První výslech Petra Nečase. Žalobce na něj hrozil prstem

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
13. 11. 2013 15:14
Bývalý premiér Petr Nečas je na zítřek předvolán ke druhému výslechu v případech aféry Nagygate. Detailní záznam, co se stalo, když přišel na služebnu poprvé.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne – Bývalý premiér Petr Nečas je na zítřek předvolán ke druhému výslechu v případech aféry Nagygate.

Vzhledem k tomu, že si v mezičase vzal svoji bývalou sekretářku Janu Nagyovou za manželku, může výpověď odmítnout. První výslech, jehož záznam přetiskuje Insider v plném znění, se však 12. července odehrál za zcela jiných okolností.

Ve Sněmovně v té době ležela žádost o Nečasovo vydání k trestnímu stíhání a Jana Nagyová byla stejně jako většina dalších obviněných ve vazbě. Ještě před samotnou výpovědí byl bývalý předseda vlády poučen, že mu nebudou kladeny žádné otázky a po jeho výpovědi se výslech přeruší do doby, než se o jeho vydání rozhodne.

Navíc i samotný průběh výslechu byl velmi dramatický. Státní zástupce Rostislav Bajger ho dvakrát přerušil, protože se mu nelíbilo, jakým způsobem se Nečas o návladních vyjadřoval.

Poprvé žalobce rozčílilo, když Petr Nečas zahájil větu: „Je absurdní, že po dvaceti letech státu, který má založeny ústavní principy jako demokratický právní stát, existuje určitá skupinka osob v rámci orgánů činných v trestním řízení, která dospěla k názoru, že jednání, která byla doposud běžná, se jako mávnutím kouzelného proutku a telefonního operátora...“ nedokončil, protože byl žalobcem přerušen a napomínán.

„Svědek byl státním zástupcem upozorněn na znění paragrafu 66 trestního řádu na možné urážlivé chování vůči orgánům činným v trestním řízení,“ zachytil tuto epizodu protokol.

V té chvíli podle přítomných advokátů žalobce Bajger Nečasovi pohrozil prstem, ale premiér si to nenechal líbit. „Na to svědek prohlásil, že trvá na protokolaci, že je státním zástupcem zastrašován. Dále bylo svědku umožněno pokračovat ve výpovědi,“ nechal Petr Nečas zapsat do protokolu.

Bývalý premiér se při své výpovědi zaměřil především na vyjednávání o tzv. trafikách, tedy o vyjednávání podmínek, za nichž rebelující poslanci nechali na podzim roku 2012 přežít Nečasův kabinet.

„Svědek (...) poukazuje na to, že rozdíl proti minulosti je právě v existenci operativních odposlechů, v čemž on spatřoval ono mávnutí kouzelného proutku na základě některého dosavadního politického jednání, které nikdy nebylo trestné a trestné nebylo ani v demokratické Evropě a které je zničehonic označeno za korupční,“ uvádí protokol.

Ve čtvrtek by podle informací Insideru měl Petr Nečas vypovídat více o druhé části aféry, v níž je jeho nynější manželka spolu se šéfy vojenské tajné služby obviněna kvůli sledování první Nečasovy manželky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

Karel Hrubeš

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy