Pozapomenutý příběh generála Picka aneb Osm dní Karolíny Peake

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 3. 2013 14:06
Čtvrt roku po bleskovém odvolání Karolíny Peake z křesla ministryně obrany a po čerstvém výběru generála Vlastimila Picka na její místo Insider vůbec poprvé zrekonstruoval, čím byly kroky premiéra Petra Nečase v této rošádě vedeny.
Foto: Tomáš Kunc

Rekonstrukce - Čtvrt roku po bleskovém odvolání Karolíny Peake z křesla ministryně obrany a po čerstvém výběru generála Vlastimila Picka na její místo Insider vůbec poprvé zrekonstruoval, čím byly kroky premiéra Petra Nečase v této rošádě vedeny.

Ukazuje se, že předseda vlády měl na začátku celé anabáze k dispozici informace, kvůli nimž se obával, že se příchodem předsedkyně strany LIDEM vrátí poměry v armádě ke stavu před nástupem Alexandra Vondry: tedy že armáda bude opětovně sloužit jako zdroj výdělků pro několik skupin.

Zásah proti koaliční političce měl podle zdrojů Insideru současně demonstrovat premiérovu sílu proti vnitřní opozici v ODS.

Premiér detaily svého rozhodnutí nekomentuje, už dříve mluvil pouze o „úplné ztrátě důvěry“, k níž ve vztahu ke Karolíně Peake dospěl.

Naopak sama Karolína Peake je dnes přesvědčena, že musela odejít proto, že nebyla poslušnou loutkou. Své razantní kroky - jako například odvolání Nečasových či Klausových oblíbenců Vlastimila Picka a šéfa vyzbrojování Pavla Bulanta - obhajuje tezí: odpovědnost za resort jsem nesla já.

„Měla jsem v plánu nejbližší spolupracovníky vyměnit, jak to dělají všichni ministři, zvláště ministři, kteří chtějí mít krytá záda v resortu, ve kterém dříve nepůsobili. Nějaký dlouhodobý plán to rozhodně nebyl a můj první den na ministerstvu obrany mě v mých rozhodnutích utvrdil,“ trvá na svém Peake.

Jí uváděnou motivaci nicméně zpochybňuje skutečnost, že například při odvolání Vlastimila Picka sáhla i k nepravdivým argumentům. Tvrdila například, že Picek neumí pořádně anglicky. Insider nicméně zjistil, že Picek je ve skutečnosti jediným armádním generálem, který má z angličtiny zkoušky STANAG úroveň 3, což je standardní úroveň pro výkon funkce v zahraničí. Vyšší stupeň pak mají už jen rodilí mluvčí.

Oficiální důvod sestřelení Pavla Bulanta – tedy to, že nese vinu za zpackanou zakázku na polní uniformy – zase zpochybňuje fakt, že na jeho místo Karolína Peake v pozici ministryně posadila Jaroslava Štrupla. Byl to právě on, kdo měl onu zakázku jako ředitel odboru pořizování majetku a služeb kompletně na starosti. A byl to on, kdo ji Bulantovi předložil k podpisu. Mimochodem: šéf vyzbrojování sedí na slušném balíku peněz, ročně se bavíme o 300 až 350 milionech korun.

Odvolání zmiňovaných pánů Picka a Bulanta už nicméně bylo jen poslední kapkou. Premiér – i díky nezpřetrhaným kontaktům svého spojence Alexandra Vondry – měl podle zjištění Insideru poměrně detailní informace, co se v budově ministerstva ve dnech těsně před příchodem Karolíny Peake odehrává.

Zainteresované zdroje pod podmínkou anonymity například uvedly, že personální čistky spuštěné političkou byly připraveny ještě před tím, než do budovy Na Valech vůbec vkročila. „Byly už dokonce nachystány personální rozkazy a jen se čekalo na Peake,“ popsal zdroj z ministerstva.

Další zdroje zase uvádějí, že šlo o utajenou akci, na níž se podílelo několik lidí. Včetně specialisty na legislativní a organizační kroky spojené s personálními změnami, který má detailní znalost struktury ministerstva.

Premiér měl navíc informace, že se chystají přerušit některé protikorupční změny, které chystala Vondrova administrativa. Mezi ně například patřila snaha vysoutěžit některé zakázky přes alianční agenturu NSPA, od čehož si armáda slibovala lepší hospodaření se státními miliony. Iniciátorem tohoto kroku, který podle zákulisních informací vyvolal velkou nevoli mezi zbrojaři, byl ovšem Pavel Bulant, jehož Karolína Peake odvolala.

Ambiciózní političce nejmenší vládní strany příliš neposloužily ani kontakty jejího manžela Charlese na lidi spojené se zbrojaři z Omnipolu, tedy firmy, která v posledních letech coby prostředník profitovala na armádních zakázkách. Byť se snažila podezření vyvracet argumenty, že šlo o letité přátelství jejího muže, které s resortem nemá nic společného.

Ona sama si ale za svými kroky v čele armády dodnes stojí, obhajuje je slovy, že bez nich by se tou loutkou skutečně mohla stát. „Bála jsem se, že za mými zády se budou dít věci, o kterých já nebudu vědět, ale budu za ně zcela přirozeně jako hlava toho resortu odpovědná.“

 

Právě se děje

Další zprávy