Proto třeba hovořit o zrušení nedotknutelnosti monopolu ruského Gazpromu v oblasti dodávek ruského plynu do zahraničí bylo dříve nemyslitelné, zejména zaznělo-li to od premiéra.

Pokud by tedy Medveděvova slova znamenala v případě ruského kapitálového trhu větší transparentnost a větší nabídku akcií, nebude časem přítomnost ruských akcií i v českých portfoliích vzácná.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy