Poptávka po kávě roste, Brazílie s Kolumbií zvyšují vývoz

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
20. 6. 2014 11:16
Nejvíce se vyváží do Spojených států, následuje Německo, Itálie a Japonsko
Foto: Tomáš Kunc

Byznys – Dobrá káva přijde vhod i v létě. Výhledy letošní produkce kávy se v poslední době zlepšily a ceny kávy Arabica i Robusta na trzích po řadu týdnů klesají z dubnových maxim. Tam je dostalo sucho v Brazílii v prvních měsících tohoto roku. Srážky se však naštěstí dostavily a slibují doplnění zásob kávy. My se pak můžeme těšit, že vonící černý nápoj chybět nebude.

Nad šálkem kávy může být zajímavý pohled, jak se obchodu s kávou dařilo v posledních dvanácti měsících.

Na pořadí největších světových exportérů kávy se prakticky nic nezměnilo. Největší exportní zemí je tradičně Brazílie následovaná Vietnamem a Kolumbií (viz graf).

Proti předchozím dvanácti měsícům jsou čísla povětšinou rostoucí. Z Brazílie se vyvezlo o téměř 10 % více kávy, z Kolumbie dokonce o více jak třetinu. Export z Vietnamu naopak ztrácí necelých 8 %.

Exportní data jsou převážnou měrou určena a ovlivněna výší produkce kávy, od které je odečtena vlastní spotřeba. Ukazují objem kávy, která je dodána na mezinárodní trh.

Ani pořadí zemí dovážejících kávu nedoznává podstatných změn. Absolutní jedničkou jsou Spojené státy. V závěsu za nimi je Německo a s větším odstupem Itálie a Japonsko (viz druhý z grafů).

Proti minulému období importy rostou, např. o 17 % v případě Japonska nebo o necelá 3 % v USA. Německo zatím dovezlo naopak o necelých 7 % méně.

V případě importů by bylo chybné interpretovat objem dovezené kávy současně jako velikost spotřeby, a to zejména u velkých dovozců. Ve statistice je zde totiž spojen objem kávy určené k uspokojení domácí poptávky (spotřeby), ale i objem, který se zpracovává a dále re-exportuje například v rámci zásobení kavárenských řetězců, které působí po celém světě.

Buď jak buď, pokud rostou celková importní čísla (meziročně o 0,9 %), znamená to, že světová spotřeba opravdu roste.

Petr Hlinomaz

 

Právě se děje

Další zprávy