Přišli jsme z Krymu, říká velitel slavjanské domobrany

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
27. 4. 2014 20:32
Velitel separatistů v ukrajinském Slavjansku Igor Strelkov oznámil, že jeho muži budou likvidovat opevněná místa ukrajinské armády a tedy i její vojáky, pokud budu pokračovat v plnění rozkazů – bojovat proti jeho mužům.
Foto: Tomáš Kunc

Slavjansk/Praha – Velitel separatistů v ukrajinském Slavjansku Igor Strelkov oznámil, že jeho muži budou likvidovat opevněná místa ukrajinské armády a tedy i její vojáky, pokud budu pokračovat v plnění rozkazů – bojovat proti jeho mužům. Strelkov poskytl rozhovor exkluzivně deníku Ukrajinská pravda, která nemá pro Strelkova a jeho muže jiné pojmenování než teroristé. Insider přináší nejdůležitější pasáže z obsáhlého interview - jde o jeden z mála pohledů z "druhé strany ukrajinsko-ruské barikády" na hranicích těchto zemí.

Igor Strelkov je podle deníku Ukrajinská pravda důstojníkem speciálních sil Hlavní správy ruské rozvědky. On sám se ale v rozhovoru takto nepředstavil. Přiznává ovšem, že do Slavjanska přišel se svými dobrovolníky z Krymu. Své oddíly označuje za domobranu, jejíž dobrovolníci nesouhlasí s politikou samozvané kyjevské vlády.

"Mezi námi a vojáky ukrajinské armády je jeden podstatný rozdíl. My jsme dobrovolníci, jimž záleží na osudu této části Ukrajiny, zatímco vojáky sem proti nám nahnali. Nikdo z nich neodjel ke Slavjansku dobrovolně. Byli sem přesunuti proti své vůli," srovnává Strelkov.

Po celou dobu videorozhovoru vystupuje klidně, bez nejmenších emocí či váhání o tom, co má říct. Pragmaticky analyzuje své šance i možnosti ukrajinské armády. Stručně řečeno: ze Slavjanska promlouvá k veřejnosti špičkově připravený a odhodlaný velitel.

Ti, kteří bojovali v Čečně, Iráku i Jugoslávii

"Uvědomujeme se, že pokud začneme zabíjet ukrajinské vojáky – a věřte, že je to v našich možnostech a silách – budeme zabíjet svoje bratry... A tohle náš protivník už pochopil, když opevněná místa, která vybudují vojáci ukrajinské armády, obsazuje raději bojovníky Pravého sektoru či Národní gardou. Až oni – pod ochranou výsadkářů – plní bojové rozkazy. Složilo se to tedy vše tak, že pokud zahájíme palbu proti těmto extrémistům a žoldákům, můžeme zabít vojáky ukrajinské armády jen náhodou," líčí ze svého pohledu "frontovou situaci" ve Slavjansku velitel separatistů. A jak v rozhovoru opakovaně akcentuje, velí vlastenecky laděným dobrovolníkům.

Igor Strelkov nehnul brvou při otázce reportéra Ukrajinské pravdy na původ a vojenskou kvalifikaci jeho mužů. "Nemám co tajit. Můj oddíl, s nímž jsem přišel do Slavjansku, se formoval na území Krymu. Všichni jsou dobrovolníci. Dvě třetiny jsou občané Ukrajiny. Mám tu ale také chlapy z Žitomiru, Vinnic či Kyjeva. Mám tu i hodně lidí z Doněcka či Luhanska. Na jejich doporučení ostatně přijel můj oddíl do Slavjanska."

Velitel slavjanských separatistů nepopírá ani to, že většina jeho mužů má bojové zkušenosti z ruské či ukrajinské armády. Jak říká: "Bojovali v Čečensku, střední Asii... a jako ukrajinští vojáci i v Iráku či Jugoslávii."

A odkud mají zbraně? První den odzbrojili policisty – z jejich skladů prý získali velké množství samopalů, kulometů, pistolí a munice. Ozbrojeno bylo i několik jednotek nedaleké automobilní brigády ukrajinských pohraničních vojsk, odkud přibylo dalších 150 automatických zbraní nejrůznějšího typu a několik granátometů. Velké množství munice pochází z šesti obrněných transportérů, z nichž je jeden v minometné verzi.

Strelkov: Lidé tu nechtějí žít pod kyjevskou juntou

Strelkovovi muži podle něj vybírají cíle své palby tak, aby netekla zbytečně krev. Mohli prý už několikrát sestřelit vrtulník, na jehož palubě bylo mnoho vojáků. "Sundali jsme ale jen ten, kde - kromě posádky - nebyl nikdo, jen zbraně," vysvětluje velitel slavjanské domobrany. Prudké boje se podle něj mohou rozhořet kdykoliv, ale Strelkov je prý se svými muži připraven na vše. A ti kteří jsou z řad místních, udělají podle prý vše, aby Doněcká oblast nezávisela na vůli junty, která sedí v Kyjevě. Osmdesát procent lidí z Doněcka údajně chce, aby se tato oblast stala součástí Ruské federace jako její autonomní součást.

"A ti, kteří nehoří podobným přáním, nechtějí žít na druhé straně pod lidmi, kteří uchvátili moc v hlavním městě Ukrajiny," vysvětluje šéf slavjanské domobrany. Když popisuje motivaci svých lidí, mrazí posluchače v zádech: nechtějí se zastavit na hranicích Doněcka. Jsou odhodlání zajít ještě dál a „osvobodit Ukrajinu od fašistů“.

"Ale jsem realista. Rusko nám dosud nedodalo ani jeden samopal, ani jeden náboj. Všechnu výzbroj nám předali vojáci ukrajinské armády a milice. Za což mají náš hluboký vděk. Dobře ale vím, že nikdo kvůli Slavjansku nerozpoutá třetí světovou válku. A kyjevští vládci? Ti by měli konečně začít říkat pravdu o tom, co se na Doněcku děje, o co v této oblasti jde a přestat masírovat lidi ze západní Ukrajiny lživou propagandou o tom, že zde operují ruské nájemné bandy a diverzanti, kteří zabíjejí ženy, děti a líčí bomby na místní lidi. Tohle vše je lež. Pravda je prostá: lidé z Doněcka povstali proti juntě a my se těšíme jeho plné podpoře. Nebude ostatně trvat dlouho a oddíly domobrany Doněcké republiky se spojí pod jednotné velení," naznačuje velitel slavjanské domobrany scénář dalšího vývoje na východě Ukrajiny.

Jan Gazdík

 

Právě se děje

před 26 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy