Předseda ČSSD podporuje růst nového Špindlu. Apartmán na Klínovci má se slevou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 9. 2012 14:44
Předseda sociální demokracie na Karlovarsku Jakub Pánik je zatím jediný z (dosud známých) politiků, který se zařadil k manažerské a podnikatelské lize nakupující luxusní apartmány v novém komplexu pod horou Klínovec.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Předseda sociální demokracie na Karlovarsku Jakub Pánik je zatím jediný z (dosud známých) politiků, který se zařadil k manažerské a podnikatelské lize nakupující luxusní apartmány v novém komplexu pod horou Klínovec.

O zdejším lyžařském areálu, který má za vydatné podpory evropských peněz ambice stát se Špindlerovým Mlýnem Krušnohoří, referoval Insider v předchozích dvou vydáních. Nyní zjistil, že bývalý zootechnik a soustružník Pánik získal svůj zdejší rekreační azyl za výhodnějších podmínek než všichni sousedící manažeři ČEZ či Czech Coalu dohromady.

Ze smluv, které jsou veřejně k mání na katastru nemovitostí, plyne, že přední politik ČSSD dostal lepší cenu.

Zatímco jeho sousedé platili za byt o rozloze zhruba 35 metrů čtverečních částky převyšující i dva miliony korun, Jakubu Pánikovi stačilo k nabytí apartmánu něco málo přes 1,1 milionu korun. Za tuto částku navíc šéf sociální demokracie na Karlovarsku dostal podle smlouvy apartmán o 60,4 metru čtverečních, tedy téměř dvakrát větší, než jaký mají zmiňovaní manažeři.

Za azyl v luxusním resortu na Klínovci Jakub Pánik celkem podle smluv zaplatil 1,65 milionu korun. Vedle apartmánu samotného ho stálo 100 tisíc místo k parkování, za 432 tisíc pak získal část z přilehlých pozemků.

Půjčovat si nemusel. „Moje výdělky za posledních deset let byly každý rok od jednoho do pěti až sedmi milionů. Já moc neutrácím a investuji do cenných papírů a rozvoje svých podnikatelských aktivit," řekl Insideru Pánik.

Jak se ke slevě dostal, politik ochotně vysvětluje.

„Já jsem měl trochu lepší podmínky než ti po mně, protože jsem si koupil skoro holobyt s výraznou slevou,“ uvedl Pánik.

„Moje firma totiž dodává kuchyně, podlahy a nábytek, tak jsem si to byl schopen dodat za jiných podmínek,“ dodal.

Další argument pro slevu pak přidává generální ředitel společnosti Medium Group, které moderní stavba v designu současné skandinávské architektury za 140 milionů patří. V případě politika ČSSD a několika dalších klientů prý bylo třeba prodat byt se slevou, protože tehdy firma potřebovala splnit podmínky financující banky, sděluje Vladimír Kropáček.

Pravda však také je, že nedlouho poté, co si byt koupil, hlasoval Jakub Pánik jako místopředseda řídícího výboru Regionální rady Severozápad o tom, zda má klínovecký skiareál dostat na rekonstrukci obří dotaci z Evropské unie. Ze záznamů plyne, že byl pro.

Podle smlouvy pořídil apartmán s pozemky na začátku září 2011. O dva měsíce poté se hlasovalo a společnost Skiareál Klínovec, s. r. o., získala jednu z několika evropských dotací. Celkem jde o 291 milionů korun.

„První část lanovky byla schvalována i dříve. Je pravda, že ta druhá až poté, co jsem si apartmán koupil. Nevím, jestli jsem se dostal do sporu etického, já to beru, že jakákoliv investice sloužící k rozvoji této oblasti si to maximálně zaslouží,“ říká sociální demokrat.

 

Právě se děje

Další zprávy