Půlmiliardu z pražského zdravotnictví přikrývá světový offshore

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 9. 2013 14:00
Zdravotnická síť, pod kterou spadají pražské polikliniky nebo specializované kliniky a která ročně inkasuje jen od největší tuzemské pojišťovny VZP bezmála půl miliardy korun, změnila majitele.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Zdravotnická síť, pod kterou spadají pražské polikliniky nebo specializované kliniky a která ročně inkasuje jen od největší tuzemské pojišťovny VZP bezmála půl miliardy korun, změnila majitele.

Privátní skupina Medicon, v níž podle veřejných rejstříků do konce května figurovali bývalí uhlobaroni z Mostecké uhelné společnosti Marek Čmejla, Jiří Diviš a advokáti z vlivné kanceláře MSB Legal (známé pod dřívějším názvem Šachta & Partners), je nyní v rukou londýnské firmy, jejíž správce má jen ve Velké Británii dalších více než 900 společností.

Deník Insider z dokumentů z obchodního rejstříku také vyčetl, že nového akcionáře mají i tři lékárny, které sídlí v Krči a Vysočanech. Ty spadají pod firmu Medicon Pharm, jež do soukromé zdravotnické skupiny také patří. O tom, co za změnami je, se nechtějí zmínění lidé bavit. "Nemám důvod komentovat soukromé obchodní vztahy," uvedla advokátka Karolína Babáková z MSB Legal.

Čmejla ani Diviš několik dní nebrali telefon a nereagovali na zaslané SMS zprávy a pražská právnička Karolína Zelenková, která oba zastupuje v kauze Mostecká uhelná, Insideru jen řekla, že o obchodních aktivitách svých klientů nic neví.

Medicon má v současné době své polikliniky a specializované kliniky v pražských Vysočanech, v Krči, v Nuslích, ovládá také nemocnici následné péče v Braníku. Na svém webu se firma prezentuje jako největší nestátní ambulantní zdravotnické zařízení, které poskytuje ambulantní zdravotní péči ve všech základních a specializovaných lékařských oborech.

Insider zjistil z obchodního rejstříku, že jediným akcionářem soukromé zdravotnické sítě už není holandská firma Fynerdale Holdings, která se v Česku zabývá zakládáním firem nebo poskytováním půjček, nýbrž New Europe Alignment, která sídlí v Londýně. Podle veřejných rejstříků spravuje společnost Sean Lee Hogan.

O něm na svém serveru Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které například nedávno zveřejnilo data o masivních daňových únicích, loni v listopadu napsalo, že figuruje v téměř stovce firem na Britských Panenských ostrovech a v 810 přímo ve Velké Británii.

Podle ICIJ Hogan pracuje pro londýnskou offshore agenturu Stanley David Group a nabízí anonymitu skutečným vlastníkům společností. Své bydliště uvádí v kyperském Limassolu.

Čmejla a Diviš podle veřejných dokumentů opustili soukromou zdravotnickou síť k 22. květnu. Tedy týden poté, co s nimi ve Švýcarsku začal soud kvůli praní špinavých peněz a podvodu v případu privatizace Mostecké uhelné společnosti.

Švýcarská prokuratura v této kauze na začátku července navrhla pro Diviše a Čmejlu pět let vězení a zaplacení pokuty 750 tisíc, respektive jeden milion švýcarských franků (15,6 a 20,8 milionu korun). Soud rozsudek nad všemi obžalovanými vynese již během října.

Poté, co Čmejla a Diviš dozorčí radu Mediconu opustili, nahradil je v ní podnikatel Robert Schneider. Ten v minulosti vybudoval jednu z nejvýznamnějších českých firem na výrobu masa a uzenin, kterou prodal investiční skupině Penta. Dnes Schneider podniká na poli realit.

Další změna se dotkla i Medicon Pharm, pod kterou spadají tři zmíněné pražské lékárny. Těm jen Všeobecná zdravotní pojišťovna za loňský rok uhradila na platbách téměř 140 milionů korun. Jejím novým jediným akcionářem je podle rejstříku společnost Flash Capital Pharm, jejíž podíl drží z jedné poloviny firma sídlící ve Švýcarsku, zbytek patří Veronice a Jaroslavovi Karáskovým.

Radek Nohl

 

Právě se děje

Další zprávy