Ruské námluvy v Davosu. Medveděv láká na akcie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 1. 2013 10:39
Pokud by tedy Medveděvova slova znamenala v případě ruského kapitálového trhu větší transparentnost a větší nabídku akcií, nebude časem přítomnost ruských akcií i v českých portfoliích vzácná.
Foto: Tomáš Kunc

Glosa - Stačí vyťukat www.weforum.org a rázem se ocitnete ve švýcarském Davosu uprostřed dění tradičního Světového ekonomického fóra. Mezi více než dvěma tisíci účastníky, kteří přijeli diskutovat se zhruba padesáti osobnostmi světové politiky a ekonomiky.

I když se debaty mohou jevit jako akademické a příliš obecné, nezřídka nabídnou praktické impulsy. A protože jde o ekonomické a investiční fórum, jde o podněty určené hlavně investorům.

Již první jednací den fóra přinesl v tomto směru zajímavosti a dá se říci i překvapení. V rámci tématu "Scénáře pro Ruskou federaci" vystoupil v panelové diskusi ruský premiér Dmitrij Medveděv a mimo jiné nabídl v porovnání s minulostí větší plány na otevření ruského trhu včetně akciového.

Rusko uvažuje například o větší míře zpřístupnění státních firem na burze. To by prostřednictvím ocenění akcií mělo umožnit nejen lepší srovnání se zahraničními firmami v oboru, ale mělo by to učinit i o něco atraktivnější ruský akciový trh a přímo i nepřímo pomoci přivést do Ruska další investory nejrůznějšího zaměření.

„Pamětníci“ mohou trochu pochybovat a srovnávat premiérova slova s rokem 2011, kdy Medveděv přijel do Davosu se stejným cílem, a to lákat do Ruska zahraniční investice. Letošní situace se však přeci jen liší v tom, že potřeba reformovat podmínky v Rusku vzrostla.

Vedle ekonomicky stagnující Evropy a zadlužujících se Spojených států si Rusko zatím vede velmi dobře. Ruská nezaměstnanost se pohybuje kolem 5 %, Rusko patří k málo zadluženým zemím a ekonomický růst v letošním roce by snad mohl dosáhnout i 5 %. To nemusí trvat dlouho. Příznivé ceny ropy a plynu na trzích, které pomáhají ruské ekonomice, nemusejí vydržet věčně. Sílící střední vrstva volá po změnách ve státní správě. Roste potřeba zastavit rozevírající se nůžky mezi různými regiony v zemi.

Proto třeba hovořit o zrušení nedotknutelnosti monopolu ruského Gazpromu v oblasti dodávek ruského plynu do zahraničí bylo dříve nemyslitelné, zejména zaznělo-li to od premiéra.

Pokud by tedy Medveděvova slova znamenala v případě ruského kapitálového trhu větší transparentnost a větší nabídku akcií, nebude časem přítomnost ruských akcií i v českých portfoliích vzácná.

Petr Hlinomaz

 

 

Právě se děje

Další zprávy