Ruská kultura proniká na česká jeviště s touhou ovládnout jádro

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 3. 2013 10:33
Začátkem března vystoupila v pražském Obecním domě ruská sopranistka Olga Peretjatková. České publikum dojala hlavně přídavkem, srdcovou árií domácích z Dvořákovy Rusalky. Zatímco ve Smetanově síni zněly vysoké tóny, v zákulisí koncertní akce se mluvilo (také) o byznyse.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Začátkem března vystoupila v pražském Obecním domě ruská sopranistka Olga Peretjatková. České publikum dojala hlavně přídavkem, srdcovou árií domácích z Dvořákovy Rusalky.

Zatímco ve Smetanově síni zněly vysoké tóny, v zákulisí koncertní akce se mluvilo (také) o byznysu. Jedním z hostitelů večera byl šéf Rusko-české smíšené obchodní komory Vladimir Jermakov, i na pozvání jeho instituce totiž pěvkyně přijela.

Koncert Olgy Peretjatkové nebyl jedinou kulturní či společenskou aktivitou z poslední doby, za níž by stála podpora ruského státního podniku Rosatom nebo konsorcia MIR.1200, které vedle Škody JS tvoří dcery Rosatomu Atomstrojexport a Gidropress.

Právě tyto společnosti se ucházejí o stamiliardovou zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, o niž se vede tuhý „velmocenský“ boj.

Dceřiné společnosti Rosatomu dlouhodobě podporují kulturní akce v jižních Čechách, v domovském kraji temelínské elektrárny, příkladem je hudební festival Emy Destinnové. Svoje aktivity ale společnost v poslední době rozšířila i do hlavního města republiky.

Ruské peníze například pomohly na jeviště vánočnímu představení baletu Louskáček v Národním divadle v Praze.

Ale nejde jen o kulturu.

Jednou z nejvíce sledovaných sportovních událostí byl loni exhibiční turnaj ruské tenisové šampionky Marie Šarapovové. Ani tady nechybělo logo konsorcia MIR.1200.

Loni se také zrodilo i partnerství Rosatomu s téměř alternativní scénou - Letní filmovou školou v Uherském Hradišti, když se tam promítala komedie z prostředí atomové elektrárny Atomový Ivan. O další spolupráci se jedná.

"Stejně jako většina nadnárodních společností má i Rosatom vypracovanou mezinárodní strategii marketingových a sponzoringových aktivit. Jejím účelem je rozšířit povědomí o činnosti korporace a také ji prezentovat jako firmu, která ctí zásady sociální odpovědnosti a principy vzájemného porozumění a úcty ke kultuře a tradicím jednotlivých národů,“ říká k aktivitám Rosatomu mluvčí jeho české kanceláře Pavel Vlček.

V souvislosti s ruskou diplomacií se dlouhodobě mluví o prosazování tzv. soft-power, tedy měkké síle, která klade důraz na kulturní a civilizační aspekty ruské sebeprezentace v zahraničí. Má změkčit image velmoci, která je zvlášť v postkomunistické střední Evropě přijímána obezřetně.

Kolem stamiliardové zakázky na dostavbu Temelína se rozehrál lobbing v Česku nevídaných rozměrů, zvlášť poté, co v soutěži proti sobě zůstaly po vyřazení francouzské Arevy Spojené státy a Rusko. Proti konsorciu MIR.1200 totiž, jak známo, stojí americko-japonský Westinghouse.

Rozhodnutí o temelínské zakázce má padnout letos v září.

Tereza Nosálková

 

 

Právě se děje

Další zprávy