Proč se stáhl exprimátor Svoboda z pražské scény

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 11. 2013 15:18
Svoboda si údajně udělal v pražské ODS řadu nepřátel a uvědomuje si, že by jen těžko rozbouřenou stranu sjednocoval. Proto si připravil náhradníka.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Exprimátor a novopečený poslanec Sněmovny Bohuslav Svoboda překvapil těsně po volbách spolustraníky zprávou, že nebude obhajovat post šéfa pražské ODS. Místo sebe navrhl veřejnosti neznámou tvář – dlouholetého sponzora a člena ODS Filipa Humplíka.

Nečekaný prohoz vysvětluje Svoboda trochu jinak než dobře informované zdroje z pražské ODS.

Exprimátor stažení kandidatury zdůvodňuje tím, že se uchází o funkci v celostátním vedení ODS. Nechce prý kumulovat posty. Lidé obeznámení s děním uvnitř ODS však říkají, že Svoboda si udělal v pražské ODS řadu nepřátel a uvědomuje si, že by jen těžko rozbouřenou stranu sjednocoval.

"Ví, že je pro část lidí nepřijatelný jako červený hadr na býka," řekl Insideru dobře informovaný zdroj. "Navíc už ví, že ho opouštějí i jeho bývalí stoupenci," přidává další.

Ještě před necelými dvěma lety Svoboda na sněmu drtivě stranické konkurenty převálcoval a jeho pozice se zdála být jistá. Jenže pak přišlo obvinění kvůli Opencard, nepodařené volby a opozice v čele s Tomášem Chalupou začala opět sílit.

Svoboda teď tedy začal hledat, kdo z jeho spojenců by ho mohl nahradit. Několik oslovených kandidátů odmítlo – například starosta Radotína Karel Hanzlík, kterého Svoboda všude vychvaluje jako typického představitele nové generace ODS.

Svoboda se tedy podle kuloárních informací dohodl se svou pravou rukou v regionální radě Zdeňkem Zajíčkem (který podle dobře informovaného zdroje také odmítl kandidovat), že do boje o předsednické křeslo vyšlou Filipa Humplíka. Ten je stejně jako Zajíček členem ODS v Praze 5, která je dlouhodobě spolehlivým spojencem exprimátora.

"Ano, byl jsem osloven. Probíral jsem to s panem Svobodou i Zajíčkem. Zároveň jsem už ale byl sám rozhodnutý, že bych do toho měl jít," potvrdil deníku Insider sám Filip Humplík, jehož podle pamětníků přivedl do ODS někdejší mluvčí strany z Klausovy éry Lukáš Herold.

Zatímco se v zasvěcených kruzích blízkých Svobodovi vědělo, že se pátrá po náhradníkovi, ostatní straníky exprimátorův postup zaskočil.

"Měl to nejdříve říct nám v Praze 2, a ne abychom se to dozvídali od novinářů," neskrývá podráždění Svobodova kolegyně z oblastního sdružení Jana Černochová. Ještě několik dní předtím podle ní Svoboda objížděl místní sněmy v této části Prahy a získal několik nominací.

"Ano, tam jsem nominaci přijal. Kdyby se varianta s panem Humplíkem nenaskytla, kandidoval bych," říká Svoboda.

Pokud je jeho cílem skutečně uklidnit rozbouřené vody ODS, může být Filip Humplík dobrou volbou. Ředitel marketingové agentury, která straně pomáhá s volebními kampaněmi, a zároveň sponzor, jenž stranu v posledních letech obdaroval více než 5 miliony, si ještě nestihl znepřátelit protisvobodovské křídlo.

"Je to zkušený marketér, ale vůbec nemám ponětí, jaké má politické názory. Zda je spíš konzervativec, nebo liberál, spíš euroskeptik, nebo eurooptimista. Takže ani nevím, v čem se lišíme,“ říká Humplíkův budoucí protivník Chalupa.

Filip Humplík patřil do mediálního týmu Bohuslava Svobody v době jeho působení na pražském magistrátu, pomáhal v kampani i Miroslavě Němcové. "Právě on je autorem sloganu 'Mirka premiérkou'," uvedl Svoboda.

JAN NĚMEC LUCIE KUDLÁČKOVÁ

 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 26 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy