Revoluční testament ředitele Horáka: Sjednotil bych nemocnicím základní sazby

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 11. 2012 14:56
V překladu - změnila by se dlouhá léta zavedená a utajovaná praxe, kdy jednotlivé nemocnice dostávají za stejné operace a další zákroky zaplaceny diametrálně odlišné částky.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Tento týden sesazený ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák se rozloučil doslova revolučním vzkazem. A to tím, že by chtěl sjednotit základní sazby za zdravotnické výkony. V překladu - změnili bychom dlouhá léta zavedenou a utajovanou praxi, kdy jednotlivé nemocnice dostávají za stejné operace a další zákroky zaplaceny diametrálně odlišné částky.

"Naším cílem je v době co nejkratší sjednotit výše základních sazeb, a to s povinností úhrady všemi pojišťovnami ve stejné výši,“ napsal v oficiálním dopise dvěma nemocničním asociacím.

Pro Insider pak upřesnil, že ceny se mohou sjednotit bez problémů už v příštím roce. Nemusí se bát ani lépe placené nemocnice, protože pojišťovny jim zaručují, že příliš velký propad dorovnají mimořádnými dotacemi.

Potvrzuji, rozdíly tu jsou

Deník Insider letos v říjnu základní sazby uplatňované ve VZP zveřejnil. Poprvé tak bylo prolomeno jedno z nejvíce střežených tajemství zdravotnického systému, které ukázalo, že peníze se nemusí platit až tak podle kvality péče, ale podle toho, co si jednotlivé nemocnice dovedou s manažery pojišťovny vyjednat.

Tyto sazby jsou součástí tzv. systému DRG, který vypočítává cenu za výkon vynásobením základní sazby s „relativní váhou“ jednotlivých zdravotních výkonů. Rozdíly v sazbách jsou tak velké, že například operace žlučníku stojí v malé okresní nemocnici 16 tisíc korun, ve fakultní nebo prestižní soukromé nemocnici přes 30 tisíc.

Horák informace Insideru nemocnicím potvrdil a jen několik dní před odchodem (oficiálně končí k dnešku) se s Asociací českých a moravských nemocnic a s Asociací krajských nemocnic ohledně základních sazeb domluvil na společném postupu. Ministr zdravotnictví Leoš Heger souhlasí, žádá však čas, aby změny prosadil.

Horák v oficiálním dopise asociacím sdružujícím na 150 nemocnic také napsal, že se dnešní situací nemůže nic dělat. „Mechanismus vytváření individuální základní sazby nestanovuje VZP, ale vždy úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví, která mimo jiné obsahuje mechanismus pro její výpočet,“ upozornil odstupující ředitel a dodal, že výpočet závisí na tom, jak VZP nebo jiná pojišťovna platily nemocnicím v minulém desetiletí.

Uvedl také, že konkurenční pojišťovny platí většině nemocnic nižší sazby než VZP. Na to už Insider také několikrát upozorňoval, ale menší zdravotní pojišťovny na rozdíl od VZP diskusi na téma zveřejnění základních sazeb rezolutně odmítají.

Například Česká průmyslová zdravotní pojišťovna spojovaná v médiích s podnikatelem Tomášem Chrenkem či Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR už publikovat základní sazby vícekrát odmítly, proto se nemocnice obracejí na ministerstvo, ať si informace vyžádá a zveřejní.

Nejde o obchodní tajemství

Obě asociace Horákův požadavek podpořily toto úterý v otevřeném dopise ministrovi a ostatním pojišťovnám. „Současný model veřejného zdravotního pojištění umožňuje rozdělovat neprůhledně, bez přímého vztahu k objemu a náročnosti zdravotní péče poskytnuté různými poskytovateli, se značnou možností uplatnění klientelistických a lobbistických vlivů,“ napsal ředitel jejich kanceláře Stanislav Fiala.

Nemocnice doporučují, ať své základní sazby zveřejní také ostatní pojišťovny. Jejich majitelé předem slíbili, že tomu nebudou bránit.

„Nakládání s veřejnými prostředky veřejného zdravotního pojištění nemůže být předmětem obchodního tajemství,“ argumentuje Fiala.

Opatrné ministerstvo

Ministr Heger zatím na společnou výzvu VZP a nemocnic nereagoval, přesto s návrhy souhlasí. „Ministerstvo obecně podporuje koncept stejné peníze za stejnou péči,“ tvrdí jeho mluvčí Vlastimil Sršeň.

Letos už prosadilo, aby pojišťovny hradily všem nemocnicím čtvrtinu výkonů podle stejné sazby 29 500 korun, zbytek ale ještě mohou platit podle historických sazeb, které se u nemocnic liší až o 100 procent.

„V příštím roce ministerstvo jednoznačně hodlá v trendu pokračovat,“ upozorňuje mluvčí na návrh úhradové vyhlášky, podle níž se bude zdravotnictví platit v příštím roce. Podle jednotné sazby 29 500 korun se už bude platit polovina výkonů v každé nemocnici. „Zároveň nabízíme variantu přibližování základních sazeb mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami v každé nemocnici, čímž by došlo k dvoukolejnému přibližování sazeb,“ dodává.

Ministerstvo přesto ve vyhlášce nabízí pojišťovnám a nemocnicím jiné možnosti. Mohou se dohodnout na tom, že se podle jednotné sazby bude hradit jen 30 procent výkonů, případně se mohou systému DRG úplně vyhnout a platit například podle historických paušálů.

Mluvčí Sršeň slibuje i to, že se budou zveřejňovat základní sazby. „Ministerstvo hodlá prosadit povinnost zveřejňovat veškeré smlouvy a smluvní dodatky poskytovatelů zdravotních služeb s veřejnými zdravotními pojišťovnami ve strojově čitelném formátu na internetu,“ vysvětluje.

Petr Holub

 

Právě se děje

Další zprávy