Pravda o vojenské rozvědce: Válečným hrdinům zachutnala moc

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 6. 2013 14:53
Armáda České republiky nemohla obdržet těžší ránu. Generálové Milan Kovanda a Ondrej Páleník vynikli v boji s terorismem jako velitelé speciálních sil, ale dnes mají na rukou policejní náramky. Vojáci, kteří nasazovali život v Iráku a v Afghánistánu, začali poslouchat vlivnou ženu, která má nadstandardní vztahy s premiérem.
Foto: Tomáš Kunc

Portrét – Armáda České republiky nemohla obdržet těžší ránu. Generálové Milan Kovanda a Ondrej Páleník vynikli v boji s terorismem jako velitelé speciálních sil, ale dnes mají na rukou policejní náramky. Vojáci, kteří nasazovali život v Iráku a v Afghánistánu, začali poslouchat vlivnou ženu, která má nadstandardní vztahy s premiérem.

Tak to alespoň vidí policie, která si pro bývalého a současného šéfa vojenské tajné služby ze čtvrtka na pátek přišla.

Ve stále ne zcela rozpleteném případu bylo zatím zabaveno 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata, byla rozdána obvinění za korupci, ale případ generálů je z hlediska důvěryhodnosti České republiky možná nejchoulostivější. Byť včera centrála NATO v Bruselu sdělila přesvědčení, že Česko navzdory skandálu dostojí svým spojeneckým závazkům.

„Angažmá šéfů rozvědky v nezákonném sledování premiérovy manželky? To se ocitáme ve středověkém sultanátu,“ říká někdejší Páleníkův a Kovandův předchůdce Andor Šándor.

Jiný slavný rozvědčík, někdejší šéf zahraniční rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace) Karel Randák, má pro – jak říká – „naprosto neuvěřitelné zneužití vojenského zpravodajství k osobním zájmům“ vysvětlení a vlastní zkušenost.

Ještě jako ředitel ÚZSI byl prý lidmi z okolí tehdejšího premiéra také požádán, aby pomohl jeho blízkému spolupracovníkovi. „Dost na mě tenkrát tlačili. Prý abych si uvědomil, že po volbách bych už také nemusel stát v čele rozvědky. Poslal jsem je do pr… a podle toho také po volbách dopadl,“ načrtává Karel Randák možnou situaci, jíž zřejmě Kovanda s Páleníkem čelili podobně jako on. S tím rozdílem, že ji – soudě podle policejního obvinění – neustáli.

Jak se to mohlo stát? „Oni se podle všeho naučili přežívat i v mírové české džungli,“ říká někdejší šéf armádního Centra pro výzkum stresu, sociolog Jaroslava Sýkora. „Pokud by se nepřizpůsobili, byli by jednoduše odstraněni. To se někdy stává, že válečný hrdina začne ve funkci uvažovat a jednat jinak.“

Případ Kovandy a Páleníka však kromě poměrů panujících v nejvyšších patrech politiky připomněl i to, jak je obraz vojenského zpravodajství po letech naděje špatný.

Když rozvědka před lety překonala obří skandál, když byl za přípravu vraždy novinářky poslán za mříže agent rozvědky a generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, zdálo se, že služba získává postupně důvěru rovněž u aliančních spojenců. Čeští vojenští zpravodajci se dokonce dostali na prestižní posty u kontrarozvědky NATO. Když pak vojenská policie s vojenským zpravodajstvím objevily pochybení při prošetřování zakázek vojenské ubytovací služby (obžalováno je téměř 60 někdejších úředníků, vojáků a podnikatelů), byla naděje, že vojenské zpravodajství se změnilo ve standardní alianční rozvědku.

Ale dnes se taková naděje rozsypala. Armádní zpravodajství spadlo podle všeho až do nejnižších pater.

Protože se podle zjištění policie podílel na sledování Radky Nečasové i šéf odboru vnější kontroly vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, úpadek této rozvědky může být větší, než dosud tušíme. Na stole je totiž zásadní otázka: koho všeho ještě vojenští špioni – třeba na přání Nagyové – nezákonně sledovali?

Průšvih je zřejmě o to větší, že ministr obrany (v tomto případě Alexandr Vondra), jenž musí podle zákona armádním zpravodajcům sledování osob povolit, o ničem nevěděl. Parlamentní kontrola nad vojenským zpravodajstvím naprosto selhala.

Jan Gazdík

 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy