Poslanec Doktor a jeho společníci objevili kouzlo mlýnské ruiny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
31. 10. 2012 15:21
Kdyby ten historický mlýn stál kdekoli jinde, asi by se o něj kvůli havarijnímu stavu nikdo nezajímal. Jenže pozice u brány obřího areálu, precizně vymazleného za miliony poslaneckých dotací, staví starou rozpadající se budovu do úplně jiného světla.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí – Kdyby ten historický mlýn stál kdekoli jinde, asi by se o něj kvůli havarijnímu stavu nikdo nezajímal. Jenže pozice u brány obřího areálu, precizně vymazleného za miliony poslaneckých dotací, staví starou rozpadající se budovu do úplně jiného světla.

Kdysi opuštěným místem totiž ročně proudí tisícovky lidí, pro které zatím není na upravených pozemcích žádné pořádné ubytování či restaurace.

Mlýn (s několika hektary v jeho okolí) přede dvěma lety koupila od dvou dědiček firma Audrey's Invest, v níž jako jednatel a společník figuruje poslanec sněmovny Michal Doktor. Insider už včera napsal, že právě tento zákonodárce zajistil v rozpočtovém výboru sněmovny přidělení státních milionů, z nichž byl outdoorový areál v okolí Slověnického mlýna na jihu Čech zaplacen.

Michal Doktor je kvůli tomu samozřejmě v podezření ze střetu zájmů: celkem 14,3 milionu ze státního rozpočtu totiž na areál inkasovalo sdružení, které poslanec zakládal a dodnes v něm působí. A i když se poslanec obhajuje vysvětlením, že jen pomáhal dobré věci, otázka nadále zní:

Máme tomu věřit? Neměly veřejné peníze ve skutečnosti vytvořit jen podmínky pro jeho budoucí soukromý byznys? Anebo: Proč tedy vlastně vznikla jeho Audrey's Invest?

Michal Doktor nabídl Insideru dva důvody. Myslí prý jednak na vlastní plány po odchodu ze sněmovny a vedle toho si dal společenský závazek zachránit historický mlýn.

„Jak jistě víte, byl jsem v roce 2010 postaven na sedmé, tedy absolutně nevolitelné místo kandidátky. A s lidmi, které znám docela důvěrně, věřím jim, jsem se musel starat o to, co budu dělat v budoucnosti,“ odpověděl v první reakci na otázku, proč firmu zakládal.

Vzápětí ale přidal další vysvětlení: „Společnost byla založena proto, aby tenhle dům koupila, snažila se ho řádně spravovat. To znamená, že ho vyčistila od haldy odpadů, zrušila a zlikvidovala části ohrožující svou nestabilitou základ té budovy jako celku a někdy v budoucnu vytvořila nějaké smysluplné pokračování.“

Doktorův společník z firmy, už bývalý poslanec Pavel Pešek, však odkryl vznik firmy takříkajíc bez společenských závazků. Mlýn jsme koupili výlučně z komerčních důvodů, sdělil Insideru.

Faktem je, že Audrey's Invest nevyvíjí zatím žádnou činnost, pouze ročně kasíruje několik desítek tisíc za pronájem mlýnských prostor firmě, která ve Slověnickém areálu provozuje lanové centrum a další volnočasové aktivity.

Insider podotýká, že ohledně propojení byznysu a dotačních milionů bude jasno až po rekonstrukci mlýna. Pak se teprve ukáže, k čemu bude sloužit a kdo na něm bude vydělávat.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy