Realitní kancelář z velké trojky čelí insolvenci

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 4. 2012 7:40
ČSOB si nárokuje u insolvenčního soudu dva miliony korun po Mexx Reality
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Ještě před několika měsíci byla společnost Mexx Reality jedním z trojlístku největších tuzemských zprostředkovatelů obchodu s nemovitostmi. Prodávala nejen byty a domy soukromých osob, ale ve velkém i majetek státu. Pak ale loni v březnu náhle změnila název i sídlo (z Mexxu se stalo MR a z centra Prahy Sokolov) a několikrát i majitele. Koncem února pak podle zjištění deníku Insider na ni podala kvůli nesplacenému dluhu ČSOB návrh na zahájení insolvenčního řízení.

Realitní byznys ale vesele pokračuje dál, nyní pod hlavičkou téměř stejně znějící firmy Mexx Reality CZ.

Kolik dluhů zůstalo po původním Mexxu, se ukáže v insolvenčním řízení. Samotná ČSOB si nárokuje u soudu necelé dva miliony korun. Jde o peníze, které banka poskytla ještě začátkem loňského roku Mexxu na úhradu nájemného v jeho sídle - paláci Fénix na pražském Václavském náměstí. Jenže Mexx Reality peníze nevrátil. Dluh byl přitom zajištěn směnkami někdejších spolumajitelů a jednatelů Mexx Reality Zdeňka Macháčka a Jiřího Seböka. Ani ti ale dluhy za svou dnes již bývalou firmu nevyrovnali. Proti společnosti je přitom kromě zahájení insolvence vedeno i šest exekucí, ve kterých se věřitelé domáhají dalších 2,5 milionu korun.

Původní společnost Mexx Reality vznikla v roce 2000. Vlastnictví firmy i jejích satelitů je spojené s pestrou směsicí osob. V popředí stáli nejdříve zmínění Macháček se Sebökem. O firmu usilovala oficiálně společnost Natland, spojovaná se jmény pražských kmotrů Romana Janouška a Tomáše Hrdličky. K převzetí ale na začátku roku 2009 nedošlo, zato se brzy poté jedním z vlastníků stal na půl roku syn provozovatele Matějské pouti Jan Kočka. Navíc ve spřízněné firmě Mexx Reality Moravia měl kromě mateřského Mexxu několik let podíl i Gilani Aliev z Grozného. Ten byl podle policie údajně zapojen do války ruskojazyčných mafií v Česku, v jejímž důsledku omylem zemřel řidič někdejšího ředitele Sazky Aleše Hušáka. Pražský městský soud v tomto případě obviněné osvobodil, jenže vrchní soud zprošťující verdikt zčásti zrušil a proces nyní začíná nanovo.

Opakovaným klientem skupiny Mexx je paradoxně ministerstvo vnitra. Poprvé to bylo za Ivana Langera, kdy Mexx Reality vyhrála výběrové řízení na prodeje nemovitostí. Ale na webových stránkách www.mexxreality.cz lze aktuálně najít, že objekty resortu skupina prodává nadále - a to formou dražeb. Mezi klienty jsou uvedeny mj. i státní Lesy České republiky.

Neustále se měnící struktura firem skupiny Mexx měla problémy naposledy letos v únoru. Tehdy byl v exekuci podíl mateřské firmy Mexx Group v současné realitce Mexx Reality CZ. Exekuce byla ale nedávno zrušena a nastala další z mnoha majetkových rošád. Aktuálně tak Mexx Reality CZ vlastní sama sebe.

Před postupem firmy několikrát varovalo sdružení Spotřebitel.net kvůli zadržování prostředků klientů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy