Proč Křetínský vyrazil do útoku? Spartě docházejí peníze

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 9. 2012 14:38
Sparta se podle zdrojů Insideru rozhodla udělat v českém fotbale vzruch a přenastavit mocenské poměry. Potřebuje nutně předběhnout Plzeň: v tabulce i v zákulisí.
Foto: Tomáš Kunc

Inside Sport - V černé tašce přes rameno přivezl Daniel Křetínský, spolumajitel Sparty, na pražský Strahov „rozbušku“: údajné důkazy o chybě v systému českého fotbalu, která způsobuje nepravosti v řízení profesionálních soutěží.

Obsah tašky byl zjevně efektní. „Jsem zdrcenej,“ pravil šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta poté, co se s materiály Křetínského seznámil. A jeho neoholenou tvář obemkly vrásky nelíčené starosti.

O obsahu černé tašky se jen spekuluje. Mohly to být výsledky sledovačky funkcionářů znepřáteleného plzeňského klubu. Zdroj blízký Spartě zase věc dává do souvislosti s „cinklými“ sázkami. Tuhle hádanku se ještě důsledně rozlousknout nepodařilo.

Ale Insider každopádně ví, proč se Sparta právě teď do této válečné operace pustila. Potřebuje totiž způsobit ve fotbale vzruch, který by přinesl změnu mocenských poměrů. V nich Sparta zaostává za Plzní a tu musí v lize nutně předstihnout. A to kvůli své komplikované finanční situaci.

„V pondělí zasedalo v Praze vedení Sparty, které konstatovalo, že konsolidovaný dluh klubu se významně navýšil a už nastává problém s tím, jakým způsobem se to bude řešit,“ říká zdroj Insideru z pražského fotbalového prostředí.

Onen dluh měl naskákat vysoko přes půl miliardy korun. Potíž je v tom, že se majoritnímu vlastníkovi, finanční skupině J&T, podle zdroje Insideru už příliš nechce dosypávat do děravého rozpočtu Sparty stamiliony, tak jako dosud.

Nejvíc hej bylo na Letné v sezoně 2010/11, kdy klub prodělal jen 29 milionů korun. Jenže rok předtím byla ztráta takřka osminásobná: 229 milionů.

V letech 2005-2012 se Sparta úhrnně dostala do minusu sumou 778 milionů korun. Důvod je zřejmý. Když Křetínský pro J&T klub kupoval, počítal s tím, že bude hrát pravidelně Ligu mistrů. V ní se dá vydělat 250-300 milionů korun ročně. Jenže v této soutěži Sparta naposledy nastoupila v ročníku 2005/06.

Jak Sparta s červenými čísly v účetnictví nakládá? „Akcionáři průběžně navyšují kapitál klubu,“ řekl Křetínský v červnu. On vlastní 40 procent, J&T celkem 60 procent akcií Sparty. Křetínského podíl byl původně významně menší, ale vlastníci J&T, slovenští byznysmeni Jakabovič a Tkáč, jej přiměli, aby se výrazněji podílel na akcionářském podílu, a tím i na průběžném řešení účetní ztráty.

Daniel Křetínský působí v roli předsedy představenstva klubu. Mimo fotbalové dění je manažerem Energeticko-průmyslového holdingu, společného projektu PPF, J&T a Křetínského jako fyzické osoby.

Potíž je v tom, že se podle zdrojů Insideru už Jakabovičovi s Tkáčem nechce do Sparty sypat ani korunu.

Důvod? Možná ho naznačí pohled na účetnictví J&T Credit Investments: v roce 2010 byla skupina ve ztrátě 45,52 milionu korun, rok nato ve ztrátě 79,93 milionu a predikce na rok 2012 hovořila o ztrátě 81 milionů korun. Tedy žádné volné stamiliony, které by se mohly přisypat do fotbalové Sparty, spíše naopak...

Sparta se tak ocitá v ekonomické nouzi. Peníze, které by ji ekonomicky nakoply, může vydělat jen v Lize mistrů. Aby se do ní dostala, musí nejprve vyhrát domácí ligu.

A v ní předčit Viktorii Plzeň. Proto pro ni byla sobotní porážka v Plzni o tolik nepříjemnější než kdy jindy.

Sparta se tak podle zdrojů Insideru rozhodla udělat v českém fotbale vzruch a přenastavit mocenské poměry. Potřebuje nutně předběhnout Plzeň: v tabulce i v zákulisí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy