reklama
 
 

Rittigův právník zachránil svůj majetek před obstavením: převedl jej na firmu

11. 3. 2014 16:28
Vlastník společnosti je anonymní, ale obviněný i jeho manželka jsou členy představenstva

Za kulisy událostí – Hlavnímu aktérovi v kauze lobbisty Ivo Rittiga se podařilo uchránit před vyšetřovateli svůj majetek v hodnotě bezmála dvacet milionů korun.

Zatímco další obvinění za praní špinavých peněz v případu pražského dopravního podniku mají od konce února na svých nemovitostech policejní plombu, rodinný dům a pozemky, které byly nedávno ve vlastnictví advokáta Davida Michala z kanceláře MSB Legal a jeho manželky, zajištěny v uplynulých dnech nebyly.

Manželé Michalovi je – jak zjistil deník Insider – v průběhu roku 2013 převedli na firmu Thessa Real, která má teď podle obchodního rejstříku akcie na majitele. Vlastník společnosti je tak anonymní.

Ke změně vlastnické struktury došlo teprve poté, co Michalovi své nemovitosti, které mají podle znaleckého odhadu hodnotu 19,52 milionu, do základního kapitálu společnosti vložili. Dnes má firma sídlo na stejné adrese jako advokátní kancelář MSB Legal a členy představenstva jsou i David a Zuzana Michalovi. Navíc kromě těchto nemovitostí v Zadní Třebáni a Černošicích na ni žádné jiné pozemky ani domy podle veřejného registru nejsou napsány.

Vyšetřovatelé ale na ně v rámci kauzy Ivo Rittiga nesáhli. Zda Michalovi zajistili majetek, například peníze na jeho bankovním kontě, pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová říct nechce a Michal na dotazy nereagoval. "Rozsah zajištění komentovat nebudeme," uvedla pro Insider Bradáčová.

Detektivové v tomto případě začali vedle Ivo Rittiga v polovině února stíhat advokáta Michala a Marka Stubleyho z kanceláře MSB Legal, Jana Janků z firmy Neograph a obchodního partnera lobbisty Petera Kmetě. Jen o 14 dní později pak udělali podle dokumentů, které má Insider k dispozici, další krok. Rozhodli se zajistit některým obviněným jejich nemovitosti.

Jak první uvedly Lidové noviny, do hledáčku vyšetřovatelů se dostal majetek Kmetě, Stubleyho a Janků. Ve zmíněných dokumentech detektivové z protikorupční policie píší, že nemovitosti zajišťují kvůli podezření, že jsou výnosem z trestné činnosti.

Konkrétně jde podle policie o více než 40 milionů korun, které na kyperské a švýcarské konto přitekly offshorové firmě Cokeville Assets, kterou zastupoval Peter Kmeť. Peníze tam odeslala firma Neograph jako provizi za výrobu jízdenek pražského dopravního podniku.

Právě Kmeť se podle informací Insideru snažil část svého majetku přepsat. Jednalo se o pozemky o rozloze více než 12 tisíc metrů čtverečních, které leží na Havlíčkobrodsku. Z veřejného registru vyplývá, že se je rozhodl Kmeť převést na Vlastimila Krumla. Teď je ale stejně jako jeho byt v Horních Počernicích či garáž s pozemky ve městě Golčův Jeníkov obstavila policie.

Podobně se svého podílu u bytu v Řevnicích nedaleko Karlštejna rozhodl zbavit i advokát Marek Stubley. Podle katastru nemovitostí ho chce převést na svou manželku. Oproti Kmeťovi ale tuto nemovitost zatím vyšetřovatelé nezajistili.

U Stubleyho je však nyní policejní plomba na dalších jeho bytech v Letech, pražské Zbraslavi a pozemku v Lipencích. Janků má obstavený rodinný dům v Čelákovicích a další dům s více než 100 metry čtverečními na Litoměřicku.

Radek Nohl

 

autor: Aktuálně.cz | 11. 3. 2014 16:28

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama