Proces roku: Rathovy šance jsou minimální

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 8. 2013 11:43
Analýza Sabiny Slonkové: " David Rath měl vážně pech. Kdyby ho policie loni v květnu nezatkla se sedmi miliony korun v ruce, horko těžko by ho úřady vůbec mohly vsadit do vazby, natož tuto středu poslat k soudu."
Foto: Tomáš Kunc

Analýza – David Rath měl vážně pech. Kdyby ho policie loni v květnu nezatkla se sedmi miliony korun v ruce, horko těžko by ho úřady vůbec mohly vsadit do vazby, natož tuto středu poslat k soudu.

Ani několikaměsíční vyšetřování totiž nepřineslo jasné důkazy, že někdejší středočeský hejtman a zlý muž sociální demokracie bral peníze za to, že osobně manipuloval či ovlivňoval předražené krajské zakázky. Klíčová otázka, co tedy vlastně David Rath konkrétně v konkrétních zakázkách provedl, tak zůstala nezodpovězena.

I přesto si ale Insider dovolí prorokovat, že šance Davida Ratha na osvobozující rozsudek jsou minimální. Nasvědčují tomu stovky stránek z vyšetřovacího spisu, které redakce důkladně nastudovala.

Kromě již zmiňovaných sedmi milionů v krabici od vína jsou tu především hodiny a hodiny odposlechů, na nichž policie zachytila půl roku života vrcholného politika a jeho blízkých spolupracovníků Kateřiny Pancové a Petra Kotta.

Ani štěnice sice nezaznamenaly, že by hejtman Rath osobně zasáhl do nějakých tendrů, do předávky peněz už ale ano. Stejně tak je z odposlechnutých rozhovorů nadevší pochybnost zřejmé, že jde o peníze za zakázky.

Pro ilustraci: 16. ledna 2012 předal Petr Kott hejtmanovi Rathovi balík peněz. „To kolínský enko, je to v eurech… tady to je půlka sanit. Sanity Jireš spočítal na sedum,“ říkal přitom politikovi v narážce na zakázku v pavilonu N kolínské nemocnice a tendr na sanitky.

Nahrávky navíc prokazují, že hejtman se o veřejné soutěže středočeského kraje aktivně zajímal a výslovně řešil třeba i budoucí vítěze. Nevěnoval se tomu ovšem v úřadu, jak by se čekalo, ale ve žlutém domku v Rudné u Prahy, kde bydleli Pancová s Kottem. Tito životní partneři přitom s většinou zakázek neměli formálně nic společného.

Sílu odposlechů – v kombinaci s milionovou krabicí od vína – si moc dobře uvědomují i obhájci, kteří se je od samotného počátku snaží všemožně zpochybnit.

Nejprve se pokusili nahrávky nechat soudně vyřadit jako nelegálně pořízené. Když opakovaně neuspěli, snažili se jejich obsah alespoň zlehčit tvrzením, že s nimi někdo manipuloval a vyňal pasáže svědčící v Rathův prospěch. Ani to se dosud nepotvrdilo.

I kdyby ale nakonec nastalo překvapení a soud odposlechy neuznal, je tu ještě svědectví Ivany Salačové. Podnikatelky, která spolu s Rathovou letitou kamarádkou Kateřinou Pancovou řešila krajské stavební zakázky. Byla to Salačová, kdo po zatčení „trhnul partu“ (Pancová ani Kott nevypovídají) a začal mluvit.

S vidinou nižšího trestu popsala vše, co zachytily už i odposlechy, a mnohde doplnila to, co na nich nebylo.

Během procesu lze přitom očekávat, že v Rathův prospěch bude mluvit řada z pozvaných 78 svědků. Bude pak na senátu, aby posoudil, zda mluví pravdu, či vypovídají účelově ve snaze zachránit si vlastní kůži. Jen stěží lze od šéfů zainteresovaných stavebních firem čekat, že přiznají, o kolik své služby předražili. Nebo že úředníci a politici kraje připustí, že o nějakých čachrech věděli.

Podobně se bude muset soud vypořádat i s hodnověrností trumfu obhajoby, který se objevil těsně před procesem. Jde o právní posudek, který si nechalo vypracovat nové vedení Středočeského kraje (v čele s politikovým stranickým kolegou a stoupencem Josefem Řihákem) a v němž stojí, že kraj nebyl Rathovou kauzou nikterak poškozen.

Každopádně David Rath ve středu usedne na lavici obžalovaných jako ten, kdo podle spisu na několik let svěřil Pancové a Kottovi středočeské zakázky, nechal na nich, aby je ovlivňovali pomocí spřátelené firmy organizující soutěže, a kryl je vahou své funkce. A za to dle obžaloby inkasoval miliony, včetně těch, s nimiž byl ke své smůle zatčen.

Sabina Slonková

...

Vážení čtenáři,

detailní popis případu Davida Ratha, včetně exkluzivních dokumentů, si můžete prostudovat v knize autorky předchozího článku Sabiny Slonkové.

Kniha „Spis Rath“ zachycuje autentické dialogy, fakta i situace ze šesti měsíců pracovního i osobního života vrcholného politika, které až dosud byly a měly nadále zůstat našemu zraku skryty. Objednat si ji můžete na tomto odkaze.

Vaše redakce

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy