Příběh o pronájmu Špindlu se zasekl na VIP lyžařích

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 10. 2012 13:54
V pozadí nesnází, které šéfové TMR popisují jako „formalitu“, může být i podstatnější věc, ale podle toho, co Insider zjistil, jsou jablkem sváru zcela určitě VIP permanentky.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Pronájem Špindlerova Mlýna je pro společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) něčím, čemu burziáni obvykle říkají silný příběh. Potřebujete ho, abyste zaujali a investorům nepřímo řekli „Kup si mě.“

Oznámení, že Český svaz tělesné výchovy pronajal Špindl právě TMR (napůl se Snowhillem miliardáře Tomáše Němce), bylo z tohoto pohledu přesně načasované. Přišlo pár týdnů před dnešním vstupem TMR na burzu v Praze.

Akcie na burzu dorazila celkem v pořádku (i když živo je přitom jako na hřbitově, soudě podle počtu zobchodovaných kusů). Jenže smlouva o pronájmu lyžařského areálu je v nedohlednu. Důvod?

"Němec se s TMR rozhádal. Víceméně o banalitu: zatímco Němec vidí tu věc jako byznys se vším všudy a chce zinkasovat do mrtě každý halíř, v TMR mají představu, že budou permanentky na sjezdovky rozdávat milionářům,“ popsal zdroj blízký jednáním pod podmínkou anonymity.

V pozadí nesnází, které šéfové TMR popisují jako „formalitu“, může být i podstatnější věc, ale podle toho, co Insider zjistil, VIP permanentky jsou jablkem sváru zcela určitě.

Jde o to, že TMR chce v Krkonoších rozjet projekt na stejné bázi jako předtím v Tatrách. Za TMR stojí finanční skupina J&T, která chce ze Špindlerova Mlýna vybudovat český Aspen. Sází na luxus a nejmovitější, nejvlivnější a nejmocnější vrstvy. Špindl jako vlivová zóna se hodí i k jiným byznysům – těm, které na rozdíl od lyžování opravdu vydělávají.

Pojem VIP permanentka svádí k nepřesnému výkladu. Nejde o to, aby VIP hosté měli přednost ve frontách (TMR tvrdí, že až zmodernizuje Špindl, žádné fronty nebudou), ale aby měli přístup do zón, kam jiní nesmějí.

Stále častěji se objevují spekulace, že se do vlastnické struktury, případně do vedení firmy, která bude skiareál spravovat, hodlají skrze prostředníky infiltrovat i lidé typu lobbisty Janouška či bývalého ředitele ČEZ Romana.

„Ten byznys by měl být transparentní. Nemůžu k tomu nového vlastníka nutit, ale ústní dohoda je taková, že akcie budou vedené na jméno,“ říká Miroslav Jansta, předseda ČSTV.

Z toho, že pronájem Špindlerova Mlýna je „na dlouhé lokte“, Jansta nervózní není. „Horší by to bylo v případě Pece, ale Špindlerův Mlýn jsme případně schopni nadále provozovat sami, protože je ziskový. Neměli bychom prostředky na investice, ale jinak to problém není.“

Společný podnik Snowhillu a TMR se zavázal, že za dlouhodobý pronájem Skiareálu Špindlerův Mlýn bude rok co rok platit 43,8 milionu plus DPH, a to po dobu 20 let. Ve stejném období pak mají zajistit pro rozvoj areálu investiční prostředky ve výši 800 milionů korun.

TMR nemíří jen do Česka (a Polska). S poměrně velkými nadějemi lze očekávat nějakou akvizici také v Rakousku. Většina věhlasných lyžařských středisek leží na západě Rakouska, ale existuje spousta menších středisek - dokonce v blízkosti Vídně. Jejich návštěvnost i přes kvalitní technické vybavení a nabídku služeb chřadne. Stále více je odsávána tradiční vysokohorskou konkurencí a některá střediska jsou kvůli tomu už i na prodej.

O jménech se zatím nehovoří, ale uvažovaná nabídková cena prodávaných areálů se jeví natolik atraktivní, že TMR tuto možnost zvažuje.

 

Právě se děje

Další zprávy