Reformy neprosadil, nyní Julínek mění nemocnici

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
1. 9. 2014 19:26
Vždy jsem byl proti veřejným institucím, pokud tam není odpovědnost za hospodaření a majetek, říká exministr.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Sestry jako manažerky, to je jeden z kroků, které zavedl bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v boskovické nemocnici. Julínka oslovil před rokem nový management, který převzal vedení ztrátové nemocnice a udělal první úsporná opatření. „Mám pod sebou všechno: techniku, pojišťovny, mzdy…,“ vypočítává Julínek. Nemocnice v době jeho nástupu hovořila o krizovém managementu. „Nebylo to daleko od pravdy. Nemocnici hrozil propad více než dvacet milionů korun,“ říká Julínek.

Rok od Julínkova nástupu se však nemocnice každý měsíc pohybuje v plusu, za prvních sedm měsíců tohoto roku to bylo asi patnáct milionů.

Strážkyně dílčích rozpočtů


Ve spolupráci s jednatelem Danem Navrátilem zavedl Julínek úsporná opatření. Jedním z nich bylo, že dali jednotlivým oddělením do rukou vlastní rozpočty. A také vsadili na sestry – coby manažerky.

„Sestry se více ztotožňují s nemocnicí. Mají větší vztah k tomu, kde pracují a co dělají, často za menší peníze,“ říká Julínek. Z vrchních sester se proto staly strážkyně rozpočtů oddělení. 
„Posílili jsme je, nejsou pod primáři. Ony samozřejmě mají tendenci být vůči nim trochu devótní. My jim vysvětlujeme: V medicíně je to jasné. Ale v ošetřování jste samostatné a v nákladech jste velitelky,“ dodává exministr. Přiznává však, že někteří primáři mají zatím problém novou situaci respektovat. „Reakce jsou různé, záleží na osobnosti. Ale ochota se podrobit je samozřejmě pořád malá.“

Jak samotné rozpočty fungují? Jsou v nich uvedeny položky, které mají oddělení reálně možnost ovlivnit. Nejsou v nich tedy například náklady na energie a také je dáno, kolik se může utratit například za materiál, za laboratorní vyšetření nebo třeba rentgeny. „Dali jsme jim limity a třeba vyšetření srazili zhruba o polovinu. A lékaři se musejí medicínsky rozhodnout: Je ten rentgen důležitý? Je nutná sada vyšetření na kontrolu po několika dnech?“ popisuje Julínek.
 Lékaři podle něj mají vždy rezervu. „A nějakou motivací a tlakem ji z nich musíte dostat,“ dodává Julínek s tím, že jeho výhodou je i to, že je sám lékař. „Medicínsky mě neoblafnou,“ usmívá se.

Mezi některými položkami rozpočtu se navíc dají peníze částečně přesouvat. Pokud se tedy limit někde překročí, je možné ušetřit jinde. „A jednou z položek jsou osobní náklady,“ podotýká Julínek. Do budoucna chtějí v nemocnici zavést také jasně definovaný motivační systém. „Možná to zkusíme už od příštího roku, ale zatím jsem hodně opatrný. Předběžně to máme nastaveno u lékárny a transfuzního oddělení, ty jsou čistě obchodní,“ říká bývalý ministr.
 Změny, které zavedl v Boskovicích, jsou podle něj aplikovatelné i v jiných a větších nemocnicích, snad s výjimkou těch fakultních. „Je to věc velkého boje s lékaři. A do nemocnic se navíc vždy promítá politický vliv,“ říká exministr.

Centrálním politickým zadáním je dnes podle něj příliš podřízeno celé zdravotnictví. Nepozdává se mu ani plán na zavedení veřejných neziskových nemocnic. „Vždy jsem byl proti veřejným institucím, pokud tam není odpovědnost za hospodaření a majetek. To vede k lumpačení a neodpovědnosti za chod nemocnic,“ dodává bývalý ministr zdravotnictví, který ještě před osmi lety plánoval zcela změnit způsob fungování českého zdravotnictví, ale neuspěl. Své recepty tak nyní – úspěšně – aplikuje coby ekonomický náměstek malé nemocnice na jižní Moravě.

Aleš Měřička

 

Právě se děje

před 11 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy