Premiér Nečas se v květnu chystá do Ruska

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 4. 2013 14:48
Podobně jako v případě cesty do USA jej za představiteli další světové velmoci zavede mimo jiné také Temelín. Stamiliardového tendru na jeho dostavbu se účastní prostřednictvím svých dceřiných společností také ruská státní společnost Rosatom.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Petr Nečas se připravuje na jednu z nejdůležitějších zahraničních cest své premiérské éry. Podle informací deníku Insider by měl koncem května navštívit Rusko.

Podobně jako v případě cesty do USA jej za představiteli další světové velmoci zavede mimo jiné také Temelín. Stamiliardového tendru na jeho dostavbu se účastní prostřednictvím svých dceřiných společností také ruská státní společnost Rosatom.

To, že premiér Petr Nečas navštíví Rusko koncem května, potvrdily Insideru zdroje z diplomacie, z vlády, z okolí premiéra i z byznysových kruhů. Prý zatím není možné termín oficiálně potvrdit, i proto, že je zatím vzdálen a nepředpokládané okolnosti mohou cestu zhatit.

Insider zjišťuje i vyjádření premiéra, který nyní pobývá v Estonsku, a tak se ho do uzávěrky nepodařilo sehnat.

Pravda je taková, že termín návštěvy českého premiéra v Moskvě se vyjednává už nějaký čas, začátkem roku se v souvislosti s cestou mluvilo dokonce už o březnu.

S Nečasem by do Ruska měl zamířit i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a delegace českých podnikatelů. Cesta českých vládních špiček by se mohla odehrát v posledním květnovém týdnu a měla by trvat tři dny.

Lze předpokládat, že datum přijetí v Kremlu ovlivňuje i vývoj v temelínské zakázce. Nečas tam míří v důležité etapě tendru, kdy v březnu ČEZ zveřejnil průběžné hodnocení uchazečů, z něhož vyplynulo, že v čele soutěže o české jaderné stamiliardy je americko-japonský soupeř Rusů Westinghouse. Definitivní rozhodnutí ze strany ČEZu a také vlády má padnout do září.

Rusové i kvůli Temelínu hodně sázejí na spolupráci s českým průmyslem. A sám Nečas obecně podporuje spolupráci mezi českými a ruskými firmami. V minulosti dokonce zkritizoval ve svém proslaveném proslovu o „pussyriotismu“ Schwarzenbergovu diplomacii za podporu těchto odpůrkyň režimu Vladimira Putina, která podle něj může českému exportu škodit.

Diplomatické vztahy s Ruskem dlouhodobě ovlivňuje zvýšená pozornost k lidským právům v zemi ze strany české diplomacie. Komplikací je momentálně také to, že Česko v zemi nemá velvyslance. Na přelomu roku českou ambasádu v Moskvě opustil špičkový diplomat Petr Kolář, aby se ujal diplomacie v PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Kolářův nástupce se hledá těžko. V poslední době se nejvíc mluvilo o komunistickém europoslanci Vladimíru Remkovi, který má být favoritem prezidenta Miloše Zemana. Podle nejnovějších informací Insideru však bývalý kosmonaut sám o post ztrácí zájem.

Pokud se Nečas do Moskvy vydá, bude to další akce „cestovní kanceláře“ Temelín. S nadsázkou tak lze označit cesty, které souvisí s lobbingem v tendru. Český premiér se krátce po ujmutí úřadu dočkal také přijetí v Bílém domě u amerického prezidenta Baracka Obamy. V USA byl nedávno také ministr Kuba, ten si tam jel mimo jiné dokonce obhlédnout rozestavěné reaktory společnosti Westinghouse v Jižní Karolíně.

Tereza Šídlová, Jan Němec

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy