Při pokusech s magnety vznikl přístroj na léčbu akné

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 8. 2014 21:18
Pětasedmdesátiletý Ivan Rampl z Brna se celý život věnoval elektrotechnice. Když před dvanácti lety začal experimentovat s účinky magnetismu, neměl ani tušení, že vytvoří přístroj, který může pomocí fyziky vyřešit nepříjemný problém nejednoho teenagera.
Foto: Tomáš Kunc

Věda – Pětasedmdesátiletý Ivan Rampl z Brna se celý život věnoval elektrotechnice. Když před dvanácti lety začal experimentovat s účinky magnetismu, neměl ani tušení, že vytvoří přístroj, který může pomocí fyziky vyřešit nepříjemný problém nejednoho teenagera.

„Je to docela paradox, jelikož jsem původně vůbec netoužil zlepšovat někomu pleť,“ vzpomíná na chvíle, kdy zjistil, jaký přístroj nevědomky vytvořil. Akné trápí více než čtvrtinu světové populace, zdaleka se přitom nejedná jen o mladistvé. „Už teď máme stovky zákazníků všech věkových kategorií. Obrací se na nás lidé, kteří mají s pletí problém třeba více než čtyřicet let a zatím jim vůbec nic nepomohlo,“ vysvětluje Rampl.

Světlo a magnety

Vynález, který pomáhá léčit problematickou pleť pomocí silových polí, vznikl v Brně úplnou náhodou. Tým vědců, techniků a lékařů v čele s Ivanem Ramplem totiž původně pátral po nových možnostech využití magnetoterapie, která se využívá například ke zmírnění bolesti kloubů nebo při neurologických potížích.

„Řekli jsme si: co kdybychom využili magnetoterapii na hlavě? Protože bychom se ale ocitli příliš blízko mozku, museli jsme pole upravit tak, aby nevnikalo příliš hluboko pod kůži,“ zdůrazňuje Rampl.

Za prospěšnými účinky přístroje však nestojí pouze magnety – brněnský technik jejich účinek zkombinoval se světelným zářením, které se už v dermatologii běžně používá.

„Terapii využívající světlo považujeme již dnes za velice účinnou. Kombinace s magnetickými účinky je pro nás však úplně nová,“ uvedla k objevu přednostka dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová.

Jsou to právě magnetické účinky, které mají podle biologů z Ramplova týmu významný vliv na látkovou výměnu v buňkách. A ty se tak mohou mnohem snadněji zbavovat toxických látek a lépe i regenerují.

Jeden z prvních prototypů byl přitom původně určen jen k vyhlazování vrásek. Až po konzultaci s lékaři z dermatovenerologické kliniky v Plzni se Rampl rozhodl zaměřit se také na akné, které je v podstatě neléčitelné. Díky zlepšení kvality kůže je ale možné omezit jeho viditelné příznaky.

Rodinný podnik

Brněnský vynález původně vypadal jako maska. Dnes už ale existuje jeho „příruční verze“, kterou lze ošetřovat konkrétní postižená místa. Na trh pak přenesl zařízení vědcův syn Michal Rampl. „S otcem tvoříme dobrý tým, on je technik a já podnikatel. Pomohl jsem mu, aby bylo možné začít jeho vynález vyrábět sériově,“ říká.

Počítá přitom s tím, že přístroj do budoucna nemusí řešit pouze problémy s pupínky. Na podobném principu by se prý mohla dát léčit pravděpodobně také lupénka nebo některá nádorová onemocnění. Na další výzkum účinků silových polí však týmu chybí potřebné finance.

„Předminulý rok nám zamítli dva granty. Na další výzkum možná vydělá přístroj na léčbu akné, to ale bude asi nějakou chvíli trvat,“ přiznává Michal Rampl. O český přístroj už projevilo zájem několik firem z Kanady nebo Spojených států. Jeho vynálezce ale chce, aby se vyráběl v tuzemsku – už brzy tak zařízení bude chránit i patent.

Eliška Dokulilová

 

Právě se děje

Další zprávy