Pro a proti Vlasty Parkanové. Soudy už případy, jako je ten její, dobře znají

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 6. 2012 13:53
Insider přináší dva reálné případy, kdy soudy takovou otázku rozhodly. Oba jsou si s kauzou Parkanové podobné. V každém ovšem zazněl jiný verdikt.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Ministr financí Miroslav Kalousek s obrovským nasazením lobbuje za to, aby sněmovna nevydala k trestnímu stíhání jeho stranickou kolegyni Vlastu Parkanovou, v jejíž éře ministerstvo nalilo do pokladny firmy Omnipol desítky milionů za nákup letounů CASA.

Jeden z Kalouskových argumentů zní: Jak může být někdo stíhán za to, co schválil kolektivní orgán (v tomto případě Topolánkova vláda)?

Insider přináší dva reálné případy, kdy soudy takovou otázku rozhodly. Oba jsou si s kauzou Parkanové podobné. V každém ovšem zazněl jiný verdikt.

V jednom soud konstatoval, že ministr nenese odpovědnost za to, co mu podřízení připraví. V druhém naopak jasně řekl, že když veřejný činitel předloží ke schválení nějaký projekt, je to na jeho triko.

Případ proti Parkanové:

Bývalá starostka městské části Brno-město Dagmar Hrubá stanula před soudem za to, že uzavřela smlouvy s developerem Wilson na městské pozemky, přičemž cena byla, jak konstatoval Nejvyšší soud, "neobvykle nízká“ – 1 koruna za čtvereční metr a rok (namísto ceny „v daném místě a čase obvyklé“).

Vlastu Parkanovou policie podezřívá, že navrhla vládě kontrakt na letouny CASA s cenou v tomto případě zas "nezvykle vysokou“ a že si nenechala vypracovat posudek právě na „cenu obvyklou“.

Za obě političky v posledku rozhodl kolektivní orgán (v prvém případě rada městské části, ve druhém vláda).

Dagmar Hrubá byla nejprve u soudu osvobozena, ale letos v únoru Nejvyšší soud při dovolání žalobce konstatoval, že do rady návrh podala ona sama, a proto veškeré předchozí osvobozující rozsudky zrušil. Exstarostka tak bude muset k soudu znovu.

Podobně i Parkanová předkládala jako ministryně návrh na nákup letadel do vlády.

„Oba případy jsou si podobné, minimálně obě měly podobné pozice v exekutivě. Podobné je i to s cenou obvyklou – myslím, že si Vlasta Parkanová alespoň měla vyžádat rozklad úředníků ministerstva, jestli je nutný posudek na cenu,“ říká právník Michal Závodský, který na verdikt Nejvyššího soudu v kauze Hrubé redakci Insideru upozornil.

V jednom se však kauzy liší: zatímco u Dagmar Hrubé Nejvyšší soud konstatoval, že musela vědět o peripetiích smlouvy (kromě nezvykle nízké ceny byly pozemky bezplatně převedeny na město s podmínkou, že budou využity „nekomerčně“, čímž se stěží může myslet, byť levné, pronajmutí developerovi), Parkanovou zatím policie podezírá (podle kusých informací uniklých ze spisu pro sněmovnu) spíše z nedbalosti – nenechala si vypracovat onen posudek na „cenu obvyklou“.

Tento argument dnes čerstvě zpochybňuje postoj Ústavu státu a práva, který zveřejnilo Kalouskovo ministerstvo: posudek obvyklé ceny podle něj Parkanová nemusela mít.

Pro Parkanovou:

Vedle toho jsou však známy dva podobné případy, v nichž figurovali ministři českých vlád. Oba nakonec dopadly v jejich prospěch.

Policie se před jedenácti lety pokusila dostat k soudu lidoveckého ministra kultury Jindřicha Kabáta za to, že zastavil bance dvě vzácné budovy v centru Prahy kvůli úvěru pro později zkrachovalou Českou lotynku. Policie byla přesvědčena, že Kabát neměl právo domy zastavit, a obvinila jej podle paragrafů, za něž mu hrozilo pět let vězení.

Obviněn byl ministr Kabát (tak jako nyní Parkanová) a také úředník Kratochvíl (nyní Staněk). Obvinění ministra stálo na premise, že ten, kdo stojí v čele úřadu, je za jeho chod odpovědný, a tedy i za smlouvy, které podepisuje, či obchody, které uzavírá.

Základní motto Kabátovy obhajoby znělo: exministr sice podepsal zástavy, ale až poté, co mu podřízení (včetně spoluobviněného Kratochvíla) připravili detailní podklady.

„Jestliže celý aparát ministerstva připraví ministrovi něco k podpisu a ubezpečí ho, že je všechno v pořádku, ministr nemůže být génius, aby odhalil, jestli je něco špatně. Ministr navíc není v pozici člena představenstva nějakého podniku, který má jasnou odpovědnost za správu majetku," prohlásil exministrův advokát Tomáš Sokol.

Soud dal nakonec za pravdu obhajobě a Kabáta obžaloby v plném rozsahu zprostil.

Podobný je i případ někdejšího člena Zemanova kabinetu Petra Lachnita, kterého žalobce chtěl stíhat kvůli jeho podpisu na smlouvách o nevýhodných pronájmech budov ministerstva pro místní rozvoj. Nadřízené státní zastupitelství ale nechalo policii, aby případ znovu prozkoumala, a nakonec měl oplétačky jen Lachnitův podřízený, který mu smlouvy připravil k podpisu.

Lachnit obviněn nikdy nebyl.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy