Proč se z petrohradské Paris Hilton stala "princezna" ruské demokracie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 7. 2012 11:52
Ksenija Sobčaková byla ruskou „celebritou“ prakticky od narození, od deseti let musela chodit s ochrankou.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí - Když se populární televizní hvězda Ksenija Sobčaková objevila koncem loňského roku na demonstracích proti zfalšování volebních výsledků v Moskvě, vysloužila si úšklebky i obdiv. Třicetiletá milovnice přepychu a snobského způsobu života se do té doby pyšnila pověstí „lvice salónů“ a domácí i zahraniční média ji pro rozmařilý život přezdívala „ruská Paris Hilton“.

Její náhlé vzplanutí pro občanské aktivity a slovní výpady vůči praktikám mocenského režimu mnozí Rusové sledovali s ironií. Mělo se totiž za to, že má pevnou oporu v Kremlu. Její otec, zesnulý starosta Petrohradu a proslulý sovětský demokrat Anatolij Sobčak, byl považován za „duchovního otce“ hvězdné politické kariéry petrohradského rodáka Vladimira Putina.

Náhlý zlom v bezstarostném životě Ksenije Sobčakové nastal, když do jejího moskevského bytu vtrhlo policejní komando. „Ponížili mne a okradli... Nahlas si četli mé osobní dopisy a vysmívali se mi... Nikdy jsem si nemyslela, že se naše země vrátí k takovým represím,“ postěžovala si na Twitteru.

Sobčaková byla podrobena domovní prohlídce, podobně jako organizátoři protestních akcí Ilja Jašin, Sergej Udalcov či Aleksej Navalnyj. Podle advokáta Genriho Reznika si ovšem policie nechtěla ani tak „proklepnout“ televizní divu, jako spíš jejího přítele Jašina. Muž, který se dlouhodobě angažuje v opozičním demokratickém hnutí, prý totiž v jejím bytě bydlí.

Jaksi „mimochodem“ ale policisté v trezoru objevili asi milion eur, téměř půl milionu dolarů a půl milionu rublů. Finance vyfotili a vystavili na oficiální internetové stránce ministerstva vnitra. Policie nyní šetří, zda byly tyto prostředky zdaněné.

„Nikdy jsem se netajila tím, že mám vysoké příjmy. Svůj výdělek si můžu schovávat v obálkách, nebo si z bankovek dělat vlaštovky,“ snažila se Ksenija nejprve zlehčovat prekérní situaci. Později přiznala, že přišla nejen o úspory, ale také o lukrativní pracovní zakázky.

Celebritou od narození

Ksenija Sobčaková byla ruskou „celebritou“ prakticky od narození. Její matka, senátorka Ljudmila Narusovová, tvrdí, že si „výstřednost“ své dcery vysvětluje „okolnostmi jejího života“. „Od deseti let musela chodit s ochrankou, chovat se, jak se patří, ne jak se jí chtělo... Teď se to snaží kompenzovat,“ obhajovala vyzývavé chování své dcery.

Média o Sobčakové s ironií tvrdila, že „je to značka, která stojí hodně peněz a prodává se stejně dobře jako plyn, ropa, cenné papíry nebo horké pirožky na rušném náměstí“.

Absolventka politologie na prestižní moskevské univerzitě MGIMO se mohla stát diplomatkou nebo se nechat vmanipulovat do politické kariéry. To jí však připadalo málo. Obdivovatelka politického stylu Margaret Thatcherové a Winstona Churchilla, která brala hodiny baletu v prestižním petrohradském Marijinském divadle a učila se malbě v proslulé Ermitáži, prohlásila, že nechat se zaměstnat „pátým poradcem šestého tajemníka na ministerstvu zahraničí, nebo pracovat na velvyslanectví“ jí připadá nudné.

Raději zvolila televizi, kde se prosadila zejména jako moderátorka kontroverzních reality show. Kritici jí vytýkali, že zneužila jméno svých slavných rodičů a v televizi jen utvrzuje vlastní ješitnost.

Stále svobodná Ksenija se netajila zálibou v diamantech, luxusních módních značkách a hledání movitých ženichů. Pohledná blondýna byla hvězdou bujarých večírků „zlaté mládeže“ a v bulvárních médiích cíleně živila svou image rozmařilé krásky ve stylu Paris Hilton.

Obě dámy se dokonce sešly při jedné ceremonii v Moskvě. Na rozdíl od světové celebrity, která o politické dění zjevně příliš nestojí, se Sobčaková nezdráhala občas „rýpnout“ do politických poměrů v zemi. Mocní rodinní přátelé jí to tolerovali, dokud se však „nezapletla“ s opozicí. Otevřeně jí prý naznačili, že „kdyby se netahala s pochybnou partou, neměla by žádné problémy“.

Tvrdohlavá „celebrita“ však o podobné rady nestojí. Odvážně řečnila na mítincích a rozdávala hladovým účastníkům protestního pochodu pirožky. Za své aktivity byla dokonce zadržena. Nyní jí ale kvůli hromadě peněz nalezených v jejím bytě hrozí až tři roky odnětí svobody.

„Nelze uniknout situaci, ve které žiješ v této zemi,“ řekla podle listu Komsomolskaja pravda. Připustila, že „pokud ji situace donutí“, je odhodlána svou zemi opustit. Dohnalo by ji prý k tomu „zpřísnění režimu na úroveň Běloruska či osobní pronásledování“.

Chudák holka?

Mezi hosty, které si Sobčaková zvala do svých pořadů, se objevil mimo jiné syn nejznámějšího ruského vězně Michaila Chodorkovského, za nímž letěla do USA. Mladý muž, který trvale žije v cizině, v rozhovoru uvedl, že se Putin jeho otce bojí. Má podle něj strach z toho, že by tento kdysi nejbohatší Rus dokázal sjednotit roztříštěnou opozici.

I když pro svou provokativní minulost Ksenija stále není vnímána příliš vážně, získala si i respekt. Bývalá sovětská disidentka Valerija Novodvorská je přesvědčená, že „chudák holka vycítila, že toto vedení je mrzké, a snaží se hledat pravdu, jak umí“.

Otec "udělal" Putina

Demokrat Sobčak svého času nejenže zaměstnal bývalého důstojníka tajné policie KGB Vladimira Putina na „své“ radnici, ale doporučil jej i do Kremlu. Byl jeho důvěrníkem a stoupencem navzdory pochybným praktikám, které vládly v zemi zmítané ekonomickou krizí a válečnými konflikty. V roce 2000 ovšem za nepříliš jasných okolností zemřel.

Putin po jeho smrti dával najevo svou přízeň jeho rodině. Eskapády své „chráněnkyně“ a údajně i kmotřenky nikdy nekomentoval. Její „opoziční“ aktivity ovšem Kreml zjevně vnímá jako „zradu“.

Sama Ksenija je přesvědčená, že jde o „pomstu“. „Je to osobní příběh. Z nějakého důvodu mne považuje za zrádce,“ uvedla pro list Novaja gazeta.

Podle některých názorů by se právě tato mladá žena mohla jednou stát „dědičkou trůnu“, až se Putin rozhodne pro politický důchod.

„Vedle jiných vůdců opozice má zjevné přednosti, co se týká zevnějšku i intelektu,“ tvrdí bloger Nikolaitsch. „Je to žena, navíc demokratka v druhém koleně... Dobře ví, co chce, a tvrdě za tím jde. To ji hodně odlišuje od jiných opozičních činitelů i politiků,“ uvedl.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy